Adata SP550

Pod względem kosztów gigabajta dysk Adaty okazuje się najlepszym wyborem, niestety gorzej jest z szybkością zapisywania danych.

SP550 to klasyczny przedstawiciel tanich dysków SSD wykorzystujących budżetowe pamięci TLC. Patrząc na specyfikację tego nośnika można dojść do wniosku, że trafiliśmy w przysłowiową dziesiątkę. Dysk kosztuje ok 270 zł (240 GB pojemności) a wg producenta potrafi odczytywać i zapisywać dane z szybkością ponad 500 MB/s (odczyt 560 MB/s, zapis 510 MB/s). Ma też wysoki współczynnik bezawaryjnej pracy (1,5 mln godzin) i objęty jest 36 miesięczną gwarancją.

Testy syntetyczne potwierdzają dane producenta a uzyskane wyniki (odczyt – 512 MB/s, zapis 448 MB/s) tylko w niewielkim stopniu ustępują najdroższym dyskom SSD. Niestety wyniki testów zapisywania małych, średnich i dużych plików szybko weryfikują możliwości Adaty SP550. Podczas zapisywania 30 GB pliku ISO dysk Adaty pracował z szybkością niecałych 100 MB/s. Instalacja programów, rozpakowywania archiwów również przebiegało wolno.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2022 [RANKING]
  • Recenzja: Single Channel też daje radę? Testy Adata XPG Lancer DDR5 5200 MHz 16 GB

Nie jest to jednak cały obraz możliwości tego dysku, bo szybkość odczytywania danych przez dysk Adaty okazywała się identyczna a czasami i wyższa od znacznie droższych nośników. Programy i gry powinny uruchamiać się więc szybko i z pewnością zauważymy przyspieszenie pracy systemu po przesiadce z dysku HDD na SP550. Gdy zależy Ci tylko na tym, a masz ograniczony budżet to ten dysk będzie dobrym wyborem.