Adata SP550

Pod względem kosztów gigabajta dysk Adaty okazuje się najlepszym wyborem, niestety gorzej jest z szybkością zapisywania danych.

SP550 to klasyczny przedstawiciel tanich dysków SSD wykorzystujących budżetowe pamięci TLC. Patrząc na specyfikację tego nośnika można dojść do wniosku, że trafiliśmy w przysłowiową dziesiątkę. Dysk kosztuje ok 270 zł (240 GB pojemności) a wg producenta potrafi odczytywać i zapisywać dane z szybkością ponad 500 MB/s (odczyt 560 MB/s, zapis 510 MB/s). Ma też wysoki współczynnik bezawaryjnej pracy (1,5 mln godzin) i objęty jest 36 miesięczną gwarancją.

Testy syntetyczne potwierdzają dane producenta a uzyskane wyniki (odczyt – 512 MB/s, zapis 448 MB/s) tylko w niewielkim stopniu ustępują najdroższym dyskom SSD. Niestety wyniki testów zapisywania małych, średnich i dużych plików szybko weryfikują możliwości Adaty SP550. Podczas zapisywania 30 GB pliku ISO dysk Adaty pracował z szybkością niecałych 100 MB/s. Instalacja programów, rozpakowywania archiwów również przebiegało wolno.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Nie jest to jednak cały obraz możliwości tego dysku, bo szybkość odczytywania danych przez dysk Adaty okazywała się identyczna a czasami i wyższa od znacznie droższych nośników. Programy i gry powinny uruchamiać się więc szybko i z pewnością zauważymy przyspieszenie pracy systemu po przesiadce z dysku HDD na SP550. Gdy zależy Ci tylko na tym, a masz ograniczony budżet to ten dysk będzie dobrym wyborem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: