Adax ALFA VBX5000

Zalety:

  • Cicha praca
  • Możliwość podłączenia wydajnej karty graficznej

Wady:

  • Niska wydajność w grach

Typowy komputer do pracy biurowej. Jest tani, relatywnie mały a przy tym cichy i w zastosowaniach biurowo-multimedialnych dosyć wydajny. Osoby szukające tego typu konfiguracji powinny być usatysfakcjonowane.

Komputer dysponuje obudową wykonaną w standardzie miniTower. Jest dosyć niski i niezbyt długi, natomiast na tyle szeroki, że bez problemów zmieści pełnowymiarową kartę graficzną i zasilacz (35x19x41 cm – wys./szer./gł.). Wyposażony jest w dwie wnęki 5,25 cala i czytnik kart pamięci. Za jego wydajność odpowiada starszej generacji procesor Athlon 64 X2 5000+, który zamontowano na płycie głównej Gigabyte MA74GM-S2H wyposażonej w chipset AMD 740G. Karta graficzna zintegrowana jest z płytą główną, dlatego do gier ten komputer raczej się nie nadaje.

Wejścia, wyjścia

Sześć gniazd USB ( w tym dwa z przodu), gniazdo VGA, DVI i złącze HDMI do zastosowań domowych czy pracy biurowej w zupełności wystarczą. Przyda się również wbudowany w małą zatokę 3,5 cala czytnik kart pamięci. Do dyspozycji mamy tylko jedną wnękę 5,25 cala, bo druga zajęta jest przez napęd optyczny.

Wnętrze

W środku komputera panuje umiarkowany porządek. Kable są pospinane, ale dosyć niechlujnie, mamy za to wygodny dostęp do procesora oraz pamięci. Trochę utrudnione jest wyciąganie twardego dysku z uwagi na bliskość układu chłodzącego procesor. Obudowa wyposażona jest w dwie kieszenie na twarde dyski w tym jedną wolną. To trochę mało, bo płyta główna posiada aż sześć gniazd SATA, z czego pięć jest wolnych. Napęd optyczny podłączony jest standardową taśmą IDE do gniazda PATA.

Zastosowana płyta główna Gigabyte wykonana jest w standardzie microATX i wyposażona jest w pojedynczy slot PCIExpress do podłączenia karty graficznej. W przyszłości w prosty sposób możemy więc zwiększyć wydajność komputera w grach montując zewnętrzną kartę graficzną.

Wydajność

W najnowszych grach wbudowany w płytę główną układ graficzny ATI Radeon HD 2100 kompletnie sobie nie radzi. Średnia prędkość w rozdzielczości 1024x786 pikseli przy średnim poziomie szczegółów podczas grania w takie tytuły jak Crysis , czy też S.T.A.L.K.E.R Clear Sky nie przekracza nawet 10 kl./s. Nieco lepiej jest w FarCry 2 ale i tutaj prędkość 14 kl./s jest zbyt niska aby móc komfortowo w nią grać.

Komfort pracy

Komputer jest cichy i to jest jego główna zaleta. Przy uruchomionym systemie głośność wyniosła tylko 28 dB, co czyni go prawie niesłyszalnym w ciągu dnia. Komputer również nie przeszkadza, gdy pracujemy na nim w nocy, np. z pakietami biurowymi. Co istotne jest również cichy po dłuższym obciążeniu (32 dB), warto więc zastanowić się nad kupnem tego modelu, gdy często pracujemy nocy. Adax ALFA VBX5000 pobiera też o wiele mniej prądu niż standardowe jednostki (tylko 60 W przy uruchomionym systemie).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier