Aeneon X-Tune AXT760UD00-18DB98X

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność
  • Wysoka nominalna częstotliwość pracy
  • Zdolne do pracy z ekstremalnie krótkimi czasami dostępu
  • Niewielkie radiatory

Wady:

  • Brak

Od czasu pojawienia się modułów DDR3, zmalało zapotrzebowanie na DDR2 i ponadstandardowych parametrach pracy. Entuzjaści sięgają raczej po nowszy standard. Jednakże nie jest to reguła – bardzo często znakomite płyty główne są przystosowane właśnie do modułów DDR2 i może wówczas pojawić się potrzeba użycia modułów wyższej klasy. Do takich zaliczamy pamięci Aeneon X-Tune AXT760UD00-18DB98X.

Od czasu pojawienia się modułów DDR3, zmalało zapotrzebowanie na DDR2 i ponadstandardowych parametrach pracy. Entuzjaści sięgają raczej po nowszy standard. Jednakże nie jest to reguła – bardzo często znakomite płyty główne są przystosowane właśnie do modułów DDR2 i może wówczas pojawić się potrzeba użycia modułów wyższej klasy. Do takich zaliczamy pamięci Aeneon X-Tune AXT760UD00-18DB98X. Producent obiecuje nam, że opisywane pamięci będą pracowały stabilnie nawet z częstotliwością 1141 MHz. Przy tej szybkości możemy uzyskać czasy dostępu równe 5-5-5-15 (CAS-TRCD-TRP). Wymagane napięcie zasilania jest dość wysokie, ale rozsądne jak dla tak wysokich parametrów – 2,3 V. Testy wykazały, że moduły nie mają problemu z pracą przy takich ustawieniach.

Podczas pracy z ustawieniami automatycznymi przy częstotliwości 1066 MHz uzyskaliśmy timingi równe 5-5-5-18 przy bardzo rozsądnym napięciu 2,1 V. Do tego platforma z Aeneonami cechowała się bardzo dobrą wydajnością. Choć nie udawało się znacząco obniżyć czasów dostępu dla ustawień nominalnych i 1066 MHz, to przy 800 MHz, zeszliśmy do granic możliwości płyty – 3-3-3-9. Uzyskana maksymalna częstotliwość pracy niewiele za to odbiegała od nominalnej – 1187 MHz przy timingach 5-5-5-16 i napięciu 2,51 V.

Radiator w jaki wyposażono pamięci nagrzewa się dość znacznie, ale za to jego zwarta budowa sprawia, że moduły da się umieścić w każdej konfiguracji i na każdej płycie głównej.

Podsumowując – pamięci Aeneon X-Tune AXT760UD00-18DB98X to z całą pewnością jedne z najlepszych DDR2 jakie mieliśmy okazję ostatnio testować. Sprawdzą się znakomicie w komputerze wymagającego użytkownika i fana overclockingu.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier