Akasa ZEN

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Przystępna cena

Wady:

  • Niezbyt funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze

Obudowa Akasy o jako jedna z nielicznych jest pomalowana na biało. W środku to jednak standardowa konstrukcja choć nieco lepiej wykonana i z pewnością trwalsza od tanich masówek. Polecamy ją raczej do budowy komputera do pracy niż wydajnej maszyny do gier.

Producentowi udało się niewielkimi środkami uzyskać całkiem ciekawy efekt. Wystarczył nietypowy biały kolor obudowy oraz prosty i miły dla oka przedni panel z przezroczystymi wstawkami, który nadaje całości wrażenie lekkości. Jest to jedna z bardziej charakterystycznych konstrukcji, która niejednego zaciekawi, a wielu będzie się kojarzyła z komputerami ze stajni Apple’a. Jest przy tym dosyć tania i staranniej wykonana od typowych tanich obudów.

Konstrukcja

Obudowa jest solidniejsza od tanich konstrukcji, bo wykonano ją z grubszej blachy. Wnętrze ma standardowy układ, gdzie rusztowania na twarde dyski są przedłużeniem wnęk na napędy optyczne i montuje się je wzdłuż osi obudowy. Niestety dłuższa karta graficzna jak np. ATI Radeon HD 4870 skutecznie blokuje dostęp do niektórych wnęk na dyski, dlatego przed montażem karty graficznej warto najpierw zamontować dyski.

Wyposażenie

Zatrzaskowe systemy do mocowania napędów optycznych, wyprowadzenie dwóch gniazd USB i audio na przód obudowy, cztery wnęki 5,25 cala i dwie mniejsze 3,5 calowe to standardowe wyposażenie wielu tańszych obudów. Obudowa pozwala również na montaż czterech twardych dysków, które przykręcamy do rusztowania. Do budowy domowego komputera do pracy takie wyposażenie w zupełności wystarczy, wydajne maszyny do gier lepiej będą się czuły w bardziej funkcjonalnych obudowach z 3-4 dużymi wentylatorami i dyskami umieszczonymi w poprzek osi obudowy.

Chłodzenie

Chłodzenie procesora wspomaga plastikowy tunel powietrzny. Tuż nad kartą graficzną zaprojektowano również otwór wentylacyjny. Cyrkulację powietrza w środku obudowy zapewniają dwa 12 cm wentylatory zamontowane na przednim i tylnym panelu. Niestety producent nie przewidział dodatkowych gniazd na wentylatory.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier