Amazone Kindle Paperwhite

To najbardziej zaawansowany czytnik Amazone’a, nieco większy od Kindle’a 5 Wi-Fi. Obudowy obu modeli wykonane są z podobnych materiałów, tyle że w Kindle Paperwhite „gumowany” jest cały spód obudowy, a w Kindle 5 Wi-Fi „gumowany” materiał otoczony jest jeszcze niewielką plastikową ramką. Paperwhite nie ma przycisków do nawigacji po menu czy wybierania opcji, które zastąpiono dotykowym ekranem.

Już po pierwszym uruchomieniu widać, że czytnik wyposażony jest w podświetlany ekran, bo w przeciwieństwie do PocketBooka czy Onyxa jest ono domyślnie włączone. Z jednej strony to zaleta, bo pozwala od razu wykorzystać nowe możliwości czytnika, ale podświetlenia nie da się całkowicie wyłączyć. Można je najwyżej zminimalizować. To nie najlepsze rozwiązanie, bo nie zawsze podświetlenie ekranu jest konieczne, a gdy zależy ci na jak najdłuższym czasie pracy czytnika na baterii okazuje się wręcz zbędne.

Natomiast niczego nie można zarzucić systemowi pozycjonowania dotyku, który jak na e-booki działa sprawnie i szybko. Oczywiście daleko mu do wygody korzystania z ekranów pojemnościowych montowanych w tabletach, jednak w wypadku Kindle Paperwhite’a spisuje się całkiem dobrze. Co istotne, ekran można obsługiwać w rękawiczkach albo używać dowolnego przedmiotu, bo działa na zasadzie przecięcia wiązki diod świecących w podczerwieni, zamontowanych w obudowie ekranu. Kolejny plus to adapter Wi-Fi, który jak się okazało, był najmniej kłopotliwy i najlepiej utrzymywał połączenie bezprzewodowe z ruterem.

Najmocniejszą stroną tego urządzenia jest ekran (przekątna 6-calowa, 1024×758 pikseli), który oferuje świetny kontrast i równomierne podświetlenie. Można czytać książki również w nocy bez włączania dodatkowego światła. Co istotne, wyświetlany tekst jest kontrastowy i wygląda jak papier kredowy. Można też zauważyć, że ekran ma bardziej gładką powierzchnię niż Kindle Classic. Zmianą na lepsze jest też obsługa gestów, np. rozsunięcie dwóch palców szybko powiększa fragmenty tekstu rozsuwania dwóch palców, a przesuwając palcem w bok ekranu przewrócisz kartkę.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: