Antec Nine Hundred Two

Dobrze wykonana obudowa, zaprojektowana pod kątem wyciszenia komputera. Niestety jest też dosyć droga i jak się okazuje niezbyt przewiewna. Do wydajnego komputera dla gracza raczej się nie nadaje.

Prawie 500 zł za obudowę, którą możemy wykorzystać tylko do budowy komputera do pracy to trochę za dużo, bo w podobnej cenie dostępne są i inne udane obudowy tego producenta jak np. oferujący świetne możliwości chłodzenia Antec Nine Hundred i wyciszona obudowa Performance One P180. Obie konstrukcje są bardziej funkcjonalne od Sonaty Elite. Ta ma jednak swoje zalety, które przydadzą się, gdy będziemy chcieli zbudować niewielki i cichy komputer do domu. Niestety ma również parę minusów, które warto poznać przed jej zakupem.

Konstrukcja

Obudowa wykonana jest ze stalowej blachy o grubości ok. 0,8 mm. Wielkością zbliżona jest do konstrukcji Mini Tower (44,5x20,5x47 mm – wys./szer./gł.). Jest sztywna, wręcz masywna i z pewnością będzie nam długo służyła. Panel przedni jest wykonany z plastiku i został wyposażony w zamykane na kluczyk drzwiczki, za którymi ukryto wnęki na napędy optyczne oraz przyciski do uruchamiania i resetowania komputera. Ładnie dobrano kolorystykę obudowy. Jej boki pomalowane na czarny kolor o wysokim połysku ciekawie kontrastują z panelem przednim, który jest w dużej części matowy. Wnętrze jest starannie wykonane. Dodatkowo od środka panele boczne oraz górny wyklejone są specjalną matą tłumiącą hałas generowany przez podzespoły. Dosyć nietypowo zaprojektowano wnęki na twarde dyski, które umieszczone są pod kątem 90 stopni do podstawy obudowy.

Wyposażenie

Obudowa pozwala na montaż czterech twardych dysków, które mocujemy bez użycia śrubokrętu za pomocą dużych śrub w specjalnych prowadnicach. Prowadnice dodatkowo wyposażone są w gumowe podkładki redukujące drgania wywołane przez pracujący dysk. Napędy optyczne również możemy montować bez użycia śrubokrętu – potrzebne prowadnice przyczepione są z tyłu zaślepek do wnęk 5,25 cala.

Chłodzenie

Konstrukcja wyposażona jest tylko w jeden wentylator 12 cm montowany z tyłu, który ma za zadanie wyciąganie cieplejszego powietrza na zewnątrz obudowy. Brak przedniego wentylatora, który schładzałby twarde dyski wynika ze sposobu ich mocowania oraz oddzielenia rusztowania z dyskami od reszty obudowy. Z pewnością obniża to hałas komputera i ogranicza wpływ termiczny dysków na temperaturę wnętrza obudowy. Chłodzenie dysków wspomagają specjalne otwory wentylacyjne, jednak brak mechanicznego wspomagania obiegu powietrza może powodować ich przegrzewanie, szczególnie gdy będziemy montować nie jeden a kilka dysków. Tylny wentylator dodatkowo wyposażony jest w regulację prędkości za pomocą trzystopniowego przełącznika zamontowanego na tylnym panelu. Niestety jeden wentylator może okazać niewystarczający, gdy używamy wydajnego procesora, szczególnie w upalne dni, dlatego producent dołącza dodatkowy wentylator, który montujemy w gnieździe rozszerzeń i który odprowadza powietrze na zewnątrz. Wentylator również jest wyposażony w trzystopniową regulację.

Użytkowanie

Komputer złożony w obudowie Sonata Elite jest o kilka dB cichszy, niestety wydajnej maszyny w tej obudowie nie złożymy, bo może się przegrzewać. Do budowy wydajnego komputera do pracy i multimediów obudowa się nadaje, aczkolwiek tu również chłodzenie mogłoby być wydajniejsze. Wentylatory przy minimalnych obrotach są ciche (praktycznie nie słychać ich pracy), niestety zwiększenie obrotów do maksimum wyraźnie zwiększa generowany hałas.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: