Apple TV 4K: cena, data premiery, specyfikacja

Nowy Apple TV 4K obsługuje strumieniowanie w formacie 4K i HDR i uaktualnia bezpłatnie Twoje treści. Przedstawiamy nowy telewizor Apple, w tym jego nowe funkcje i specyfikacje.

W skrócie:

Apple TV 4K to moduł Apple do oglądania filmów w 4K. Ma sens tylko gdy masz telewizor 4K.

Zalety:

  • Obsługuje 4K i HDR, włączając w to HDR10 i Dolby Vision
  • Bardzo szybkie działanie względem poprzedniego modelu
  • Darmowe oglądanie treści 4K poprzednio zakupionych w HD (gdy dostępne)

Wady:

  • Nie obsługuje VP9 (streaming 4K na YouTube)
  • Brak kabla do 4K w zestawie

Apple zaktualizowało swój „media-streaming box”, czyli pudełko służące jako transmiter do obrazu i dźwięku, 12 września. Najnowsza wersja Apple TV 4K obsługuje przesyłanie strumieniowe 4K i HDR (pliki do pobrania są nadal w jakości HD).

Nowa wersja pudełka Apple TV 4K nie jest zaskoczeniem. Tym jest natomiast fakt, że firma Apple nie ma zamiaru pobierać dodatkowych opłat za przywilej oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości. Rzeczywiście, firma potwierdziła, że uaktualni wszystkie istniejące zakupy w iTunes do 4K, jeśli tylko są dostępne, całkowicie za darmo.

Zobacz również:

  • Apple Vision Pro zostało w końcu zaprezentowane. Oto najnowsze gogle VR od Apple
  • Premiery seriali – KWIECIEŃ 2023. Wiosenna oferta Netflixa, HBO Max, Disney+ i innych serwisów

Apple TV 4K : data premiery i cena

Apple TV 4K można już kupić w Polsce, w cenie 849 zł za wersję 32GB oraz 949 zł za wersję z 64GB. Wysyłka towaru na chwilę pisania tego artykułu następuje w ciągu 4-5 tygodni. W opakowaniu znajduje się pudełko Apple TV 4K, pilot Apple TV Remote, przewód zasilający i przewód z Lightening na USB. Apple TV 4K do działania potrzebuje oczywiście telewizora HD lub najlepiej 4K HDR.

Apple TV 4K : co nowego?

Na pierwszy rzut oka Apple TV 4K nie różni się niczym od poprzedniego Apple TV czwartej generacji. Zmiana nastąpiła jednak w zakresie oprogramowania –Apple TV 4K oferuje pełne wsparcie dla 4K i HDR, włączając w to HDR10 i Dolby Vision. Oznacza to – zakładając, że masz też odpowiedni telewizor – lepszą ostrość obrazu i kolory.

Jeśli posiadasz telewizor 4K i Apple TV 4K, to Apple pozwoli Ci oglądać wszystkie dotychczas zakupione w formacie HD filmy już w 4K – za darmo.

Istotną wiadomością jest to, że choć Apple TV 4K obsługuje kodeki H.264, HEVC (H.265) i MP4, to nie wspiera VP9, czyli formatu używanego w streamach 4K na YouTube. W praktyce oznacza to, że akurat te treści będą skalowane do 4K z 1080p, a nie wyświetlane natywnie w 4K.

Jeśli chodzi o wnętrzności, to sercem Apple TV 4K jest chip Apple A10X, ten samo co w iPadzie Pro. Nowy Apple TV jest więc około dwa razy szybszy i oferuje cztery razy lepszą grafikę niż poprzednia wersja.

Apple TV 4K : co jest potrzebne?

• Telewizor HD lub najlepiej 4K HDR4

• Przewód HDMI do streamingu HD lub przewód HDMI zgodny z Dolby Vision do streamingu HDR 4K

• Sieć przewodowa lub bezprzewodowa i szerokopasmowe połączenie z Internetem


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: