Apple iCloud Drive

Usługa chmurowa skierowana do bardzo wąskiego, ale jednocześnie licznego grona odbiorców.

  • Cena: Darmowy
  • 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej
  • Pełna integracja z urządzeniami Apple: iPhone, iPod, iPad, Mac
  • Możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych danych z aplikacji zainstalowanych na urządzeniach od Apple
Apple iCloud Drive

iCloud Drive wchodzi w skład pakietu iCloud, który po raz pierwszy zadebiutował w 2011 roku razem z iPhone'm 4s. Apple już ponad 10 lat temu wiedziało, że w przyszłości użytkownicy będą przetrzymywać dane w chmurze i docenią możliwość dostępu do nich z dowolnego urządzenia za pośrednictwem przeglądarki lub dedykowanej aplikacji.

iCloud Drive od Apple działa nieco inaczej od pozostałych usług przechowywania danych w chmurze, ponieważ jest wbudowana zarówno w system macOS, jak i iOS. Oznacza to, że użytkownicy nie tylko przechowują swoje dane w chmurze lub automatycznie synchronizują zdjęcia i filmy z telefonu iPhone lub tabletu iPad, ale także tworzy kopie zapasowe wiadomości, kalendarza, kontaktów i wielu innych elementów.

Zobacz również:

  • Apple w tarapatach! Firma pierwszy raz w historii zmuszona jest do takiego opóźnienia
  • Oto, jak skonfigurować wszystkie funkcje iCloud+ w iOS 16

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że użytkownik w ogóle nie musi uczestniczyć w tym procesie, który w całości odbywa się w tle. Pomimo tego po zakupie nowego urządzenia od Apple przy wykorzystaniu iCloud Drive w zaledwie kilka-kilkadziesiąt minut (w zależności od ilości danych i prędkości połączenia z Internetem) można przenieść wszystkie dane, aplikacje, a także ustawienia ze starego smartfona/tabletu.

Podstawowy darmowy pakiet oferuje zaledwie 5 GB przestrzeni dyskowej. Taka ilość nie jest zbytnio przydatna, gdy zdecydujemy się na synchronizację zdjęć i filmów, ale na szczęście Apple zdaje sobie z tego sprawę i przygotowało rozsądnie wycenione pakiety. Najtańsza płatna wersja usługi kosztuje 3,99 zł miesięcznie i oferuje 50 GB przestrzeni powietrznej. Kolejna opcja to 200 GB za 11,99 zł miesięcznie. Najdroższy pakiet oferuje aż 2 TB przestrzeni dyskowej za 39,99 zł miesięcznie. Dwa droższe pakiety mają możliwość współdzielenia dysku iCloud Drive z chmurą rodzinną, co dodatkowo zwiększa opłacalność.

Niestety trzeba wiedzieć, że jak to u Apple bywa iCloud Drive działa rewelacyjnie, ale tylko z urządzeniami z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Apple oferuje co prawda aplikację na komputery z systemem Windows, ale jest ona przestarzała i nie działa najlepiej. Dla użytkowników smartfonów z Androidem usługa iCloud Drive jest praktycznie bezużyteczna.

Podsumowując Apple iCloud Drive jest świetną i rozsądnie wycenioną usługą przechowywania danych w chmurze pod warunkiem, że użytkownik korzysta ze sprzętu od Apple. W innym przypadku zakup iCloud Drive nie ma najmniejszego sensu.

Zarejestruj się w Apple iCloud tutaj.