Apple iPad

Prekursor dzisiejszych tabletów, choć nie jest już najmłodszy to ciągle jest groźnym rywalem dla konkurencji. Wyposażony w duży ekran o przekątnej 9,7 cali, obsługę gestów i jakość wykonania stojąca na bardzo wysokim poziomie. To dobre narzędzie do przeglądania elektronicznych dokumentów, stron internetowych o ile nie wykorzystują technologii Flash. Może być też wygodnym odtwarzaczem multimedialnym. Jego największą wadą jest cena, która dla wielu potencjalnych klientów jest po prostu za wysoka.

Obudowa

Tablet dzięki zaokrąglonej obudowie wydaje się dużo cieńszy niż jest w rzeczywistości (dł. x szer. x gr. 243x190x13,5 mm). W wersji z modemem 3G waży niecałe 800 g. Obudowa z aluminium (tylna część) i czarnego plastiku jest starannie wykonana i co istotne, dobrze chroni delikatną elektronikę, dlatego Apple iPad otrzymał za tę konstrukcję 10/10 pkt. Urządzeniem steruje się łownie za pomocą dotykowego ekranu, dlatego liczba dodatkowych przycisków ograniczona jest do minimum. Do dyspozycji są: dwa przyciski do regulacji głośności, przycisk uruchamiający tablet i przełącznik do wyciszania. Tuż pod ekranem znajduje się jeden dotykowy przycisk do wywoływania ekranu głównego lub cofania ostatnio wykonywanej operacji.

Ekran i sterowanie

Ekran o 9,7-calowej przekątnej, sporej jak na tablety, pracuje w rozdzielczości 1024x768 pikseli. Jego dodatkową zaletą są szerokie kąty widzenia, a jedyną wadą - błyszcząca powłoka, w której wyraźnie odbija się światło. Zastosowany w tym wyświetlaczu pojemnościowy system pozycjonowania dotyku sprawdza się wyśmienicie i w połączeniu z technologią Multi-Touch pozwala na intuicyjne sterowanie tabletem. Na uwagę zasługuje również klawiatura dotykowa, wyposażona w duże, szeroko rozstawione klawisze. Całość tworzy wygodny i precyzyjny system obsługi urządzenia, któremu przyznaliśmy 9 pkt na 10 możliwych do zdobycia.

Zastosowany w tym wyświetlaczu pojemnościowy system pozycjonowania dotyku sprawdza się wyśmienicie. W połączeniu z technologią multi-touch pozwala na wygodne sterowanie tabletem. Na uwagę zasługuje też wygodna klawiatura dotykowa, która wyposażona jest w duże szeroko rozstawione klawisze. Całość tworzy bardzo wygodny i precyzyjny system obsługi urządzenia, który oceniliśmy na 9/10 pkt.

System i aplikacje

iPad pracuje z systemem iOS 4.2, dobrze znanym z telefonów tego producenta. Z tabletem sprawdza się równie wyśmienicie, oferując bardzo przyjazny i czytelny dla użytkownika, w pełni spolszczony interfejs. Poszczególne aplikacje przedstawione są w formie ikon z krótkim podpisem. Do dyspozycji masz np. skrót do filmów w YouTubie, przeglądarkę internetową Safari, oprogramowanie do przeglądania książek elektronicznych, mapy, gry i oczywiście szybki dostęp do iTunesa. Interfejs jest czytelny i przejrzysty. Większość aplikacji dostępna jest z poziomu App Store, a jest ich ponad 100 tysięcy, jednak przystosowanych do iPada już znacznie mniej.