Apple iPad 2018 9.7"

Zalety:

  • Wydajne podzespoły
  • Długi czas pracy baterii
  • Obsługa Apple Pencil
  • Bluetooth 4.2

Wady:

  • Brak możliwości dodawania

Nowy iPad ma te same wymiary co poprzednik, ale - w porównaniu do poprzedniej wersji - używa lepszego procesora. Co się jeszcze zmieniło?

Apple iPad 2018 to model bez cienkich ramek wokół ekranu, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem - można trzymać tablet jedną ręką bez obawy, że zabrudzi się ekran palcami. Urządzenie używa procesora A10 Fusion (architektura 64-bitowa), który stanowi dobry kompromis pomiędzy wydajnością a ceną. Jednym z ważniejszym celów, jaki przyświecał twórcom, było bowiem zredukowanie ceny do minimum przy zachowaniu poziomu wydajności, która zadowoli jak największe grono użytkowników. Nowy iPad dostępny jest z 2 GB pamięci RAM, a zastosowane podzespoły umożliwiają więc płynną i komfortową pracę, co potwierdzają wyniki testów. W benchmarku Geekbench 4 (multicore) nowy iPad uzyskał wynik nieco ponad 5900 punktów. Dla porównania: iPad Pro 10.5 może pochwalić się wynikiem na poziomie 9300 punktów, a Galaxy Tab S3 uzyskał tylko 3960 punktów.

Apple iPad 2018 dostępny jest w dwóch wariantach pojemności pamięci flash: 32 lub 128 GB. Niestety, ilość miejsca nie może być w żaden sposób rozszerzona, bo urządzenie nie ma slotów umożliwiających dołączenie zewnętrznej karty pamięci. Baterię o pojemności 8827 mAh wystarcza ona na 10 godzin użytkowania (przeglądanie stron WWW, słuchanie muzyki, oglądanie filmów) z włączonym Wi-Fi lub 9 godzin, jeśli zdecydujemy się na opcję z transmisją danych za pośrednictwem sieci komórkowych. Wbudowany moduł Wi-Fi obsługuje standardy 802.11a/b/g/n/ac, jest też Bluetooth 4.2.

Nowy iPad wyposażony został w przednią i tylną kamerę. Pierwsza to typowy aparat do robienia zdjęć selfie, współpracuje bowiem z narzędziem do wykrywania twarzy i postaci. Rejestruje obraz w jakości 1,2 megapikseli oraz umożliwia nagrywanie filmów w jakości HD. Na tylnej ściance urządzenia znajduje się 8-megapikselowy aparat z przesłoną F/2.4, który umożliwia robienie zdjęć panoramicznych o wielkości do 43 megapikseli oraz nagrywanie filmów w jakości Full HD.

Apple iPad 2018 stanowi idealne rozwiązanie dla użytkowników, pragnących mieć urządzenie, którego jakość gwarantowana jest przez producenta z Cupertino, ale do tej pory za sprawą ceny nie mogli lub nie chcieli sobie na nie pozwolić. Apple bniża cenę, rezygnując jednak z kilku pomniejszych funkcji, ale braki te nie zrobią na znakomitej części użytkowników większego wrażenia. Brak laminowanego ekranu czy nie najnowszy procesor nie stanowią problemu, jeśli wszystko działa płynnie, stabilnie i dokładnie, a tak właśnie jest w przypadku nowego iPada. Do tego dochodzi obsługa Apple Pencil, który dla wielu stanowić może ważny argument „za”.