Apple iPhone 4

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Wysoka wydajność
  • Design
  • System iOS

Wady:

  • Wysoka cena

Apple iPhone 4 to flagowy smartfon amerykańskiej firmy z logiem nadgryzionego jabłka i jeden z najpopularniejszych telefonów na świecie. Ma ogromną liczbę fanów i równie dużą liczbę przeciwników. Sprawdźmy czy niemal rok po premierze Apple iPhone 4 nadal jest pozycją godną rozważenia.

Obudowa

Apple iPhone 4 pod względem obudowy prezentuje się bardzo dobrze. Tył telefonu został pokryty warstwą szkła, przez co bardzo trudno jest go porysować. Na przedzie telefonu znajduje się materiał Gorilla Glass, który chroni także ekran przed przypadkowym zarysowaniem. Z kolei boki telefonu wykonano z metalu. Dzięki temu w normalnych sytuacjach telefon będzie bardziej wytrzymały niż inne tego typu konstrukcje.

Musimy jednak pamiętać o tym, że nie ma róży bez kolców. Specyficzna budowa iPhone’a 4 sprawdzi się podczas noszenia go w torebce lub kieszeni razem z kluczami, jednak będzie ogromną wadą, gdy telefon wyślizgnie się nam z ręki. Po upadku na beton lub inną bardzo twardą powierzchnię z obudowy prawdopodobnie nie pozostanie nic. Dodatkową niedogodnością jest tu fakt, iż w telefonach Apple obudowa jest niewymienialna. Oznacza to, że nie będziemy mogli jej tanio wymienić, a jedyną możliwością naprawy telefonu będzie skorzystanie z kosztownego serwisu Apple. A o wypadek tego typu nie będzie trudno, gdyż cały telefon jest bardzo gładki i bez problemu będzie mógł wyślizgnąć się nam z ręki. Cóż, jest to cena za nienaganny wygląd produktu.

Ekran

Apple iPhone 4 został wyposażony w wyprodukowany przez firmę Sharp ekran Retina. Charakteryzuje się on rozdzielczością 640x960, co jest wynikiem wprost imponującym jak na 3,5" ekran. Musimy przyznać, że korzystanie z ekranu jest bardzo przyjemne, gdyż jest on odpowiednio czuły. Naszym zdaniem ma on też swoje wady, a mianowicie jest za mały. Osobom z dużymi dłoniami najwygodniej obsługuje się telefony wyposażone w 4" ekranu. iPhone 4 ze swoim małym ekranem powinien za to spodobać się filigranowym kobietom o małych dłoniach.

Ekran zastosowany w Apple iPhone 4 potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany. Barwy wyświetlone na ekranie są bardzo ładne, jednak naszym zdaniem można znaleźć jeszcze lepsze ekrany. Z całą pewnością są nimi Super AMOLED Plus stosowany w Samsungu Galaxy S2 oraz NOVA, którą znajdziemy w LG Swift Black.

Apple iPhone 4 w świetle słonecznym spisuje się całkiem dobrze, ale nie najlepiej. Tak jak w poprzednim punkcie, pod tym względem lepiej wypadają ekrany Super AMOLED oraz NOVA.

Interfejs

System zainstalowany w Apple iPhone 4 to iOS 4. Jego obsługa jest bajecznie łatwa, intuicyjna i wygodna. Z całą pewnością w chwilę zrozumie ją każdy, nawet bez czytania instrukcji obsługi. Apple iPhone 4 możemy przedstawiać jako wzór smartfona, którego łatwo się obsługuje.

Apple daje nam do dyspozycji trzy pulpity, na których znajdują się ikony z aplikacjami. Oczywiście możemy je sami dodawać, usuwać i przesuwać. Pod tym względem Android i iOS są bardzo do siebie podobne.

Multimedia i GPS

Apple iPhone 4 nie musi się wstydzić jakości wykonanych sobą zdjęć oraz filmów. Z całą pewnością telefon ten może zastąpić prosty aparat kompaktowy, który nada się do robienia zdjęć na wakacjach lub uroczystościach rodzinnych. Osoby o wyższych wymaganiach muszą pamiętać, że żaden smartfon, nawet iPhone, nie zastąpi im lustrzanki ze względu na kiepską optykę.

Nie mamy również zastrzeżeń do GPSa zastosowanego w Apple iPhone 4. Dokładnie pokazywał on pokonywane przez nas trasy, a wbudowane mapy nie raz przydały się podczas wędrówek po nieznanych terenach. GPS ten ani razu nie wprowadził nas w błąd - zarówno w mieście, jak też poza nim.

Testy wydajności

Apple iPhone 4 pod względem testów wydajności wypada kiepsko, ale jest to tylko złudzenie. Wszystko wynika z faktu, iż został on wyposażony w gorsze podzespoły niż konkurencja, jednak ze względu na zastosowany system operacyjny aplikacje mogą być doskonale optymalizowane, o wiele lepiej niż w przypadku Androida. Właśnie dlatego Apple iPhone 4 mimo gorszej specyfikacji pod względem wydajności w grach i codziennym użytkowaniu nie wypada gorzej niż topowe smartfony z systemem Android.

Testy baterii

Apple iPhone 4 w teście baterii wypada dobrze, ale nie genialnie. Tak jak każdy smartfon, podczas intensywnego użytkowania go, bateria rozładuje się nawet w kilka godzin i z całą pewnością telefon nie wytrzyma nawet jednego dnia bez zasilania sieciowego. Przypominamy jednak raz jeszcze, że jest to obecnie standard, sytuacja niepożądana, acz zupełnie typowa.

Wnioski

Apple iPhone 4 to z całą pewnością jeden z najlepszych smartfonów dostępnych na rynku. Został on wyposażony w niezwykle wysokiej jakości obudowę, stosunkowo dobre podzespoły i ekran o ogromnej jak na swój rozmiar rozdzielczości. Mimo wszystko ze względu na mały ekran i bardzo wysoką cenę nie polecamy tego telefonu każdemu. Za taką samą kwotę (1500 zł) można kupić lepszego Samsunga Galaxy S2, który jest wydajniejszy, ma lepszy ekran, jest lżejszy i jeszcze przez jakiś czas pozostanie najlepszym smartfonem na rynku.

Z kolei jeśli ktoś nie uznaje innych smartfonów niż Apple iPhone, powinien poczekać kilka tygodni na premierę iPhone’a 5, który będzie lepiej wykonany, wydajniejszy, po prostu lepszy i niekoniecznie droższy od czwartego iPhone’a.