Apple iPhone 4S

Apple iPhone 4S to z całą pewnością jeden z najbardziej pożądanych telefonów na świecie. Spośród innych urządzeń na rynku wyróżnia się on charakterystycznym dla firmy z Cupertino designem, świetną jakością wykonania oraz 3,5-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 640x960 pikseli. Najnowszy smartfon z logiem nadgryzionego jabłka to z całą pewnością jeden z najlepiej sprzedających się smartfonów dla świecie. Jego konkurencją są inne flagowe konstrukcje, takie jak Samsung Galaxy S2, HTC One S, Sony Xperia S oraz LG Swift 2X.

Opakowanie

Apple iPhone 4S
Apple iPhone 4S został zapakowany w małe pudełko w białym kolorze. Znajduje się na nim napis iPhone 4S, loga iCloud, logo Apple oraz wizerunek smartfona. Prezentuje się ono bardzo estetycznie. W środku znajdziemy:

  • iPhone 4S
  • Słuchawki Apple z pilotem i mikrofonem
  • Przewód dokujący ze złączem USB
  • Zasilacz USB
  • Dokumentacja

Żałujemy, że zabrakło tu przejściówki USB na HDMI. Poza tym nie mamy żadnych zastrzeżeń.

Budowa

Apple iPhone 4S
Apple iPhone 4S już na pierwszy rzut oka może się podobać. Jego obudowę cechuje piękny minimalizm, który przyjmuje się w coraz większej liczbie smartfonów. Do testów otrzymaliśmy czarną wersję urządzenia, więc przy wyłączonym wyświetlaczu cały front urządzenia jest właśnie w tym kolorze. Na jednolitej przestrzeni wyróżnia się tylko okrągły przycisk Home, głośnik oraz przednia kamera Face Time. Podobnie prezentuje się tył urządzenia, jednak tutaj możemy zobaczyć jedynie tylny aparat, srebrny logotyp i numer seryjne urządzenia. Zarówno przód, jak i tył telefonu zostały pokryte szkłem hartowanym, które ciężko będzie zarysować. Nie jest to jednak Corning Gorilla Glass, które zapewne sprawdziłoby się tu jeszcze lepiej. Co prawda zarysowanie ekranu iPhone'a 4S jest trudne, jednak o wiele łatwiej jest go pobić.

Apple iPhone 4S
Może to jednak wynikać nie z  rodzaju zastosowanego szkła, a z nieprzemyślanej budowy telefonu. Warto zwrócić uwagę na boki krawędzie telefonu. Okazuje się, że szkło stanowi pierwszą warstwę smartfonu, która nie jest niczym wzmocniona. Inne telefony dookoła ekranu mają całkiem grubą ramkę, która być może nie wygląda estetycznie, ale znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia telefonu przy upadku. Jak widać, ciężko zrobić urządzenie zarówno ładne i wytrzymałe. Apple wybrało pierwszą opcję, co mnie nie dziwi. W końcu od powrotu do niej śp. Steve'a Jobsa była to firma, która nade wszystko przedkładała wygodny interfejs oraz wygląd urządzenia.  W internecie pojawiło się wiele filmów udowadniających, że pod  względem  wytrzymałości od iPhone'a 4S o wiele lepiej prezentuje się między innymi Samsung Galaxy S2. Mamy małe zastrzeżenia również do tylnej części telefonu. Została ona pokryta szkłem gorszej jakości. Po dłuższym użytkowaniu telefonu będą mogły pojawić się na niej rysy. Naszym zdaniem to niedopuszczalne w telefonie kosztującym 2700 zł w najtańszej wersji.

Zobacz również:

Apple iPhone 4S
Boki telefonu zostały wykonany z aluminium w kolorze metalicznym. Na górze możemy zobaczyć przycisk blokady oraz wyjście słuchawkowe miniJack 3,5 mm. Po prawej stronie znajdziemy tackę otwieraną za pomocą drucika. Umieścimy w niej kartę micro SIM. Na przeciwległej  części obudowy możemy zobaczyć za to dwa przyciski odpowiadające za regulację głośności oraz przełącznik, który pozwoli natychmiastowo wyciszyć telefon. Zagospodarowana została też dolna część urządzenia. Znajdziemy tam applowską wersję portu USB oraz dwa głośniczki. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie przyciski zostały wykonane z aluminium, a głośniczki są zabezpieczane drobną siatką.

Apple iPhone 4S
iPhone 4S nie różni się od swojego poprzednika i wygląda fenomenalnie. Jest to przemyślana konstrukcja, której kolejne elementy tworzą zgraną całość. Bardzo podoba się nam odejście od designu znanego z poprzednich iPhone'ów, który zakładał tworzenie maksymalnie obłego telefonu. Tutaj brakuje zaokrąglonych boków, wyraźne wyczuwalne są krawędzie, co idealnie zgrywa się z surowym i prostym designem, będącym znakiem rozpoznawczym produktów Apple.

Apple iPhone 4S

Ekran

Jednym z najciekawszych elementów nowego iPhone'a 4S jest ekran. Tak jak obudowa, i on pojawił się już przy okazji premiery poprzedniej generacji telefonów Apple. Jego nazwa handlowa to Retina i został on zrobiony przez LG. Musimy przyznać, że cechuje się on bardzo dobrymi parametrami. Najbardziej w oczy oczywiście rzuca się bardzo wysoka rozdzielczość, która wynosi aż 640×960 przy przekątnej 3,5″ (zagęszczenie pikseli wynosi 326 punktów na cal). Dla zobrazowania tej wielkości podamy tylko, że większość telefonów z ekranem o przekątnej 4,3″ ma rozdzielczość 480×800 (218 dpi). Dopiero teraz zaczynają popularyzować się telefony z ekranami o wyższej rozdzielczości. Ich przykładami są Sony Xperia S oraz HTC One S, które przy przekątnej 4,3″ mają rozdzielczość 720×1280 (346 dpi). Zastosowanie rozdzielczości wyższej od 300 dpi zazwyczaj oznacza, że praktycznie niemożliwe jest odróżnienie poszczególnych pikseli gołym okiem. Dzięki temu obraz jest bardzo klarowny i naturalny.

Apple iPhone 4S
Nie mamy również zastrzeżeń do innych parametrów ekranu. Kontrast wynosi 800:1, a jasność 500 cd/m^2. Ekran jest w stanie wyświetlić 16 milionów barw, co jest obecnie standardem.  Jak ekran iPhone'a prezentuje się w praktyce? Obraz na nim jest niezwykle płynny, klarowny i po prostu ładny. Ekran wypada trochę gorzej od wyświetlaczy AMOLED pod względem jakości wyświetlanych barw, ale i tak ich jakość jest całkiem dobra. Nie mamy za to zastrzeżeń do widoczności treści w świetle słonecznym. Dzięki dużej jasności ekranu możliwe jest odczytanie interesującej nas treści nawet w pełnym nasłonecznieniu.

Apple iPhone 4S
Skoro niemal wszystkie firmy twierdzą, że ekran iPhone'a jest perfekcyjny pod względem liczby pikseli, warto zastanowić się, czy kiedykolwiek zobaczymy jeszcze lepsze ekrany. Naszym zdaniem tak. Maksymalna rozdzielczość oka wynosi 447 dpi (przy odległości 30 cm), więc Steve Jobs pomylił się mówiąc, że niemożliwe jest odróżnienie poszczególnych punktów na ekranie. Niektórzy będą w stanie dokonać tej sztuki.

Interfejs i system

Apple iPhone 4S

Apple iPhone 4S został wyposażony w system iOS 5. Według Apple ta wersja systemu wnosi ponad 200 nowości. Oczywiście jest to marketingowa zagrywka, gdyż większość z nich to łatanie luk oraz drobne, niezauważalne wręcz zmiany. Nie zabrakło tu jednak też istotnych innowacji. Najważniejsze z nich to:

- Nowe Centrum Powiadomień, w którym pojawiają się wszystkie notyfikacje.

- Zintegrowany z telefonem klient Twittera, jednego z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie

- Przeglądarka Safari z czytnikiem Reader, funkcją Reading List i funkcją Tabbed Browsing

- Ulepszony Aparat, który pozwala na robienie zdjęć fizycznym przyciskiem zwiększania głośności oraz ich edycję (usuwanie efektu czerwonych oczu, przycinanie, obracania)

- Synchronizacja za pomocą WiFi oraz aktualizacja bez potrzeby podłączania do komputera (Over The Air)

- Dodatkowe możliwości Game Center (dodawanie zdjęć do swojego profilu, usprawnione znajdowanie znajomych i gier)

- Folder Kiosk porządkujący subskrypcje czasopism

- Klient iMessage pozwalający m.in. na przesyłanie wiadomości, zdjęć filmów i kontaktów (możliwe jest też prowadzenie grupowych rozmów) pomiędzy użytkownikami urządzeń pracujących pod kontrolą iOS 5 (iPhone, iPad, iPod touch). Działa on zarówno za pomocą WiFi, jak też za pomocą technologii 3G.

- Funkcja Find My Friends, która pozwala sprawdzić położenie urządzeń znajomych

- Nowe gesty.

System Apple iOS 5 przeznaczony jest dla właścicieli smartfonów iPhone 3GS/iPhone 4 (4S sprzedawany jest wraz z iOS 5), iPodów touch (3 i 4 generacji) oraz tabletów iPad/iPad 2. Więcej informacji na temat iOS 5 znajdziecie na stronie Apple.

Jeśli chodzi o wygodę korzystania z telefonu i intuicyjność wypada ona na poziomie identycznym z innymi urządzeniami Apple, a więc jest bardzo wysoka. Brakuje u typowego pulpitu. Ekranem głównym jest znane z Androida menu z zainstalowanymi aplikacjami. Minimalizacja menu wyszła temu systemowi na dobre. Jego obsługa nie powinna sprawić problemu nikomu. Instalowanie aplikacji z poziomu AppStore jest banalne i ogranicza się do dwóch kliknięć. Z kolei przytrzymanie dowolnej ikonki i wybranie czerwonego krzyżyka odinstalowuje ją. Naszym zdaniem iOS osiągnął złoty środek między łatwością obsługi systemu i stopniem zaawansowania systemu. Jestem przekonany, że osoba, która nigdy nie miała smartfona lub korzystała z telefonu z innym systemem bez problemu odnajdzie się w systemie Apple. Pod względem intuicyjności lepiej wypada tu tylko system Bada od Samsunga, który nie zainteresuje fanów smartfonów ze względu na bardzo mały rynek dostępnych aplikacji.

Pod względem płynności działania też nie mamy jakichkolwiek uwag. Wszystko działa wręcz idealnie, ani razu nie zdarzyło się nam, by telefon lagował lub się zacinał. Jest to efekt doskonałej optymalizacji oprogramowania. System iOS jest instalowany tylko na iPhone'ach, iPodach Touch, iPodach Nano oraz iPadach. Dzięki temu zabiegowi oprogramowanie idealnie współgra z telefonami, a teoretycznie słabsze urządzenia Apple potrafią być szybsze od wyposażonych w lepsze podzespoły smartfonów z systemem Android. Jedyną istotną wadą iOSa jest konieczność używania iTunes do synchronizacji telefonu. Bardziej podoba się nam Android, który pozwala wykorzystać telefon jako pamięć USB, przez to telefon bezproblemowo działa z każdym komputerem.

Aparat fotograficzny

Jedną z najczęściej wymienianych zalet iPhone 4S jest jego aparat fotograficzny. Musimy przyznać, że robi on bardzo dobre zdjęcia. Są one czyste i ładne, bez problemu może konkurować z Samsungiem Galaxy S2, Motorolą RAZR i Sony Xperia S. Nie możemy powiedzieć, że iPhone 4S jest z nich najlepszy, tak jak sugeruje nam reklama, naszym zdaniem jest to produkt na porównywalnym poziomie.

Dobrze wypada też jakość kręconych telefonem Apple filmów. Są one nagrywane w rozdzielczości 1080p (1920×1080). Wideo jest jak najbardziej czyste i AutoFocus działa w nim naprawdę nieźle. Nagrywany materiał zazwyczaj jest płynny i widać, że zapewnienia o nagrywaniu wideo z płynności 30 FPS nie są czczym gadaniem.

Nie zabrakło tu też kamerki FaceTime, niestety ma ona matrycę o bardzo małej rozdzielczości - 0,3MPx (640×480). Żałujemy, że nie ma ona chociaż 0,6MPx, wtedy idealnie zgrałaby się z ekranem Retina. Niedogodnością jest też brak możliwości wykonywania wideorozmów przez telefonię komórkową. Możemy to robić tylko i wyłącznie, jeżeli korzystamy z WiFi. Zdjęcia wykonane nią wyglądają kiepsko, co można uznać za sytuację standardową.

Muzyka

Ze względu na zastosowanie słuchawek dołączanych do iPodów możemy spodziewać się całkiem dobrej jakości dźwięku. Co prawda widzieliśmy już smartfony z lepszymi słuchawkami, np Sony Xperia S, ale naszym zdaniem i tak na tej płaszczyźnie iPhone wypada dobrze i nie powinniśmy na niego narzekać. Mają one długość ponad 120 cm i spokojnie wystarczą do słuchania muzyki podczas noszenia iPhone'a w kieszeni. Zostały one wyposażone w pilot do regulacji głośności., co jest sporą zaletą.

GPS

Apple iPhone 4S ma moduł GPS, ale z całą pewnością będzie dobrze działał także korzystając z technologii A-GPS. Sygnał jest nadawany dosyć szybko, także precyzja wykrywania naszego położenia jest na odpowiednio wysokim poziomie. Nie bez znaczenia jest też duży ekran, który pozwala wygodnie odczytywać dane z urządzenia podczas jazdy.

Korzystając tylko z satelit telefon bardzo długo łapie fixa, nawet kilka minut. O niebo lepiej prezentuje się, gdy włączymy technologię A-GPS i skorzystamy z sieci komórkowych oraz WiFi. Wówczas znalezienie naszej lokalizacji zajmuje mu maksymalnie 2-3 sekundy.

Apple iPhone 4S niestety nie ma wbudowanych map. Przez to funkcjonalnie wypada gorzej niż smartfony z Androidem oraz urządzenia Nokii wyposażone w Windows Phone 7.

Porty i łączność bezprzewodowa

Apple iPhone 4S wypada bardzo źle, gdy mówimy o zastosowanych w nim portach. Znajdziemy tu tylko wyjście audio miniJack 3,5mm oraz port USB w standardzie Apple'a, czyli niespotykany nigdzie indziej poza urządzeniami spod znaku nadgryzionego jabłka. Co prawda da się do niego dokupić przejściówkę obsługującą HDMI, ale kosztuje ona 169 zł. Naszym zdaniem jest to jawne zdzieranie pieniędzy z klientów. Praktyka typowa dla Apple.

Jeśli chodzi o technologie bezprzewodowe, to znajdziemy tu WiFi oraz Blutooth w wersji 4.0. Niestety nie znajdziemy tu technologii NFC, która pozwala na wykonywanie płatności zbliżeniowych. Technologia ta co prawda nie jest zbyt popularna w naszym kraju, jednak mimo to uważamy, że powinna znajdować się we wszystkich topowych smartfonach. Naszym zdaniem za kilka lat będzie to ogólnoświatowy standard, popularniejszy od kart zbliżeniowych.

Podzespoły i wydajność

Apple iPhone 4S został wyposażony w dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 pracujący z bardzo niskim taktowaniem - 800MHz, który został nazwany przez Apple jako układ A5. Znalazło się tu też 512MB pamięci RAM. Parametry te pokazują, że iPhone 4S nie jest najlepszym smartfonem w technologicznym wyścigu. Mimo to, gdy współpracuje on z iOSem, pokazuje, że optymalizacja stoi tu na najwyższym poziomie. Gry takie jak Infinity Blade II oraz demo technologiczne Epic Citadel pokazują, że iPhone nie jest gorszy od Samsunga Galaxy S2, Sony Xperii S, LG Optimus 2X, HTC One S - najlepszych smartfonów na rynku.

Niestety na iPhone'a jest dostępnych bardzo mało benchmarków i nie zawarliśmy ich w naszej procedurze testowej. Musimy więc posłużyć się tu testami wykonanymi w innych programach, np GLBenchmark:

Jak widać, iPhone 4S deklasuje całą konkurencję. Jest to wręcz zaskakujące przy tych parametrach. Z całą pewnością możemy go określić jako jeden z najlepszych smartfonów dostępnych na rynku.

Akumulator i test pracy na baterii

Apple iPhone 4S został wyposażony w baterię o pojemności 1420mAh. Niestety telefon bardzo szybko się rozładowuje. nie mogliśmy go przetestować naszym programem Battery Life Test, gdyż został on stworzony z myślą o systemie Android. Jednak podczas całodziennego używania telefonu przy pełnej jasności ekranu musieliśmy go ładować od dwóch do trzech razy. Jest to karygodny wynik, który dyskwalifikuje iPhone'a jako użyteczne urządzenie.

Wnioski

Apple iPhone 4S jest urządzeniem wyjątkowym. Jego wygląd i jakość wykonania są bardzo dobre. Nie mamy również zastrzeżeń do ekranu Retina o przekątnej 3,5 cala i ogromnej rozdzielczości 640×960. Dobrze zaprezentował sie też aparat, który robi naprawdę dobre zdjęci i filmy. Co prawda brakuje mu kilku funkcji, ale w zamian za to zyskuje jego prostota. iPhone ogólnie jest urządzeniem banalnym w obsłudze, co jest niespotykane przy tak dużym sklepie z aplikacjami oraz takich możliwościach telefonu. Naszym zdaniem Apple osiągnął złoty środek między funkcjonalnością i prostotą obsługi. Nowy telefon Apple jest też bardzo dobry pod względem wydajności. Nie najlepsze podzespoły nadrabia świetna optymalizacja systemu iOS. Naszym zdaniem jedyne wady iPhone'a 4S to konieczność dokupowania niezbędnych przejściówek, konieczność korzystania z iTunes do przenoszenia danych na smartfona oraz bardzo wysoka cena, która wynosi 2699 za najtańszą wersję. Jest to cena większa niż w przypadku innych topowych smartfonów. Jeśli jednak ktoś lubi produkty Apple, nie przeszkadzają mu ich wady i stać go na nowego iPhone'a, powinien się w niego zaopatrzyć. Będzie to bardzo dobry zakup i idealne dopełnienie ekosystemu Apple - zestawu złożonego z MacBooka, iPada oraz Apple TV.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: