Archos 101 G9

Archos 101 G9 to duży tablet o dobrej wydajności i przystępnej cenie. Gdyby nie to, że wykorzystuje tańszą matrycę TN to można by było go polecić każdemu.

Obudowa

Archos 101 G9 to duży tablet (276 mm x 167 mm x 12.6 mm), który waży ponad pół kilograma (640 gram). Jest więc dużo cięższy niż tanie tablety z 7-calowym ekranem (około 300 gram). Oczywiście wynika to z tego, że Archos wykorzystuje większy 10 calowy ekran, który jest o wiele wygodniejszy do przeglądania stron.

Obudowa wykonana jest z matowego plastyku, to praktyczne rozwiązanie, bo nie są widoczne na nim odciski palców, nie powstają denerwujące mikroryski. Tablet nie zachwyca cienką obudową, to prosta i praktyczna konstrukcja.

Wyposażenie

Duży ekran o przekątnej 10,1 cali pracuje w naturalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli i ma panoramiczne proporcje, które świetnie nadają się do oglądania filmów. Wyższa rozdzielczość wyraźnie poprawia komfort korzystania z tabletu. Przeszkadzają wąskie kąty widzenia, które w przypadku długich (panoramicznych) ekranów są szczególnie irytujące, ale to niestety cecha wszystkich tabletów wykorzystujących tańsze matryce TN. Lepszej jakości ekrna znajdziecie w np. tablecie Pentagramu Tab 10.

Tablet ma całkiem dobre wyposażenie jeżeli chodzi o dodatkowe gniazda, bo do dyspozycji mamy dwa gniazda USB (w tym jedno pełnowymiarowe - host, do podłączania zewnętrznych urządzeń). Małe gniazdo HDMI i czytnik kart pamięci microSD/SDHC.

Archos 101 G9

Archos 101 G9

Możliwości

Archos 101 G9 to całkiem szybki tablet, a to za sprawą wielordzeniowego procesora ARM CORTEX A9, który może bez problemów pracować z prędkością 1,5 GHz. Wykorzystywany układ graficzny PowerVR SGX 540 okazuje się dobrą alternatywą dla platformy Nvidii Tegra 2!. Także ten tablet w grach spisuje się o wiele lepiej niż tanie tablety oparte na jednordzeniowym procesorze ARM Cortex A8 z układem graficznym Mail-400 (Goclever TAB A103). Wyższa wydajność pozytywnie wpływa tez na komfort pracy z tabletem, który nie dostaje czkawki gdy np., obracamy ekran czy przeglądamy strony internetowe czy oglądamy filmy.

Archos 101 G9

Archos 101 G9

Archos 101 G9 pozbawiony jest modemu 3G, możemy za to podłączyć do niego zewnętrzny modem 3G np. do gniazda USB. Co istotne tablet wyposażony jest w pełnowymiarowe gniazdo USB Host, więc nie musimy stosować nawet specjalnych przejściówek. Warto zwrócić uwagę, że do dyspozycji mamy też dodatkowe małe gniazdo USB, HDMI i czytnik kart pamięci microSD/SDHC, który pozwala rozszerzyć pamięć ROM o kolejne 32 GB.

Wnioski

Archos 101 G9 wykorzystuje dwa interfejsy bezprzewodowe: Bluetooth i Wi-Fi. Szybki procesor, wydajny akcelerator sprawiają że uruchomimy na nim gry i bardziej wymagające aplikacje. Duży ekran o panoramicznych proporcjach przydaje się do oglądania filmów i przeglądania stron internetowych. Szkoda tylko, że kąty widzenia ekrany są wąskie, bo poza tym to całkiem udana konstrukcja.