Aristo Prestige V150

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność
  • Długi czas pracy na baterii
  • Wyjście HDMI
  • Rozdzielczość ekranu

Wady:

  • Duża waga
  • Brak gniazda eSATA

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, do redakcyjnego laboratorium trafia coraz więcej laptopów opartych na konstrukcji JHL90 firmy Compal. Ów kadłubek jest następcą bardzo udanego modelu FL90/92, w stosunku do którego zmieniono nie tylko obudowę (więcej krągłości, ciemnoszary, chropowaty plastik wokół klawiatury zastąpiło brązowe tworzywo o fakturze skóry), lecz przede wszystkim zastosowano platformę Centrino 2.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, do redakcyjnego laboratorium trafia coraz więcej laptopów opartych na konstrukcji JHL90 firmy Compal. Ów kadłubek jest następcą bardzo udanego modelu FL90/92, w stosunku do którego zmieniono nie tylko obudowę (więcej krągłości, ciemnoszary, chropowaty plastik wokół klawiatury zastąpiło brązowe tworzywo o fakturze skóry), lecz przede wszystkim zastosowano platformę Centrino 2. Wreszcie pojawiło się wyjście HDMI, lecz zniknęło jedno gniazdo USB oraz FireWire. Na otarcie łez pojawił się port podczerwieni, który umożliwia zdalne sterowanie odtwarzaniem multimediów (pilota nie ma jednak w wyposażeniu).

Platforma Centrino 2 oznacza oczywiście ulepszony chipset i procesor, ale też szybsze pamięci i nowe moduły Wi-Fi n. W wypadku Prestige V150 tylko moduły RAM nie zostały dopasowane do reszty, nadal pracując w trybie DDR2 667 (chipset obsługuje pamięci DDR3 1066). Również układ graficzny NVIDII został poddany modernizacji: wersję 8600M GT zastąpiła 9600M GT.

Owe zmiany powinny przynieść wzrost wydajności, co rzeczywiście miało miejsce w testowanym wcześniej notebooku NoteStar Premium HL90C2D84 opartym na tym samym szkielecie Compala - NoteStar ustanowił wiele rekordów szybkości, nie skracając przy tym czasu pracy na baterii. Lecz konfiguracja opisywanego Aristo Prestige V150 jest znacznie słabsza (wolniejszy procesor i twardy dysk, mniejsza i wolniejsza pamięć), więc komputer nie mógł dorównać wydajnością bliźniakowi spod innej marki. Różnice w wynikach benchmarków, choć wyraźne, nie są olbrzymie i sięgają od 10 do 25 procent, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi różnica w cenie między obu maszynami. W zamian Aristo oferuje pracę na baterii dłuższą średnio o 40 minut, nieco cichszą pracę (zwłaszcza podczas bezczynności systemu) oraz wyższą rozdzielczość ekranu.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier