Aristo Smart 600-D2420

Są notebooki, których równie dobrze mogłoby nie być, bo ich starsze wersje lepiej się sprawują. Tak właśnie jest ze Smartem 600.

O tym, że gorszy pieniądz wypiera lepszy, wiadomo od dawna. Ale istnienia podobnej reguły w odniesieniu do świata notebooków nie byliśmy w pełni świadomi do chwili przetestowania tego laptopa. Okazało się bowiem, że nowsza i dużo droższa wersja pod wieloma względami ustępuje poprzednikowi.

Po pierwsze, Smart 600 jest gorzej wyposażony od testowanego kilka miesięcy temu Smarta 500. Owszem, ma lepszy układ graficzny (NVIDIA GeForce 9300M GS zamiast Intela GMA X3100) i dwukrotnie bardziej pojemny twardy dysk (320 GB), lecz pod względem opcji komunikacyjnych znajduje się w dużo niższej klasie. Nie ma portu FireWire, gigabitowego modułu LAN, obsługi Wi-Fi standardu n ani wyjścia TV. Smart 600 wyróżnia się na plus jedynie obecnością gniazda S/PDIF.

Jedna cecha jest wspólna dla obu Smartów: brzydota. Pod tym względem niewiele się zmieniło i wersja 600 wciąż drażni wątpliwą urodą i wykończeniem w tandetnym, szarym plastiku. Dzieła dopełniają gumowe zaślepki nieistniejących gniazd eSATA oraz HDMI – chyba celowo umieszczone, by drażnić użytkowników.

Dzięki wydajniejszej grafice Smart 600 uzyskał wyższe noty PCMark Vantage od poprzednika, jednak w testach aplikacyjnych starszy model okazał się wyraźnie szybszy. Przyczyna może tkwić w chipsecie – w Smarcie 600 wykorzystano zestaw układów SiS 671DX, podczas gdy Smart 500 opiera się na platformie Intela.

Nowy model Aristo ustępuje wcześniejszemu także pod względem czasu pracy na baterii. Jednak niemal dwukrotnej różnicy (tylko 2 godziny zamiast prawie 4) nie da się wytłumaczyć akumulatorem o nieznacznie mniejszej pojemności (4400 kontra 4800 mAh). Smart 600 to po prostu gorsza konstrukcja od wersji 500.