Aristo Smart B400-B532

Laptop w cenie dobrego netbooka, jest jednak od nich wyraźnie cięższy i większy, dysponuje za to większą matrycą i lepszą wydajnością choć podobnie jak netbooki sprzedawany jest z starszym systemem Windows XP.

Laptop w cenie nieco ponad 2 000 zł nie budzi zbytniego zaufania, każdy spodziewa się marnej konstrukcji i słabej wydajności. Aristo Smart B400 okazuje się - jak na swoją cenę, przyzwoitym produktem. Nie grzeszy pięknością, bo obudowę ma dosyć toporną, ale z drugiej strony nie można jej zarzucić większych wad. Laptop okazuje się też szybki i pomimo tego, że sprzedawany jest ze starszym systemem Windows XP,radzi sobie też z Vistą. Można go też wykorzystać do oglądania filmów HD, choć nie zawsze daje radę, a brak złącza HDMI lub DVI sprawę nieco komplikuje.

Obudowa

To dosyć prosta konstrukcja wykonana z ciemnego plastiku, jest gruba i kanciasta. Sztywna pokrywa dobrze chroni matrycę laptopa. Dolna część laptopa wykonana jest z miękkiego plastiku, dlatego łatwo ulega porysowaniu, na szczęście te elementy, z którymi mamy bezpośredni kontakt są wykonane z twardszego materiału. Touchpad pozbawiony jest dodatkowej funkcji pozwalającej na szybkie przewijanie stron. Klawiatura ma standardowe rozmiary: szkoda że nie jest większa, bo miejsca po bokach jest sporo.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, VGA, otwory wentylacyjne, HDMI, ExpressCard 34

Przód – przełącznik do uruchamiania i wyłączania bezprzewodowych interfejsów, czytnik kart pamięci, wyjście i wejście audio, Port CIR, diody ( zasilanie, bateria, sieć bezprzewodowa).

Prawa strona – 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania.

Tył – bateria

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 15,4 cali oferuje rozdzielczość 1280x800 pikseli, wyposażona jest w błyszczącą powłokę typu "glare". Generuje dobrej jakość obraz oferując równomierne podświetlenie (87 %), dobre odwzorowanie kolorów i przyzwoitą jasność. Niestety oferuje małe kąty widzenia, co jest częstą wadą matryc stosowanych w laptopach.

Podzespoły

Laptop korzysta z układu graficznego Intel GMA X4500M, który okazuje się nieznacznie wolniejszy od swojego popularnego odpowiednika GMA X4500MHD. Wersja zamontowana w Aristo pozbawiona jest wsparcia dla odtwarzania filmów z płyt Blu-ray, które oferuje model X4500MHD (format AVC, VC-2, MPEG-2). Zastosowany procesor Intela Pentium Dual Core T4200 to ekonomiczna jednostka z 1 MB pamięci L2 i dwoma rdzeniami. Wyposażona jest w szynę FSB 800 MHz i okazuje się niewiele wolniejszy od popularnego modelu Intela Core 2 Duo T6400, który oferuje identyczną prędkość 2 GHz, szynę FSB 800 Mhz i o 1MB większą pamięć L2. Niestety laptop nie jest wyposażony w dodatkowe gniazda HDMI, eSATA. Producent wyposażył urządzenie w cztery gniazda USB, bezprzewodową sieć Wi-Fi (b/g), ExpressCard (typ 54).

Zastosowany procesor jak i karta graficzna sprawdzają się w codziennej pracy z programami biurowymi czy przeglądaniem internetu, ale do gier są już za słabe.

Czas pracy na baterii

Laptop wyposażony jest w standardową baterię Li-ion o pojemności 4400 mAh, która wystarcza na nieco ponad 3 godziny pracy laptopa. To niezbyt długo, biorąc jednak pod uwagę jego niską cenę to wynik ten należy uznać za całkiem dobry.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: