Aristo Smart G600

Zalety:

  • Matryca
  • Wygodna klawiatura
  • Dobry stosunek możliwości do ceny

Wady:

  • Krótki czas pracy na baterii
  • Brak gniazda HDMI

Zastosowanie ekonomicznego procesora z serii Pentium Dual-Core T4200 oraz starszej generacji pamięci obniżyło cenę laptopa, nie wpłynęło za to na możliwości laptopa. To konstrukcja głównie do pracy z aplikacjami biurowymi. Niestety jej atrakcyjna cena nie rekompensuje w pełni krótkiego czasu pracy na baterii.

Jeżeli szukacie supertaniego laptopa do pracy, który zastąpi stacjonarny komputer to Aristo Smart G600 będzie się dobrym wyborem. Zastosowany procesor (Intel Pentium Dual-Core T4200) oraz karta graficzna NVIDII z układem GeForce 105 M dobrze radzą sobie z aplikacjami biurowymi i internetowymi (wynik prawie 3000 pkt w teście PCMark Vantage). Karta graficzna NVIDII GeForce 105 M posiada wsparcie dla technologii CUDA, Pure Video HD odciążając procesor podczas odtwarzania filmów wysokiej rozdzielczości. Jest też wyraźnie szybsza w przetwarzaniu grafiki 3D od standardowych układów Intela GMA X4500MHD. Niestety w laptopie zabrakło gniazda HDMI, jest tylko gniazdo VGA. Brakuje również szybszego interfejsu bezprzewodowego kompatybilnego z standardem „n” (laptop wyposażono w bezprzewodową kartę WLAN zgodny z standardem „b/g”). Cena tej konstrukcji jest jednak bardzo atrakcyjna i z pewnością będzie dużą zachętą.

Obudowa

Obudowa niczym specjalnie się nie wyróżnia, jest kanciasta i w całości wykonana z matowego plastiku. Brak droższych materiałów wyraźnie odbija się na stylistyce, jest jednak dobrze wykonana, choć nie jest zbyt sztywna. Do dyspozycji mamy pełnowymiarową klawiaturę (33,5x10,5 – dł./szer.), z wygodnymi płaskimi klawiszami i klawiaturą numeryczną. Laptop z zasilaczem waży nieco ponad 3 kg (zasilacz 392 g, laptop – 2,71 kg). Gniazda ma umieszczone z prawej i lewej strony, z przodu zamontowano tylko diody sygnalizujące pracę urządzenia oraz klawiatury z tyłu baterie.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, VGA, LAN, otwory wentylacyjne, USB, USB, ExpressCard 54, czytnik kart pamięci

Przód – diody

Prawa strona – gniazda audio, USB, napęd optyczny, model, Kensington Lock

Tył – bateria

Matryca

Jak na laptop za niecałe 2000 zł Aristo G600 dysponuje bardzo dobrą matrycą o równomiernym podświetleniu (uśredniony wynik to 95% - jedynie prawy dolny róg jest nieco słabiej podświetlony – 88%). Współczynnik DeltaE wynosi tylko 4 co również jest bardzo dobrym parametrem a jeżeli do dodamy do tego przyzwoite kąty widzenia to okaże się że zastosowana matryca jest dużo lepsza niż w znacznie droższych konstrukcjach.

Wyposażenie

Smart G600 oferuje podstawowe wyposażenie jeżeli chodzi o dodatkowe porty, szkoda że producent nie wyposażył go w gniazdo HDMI, które znacznie poszerzyłoby możliwości konstrukcji bo układ graficzny NVIDII GeForce 105 M, pomimo tego że słabo wypada w grach to bardzo dobrze spisuje się w multimedialnych zastosowaniach oferując sprzętowe wsparcie dla odtwarzania filmów HD. Pomimo tego że laptop dysponuje słabszym procesorem z rodziny Pentium DualCore to w zestawieniu z GeFrocem 105 M uzyskuje i tak lepsze wyniki w przetwarzaniu grafiki 3D (2271 pkt – w teście 3DMark 06), niż często spotykana konfiguracja z procesorem Intela Core2 Duo T6400 i zintegrowaną kartą graficzną Intela GMA X4500MHD (ok. 800 pkt. w teście 3DMark 06).

Czas pracy na baterii

Laptop kusi niską ceną i dobrymi osiągami, niestety zawodzi w długości pracy na baterii, bo na akumulatorze o pojemności 4400 mAh pracuje nieco ponad 1,5 godziny (100 minut w teście MobileMark 2007 – Productivity). To stanowczo za mało na dłuższe wypady.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier