Aristo Smart W300-C4362

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania
  • Dobry stosunek możliwości do ceny
  • Dobrej jakości matryca

Wady:

  • Niska wydajność w grach
  • Brak gniazd eSATA i HDMI

Laptop dla mniej wymagających użytkowników, wyposażony jest w dobrej jakości procesor T6200 i 2 GB pamięci, które czynią go użytecznym narzędziem pracy za rozsądne pieniądze.

W300 jest tani, ale pod względem jakości wykonania w niczym nie ustępuje droższym konstrukcjom. Co prawda jest zbudowany z tańszych materiałów, wygląd również ma przeciętny, ale to co istotne czyli wydajność jest na całkiem przyzwoitym poziomie. To zasługa przyzwoitego procesora Intela T6200 i 2 GB pamięci. Zastosowana karta graficzna SiS Mirage 3 to najsłabszy element tej konfiguracji. Wprawdzie nadaje się do codziennej pracy, jednak w grach kompletnie sobie nie radzi, co potwierdza wynik 140 pkt w teście 3DMarka06.

Obudowa

Obudowa jest wykonana z matowego plastiku, na którym nie widać odcisków palców. Nic w niej nie trzeszczy, a poszczególne elementy są dobrze spasowane. Jest wprawdzie bardzo prosta, ale powinna skutecznie chronić podzespoły laptopa i długo nam służyć.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – zasilanie, LAN, 2xUSB, otwory wentylacyjne, ExpressCard 54

Przód – brak

Prawa strona – 3 gniazda audio, USB, napęd optyczny, modem, Kensington Lock

Tył – bateria.

Matryca

Zastosowana matryca okazała się niespodziewanie dobra. Ma bardzo niskie odchylenie od wzorca odwzorowania barw DeltaE (5 pkt) i równomiernie podświetloną matrycę (90%). Oferowana rozdzielczość 1366x768 pkt nie zachwyca, ale do codziennej pracy w zupełności wystarczy. Nie zapominajmy, że matryce o podobnej przekątnej i identycznej rozdzielczości znajdziemy również w droższych laptopach, które często generują gorszej jakości obraz.

Podzespoły

Zastosowany procesor Intela Core 2 Duo T6200 o nominalnym taktowaniu 2 GHz to często wybierana jednostka centralna do tańszych laptopów. Charakteryzuje się dobrym współczynnikiem wydajności do ceny, a w połączeniu z 2 GB pamięci operacyjnej RAM w zupełności wystarcza do codziennych zastosowań czy też oglądania filmów.

Zastosowany układ graficzny SiS Mirage 3 nadaje się do wyświetlania grafiki 2D, ale możliwości przetwarzania grafiki 3D ma bardzo słabe (na poziomie układu graficznego Intela GMA950) i szkoda naszego czasu na próby uruchomienia gier na tym komputerze. Praca laptopa przy uruchomionym systemie (bez dodatkowego obciążenia) jest praktycznie niesłyszalna, dopiero przy pełnym obciążeniu procesora i pracującym napędzie jego głośność wzrasta do 34 dB, co jest przeciętnym wynikiem (słychać jak komputer szumi).

Czas pracy na baterii

Zastosowana bateria o pojemności 4400 mAh zapewnia tej konfiguracji ponad dwie godziny ciągłej pracy, gdy intensywnie korzystamy z laptopa (wynik z testu Produtivity MobileMarka 2007). Nie jest to niestety zbyt długi czas, ale nie odbiega zbytnio od średniej. Niestety W300, gdy pracuje na baterii nie nadaje się raczej do oglądania długich filmów, bo w teście odtwarzania DVD MobileMarka pracował tylko nieco ponad 100 minut.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier