Aristo Vision i435

Zalety:

  • Wyjście HDMI
  • Wielkość i rozdzielczość ekranu
  • Cicha praca przy małym obciążeniu

Wady:

  • Krótka praca na baterii
  • Niska wydajność grafiki
  • Duża waga
  • Brak gniazda eSATA

Aristo Vision i435 z pozoru nie różni się od testowanego wcześniej i475, ponieważ wykorzystuje ten sam szkielet z 17-calowym ekranem 1440x900 produkowany przez MSI. Jednak duża różnica w cenie między tymi egzemplarzami musi mieć jakieś odzwierciedlenie w specyfikacjach. I rzeczywiście, o ile i475 wykorzystuje platformę Centrino 2 (zestaw układów PM45, procesor Penryn, moduł Wi-Fi Link 5100), to i435 wyposażony został w skromniejsze podzespoły.

Aristo Vision i435 z pozoru nie różni się od testowanego wcześniej i475, ponieważ wykorzystuje ten sam szkielet z 17-calowym ekranem 1440x900 produkowany przez MSI. Jednak duża różnica w cenie między tymi egzemplarzami musi mieć jakieś odzwierciedlenie w specyfikacjach. I rzeczywiście, o ile i475 wykorzystuje platformę Centrino 2 (zestaw układów PM45, procesor Penryn, moduł Wi-Fi Link 5100), to i435 wyposażony został w skromniejsze podzespoły: jeden z najprostszych mobilnych procesorów dwurdzeniowych Intela wspierany przez chipset NVIDII ze zintegrowaną grafiką poprzedniej generacji. Zamontowano też mniejszą pamięć RAM i twardy dysk.

Zubożona została także lista dostępnych interfejsów. W i475 można korzystać z portów FireWire i eSATA (pełniącego również rolę gniazda USB), natomiast i435 tych złączy nie oferuje. Wciąż jednak do dyspozycji są Bluetooth, port podczerwieni i wyjście HDMI. Pozostałe parametry obu urządzeń – w tym gabaryty i waga – pozostały niezmienione. Natomiast wyraźnie mniejszy i lżejszy jest zasilacz dołączany do i435. Podobnie jak w i475, klawiatura z wydzieloną częścią numeryczną wciąż cierpi na mankament w postaci zbyt małych, niewygodnych w użyciu klawiszy kursora, kropki i prawego Shiftu.

Czy warto oszczędzić i zamiast mocniejszej wersji Vision wybrać tańszą? Wyniki naszych testów pokazują, iż wydajność i435 jest niższa od i475 o 25 do 50 proc. w aplikacjach biurowych i multimediach, a w grach rezultaty tańszego modelu są aż pięciokrotnie gorsze. Co ciekawe, przy tej samej pojemności baterii Vision i435 działa na akumulatorze prawie o godzinę krócej od droższego brata. Jego zaletą jest natomiast cichsza praca w stanie minimalnego obciążenia.

W stosunku do ceny i435 oferuje wyższą wartość niż i475 (lepsza nota opłacalności), więc z czystym sumieniem można go polecić wszystkim, którzy nie zamierzają grać na laptopie czy używać z dala od gniazdka zasilania.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier