AsRock X79 Extreme4-M

AsRock X79 Extreme4-M to mała płyta główna z podstawką LGA2011. Pozwala ona stworzyć naprawdę wydajny komputer, w którym znajdzie się maksymalnie procesor Sandy Bridge-E, 32GB pamięci RAM oraz 3 karty graficzne. Konfiguracja taka jest bardzo rzadko spotykana nawet w pełnowymiarowych komputerach.

Budowa

AsRock X79 Extreme4-M jest konstrukcją w formacie mATX. Oznacza to, że zmieści się ona nie tylko w standardowych, ale też mniejszych obudowach. Płyta ta została przygotowana z myślą o procesorach Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E. To jednoznacznie wskazuje, że została wyposażona w podstawkę LGA2011. Na płycie znajdują się tylko cztery banki pamięci DDR3 pracującej w trybie czterokanałowym. Dzięki tej funkcjonalności większość płyt głównych ma nawet osiem gniazd pamięci, dzięki czemu można zainstalować w nich maksymalnie 64GB RAM. Tutaj było to niemożliwe ze względu na brak miejsca. Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym.

Karty graficzne i karty rozszerzeń możemy umieścić w jednym slocie PCI lub trzech slotach PCI-Express 3.0 x16, z których dwa działają z pełną prędkością. Sloty te mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie możliwości tego interfejsu teoretycznie wykorzystują jedynie Radeony HD 7900 oraz GeForce GTX600. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach.

Chłodzenie

AsRock X79 Extreme4-M została wyposażone w chłodzenie składające się z dwóch radiatorów. Większy z nich znajduje się bezpośrednio na sekcji zasilania i jest przykryty małą kratką, a mniejszy możemy znaleźć na chipsecie i jest on dodatkowo chłodzony wentylatorem, co może niekorzystnie wpłynąć na kulturę pracy komputera.

Możliwości

Testowana płyta główna cechuje się bogatym zestawem portów. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem dwa wejścia PS/2, sześć portów USB 2.0 i dwa USB 3.0, port Ethernet, port eSATA, port FireWire oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk czyszczenia CMOS.

Z kolei na laminacie możemy znaleźć dwa przyciski pozwalające na włączanie oraz wyłączanie jej, a także resetowanie. Bardziej wymagającym użytkownikom spodobaj się też wyświetlacz kodów POST. Do płyty głównej można podłączyć maksymalnie pięć wentylatorów.

AsRock X79 Extreme4-M obsługuje dyski za pomocą siedmiu portów SATA, z których trzy używają standardu 3.0, a zatem ich maksymalna przepustowość wyniesie około 750MB/s.

BIOS

AsRock X79 Extreme4-M został wyposażony w bardzo czytelny i estetyczny BIOS typu UEFI. Znajdziemy w nim wszystkie informacje i opcje niezbędne do podkręcania procesora, w tym możliwość zmiany zegara, napięć i mnożnika procesora. Możemy go oczywiście obsługiwać zarówno za pomocą klawiatury, jak też myszy. Naszym zdaniem interfejs jest ładny, czytelny i użyteczny.

Wydajność

AsRock X79 Extreme4-M w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty, co oznacz , że BIOS płyty został wykonany z odpowiednią starannością i nie zawiera rażących błędów. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

AsRock X79 Extreme4-M to bardzo udana mała płyta główna oparta na chipsecie X79. Połączenie małych wymiarów, dużych możliwości oraz bogatych możliwości rozbudowy sprawia, że to jedna z najciekawszych konstrukcji tego typu na rynku. Co prawda widzieliśmy już lepsze UEFI, jednak ogólnie uważamy AsRocka za całkiem udaną płytę główną, którą warto się zainteresować.