AsRock Z68 Extreme7 Gen3

AsRock Z68 Extreme7 Gen3 to jedna z najdroższych i najlepszych płyt w ofercie azjatyckiej firmy. Produkt ten kosztuje aż 1100 zł, więc kupią go tylko nieliczni. Jednak naszym zdaniem za wydawaniem tego typu produktów nie stoi chęć dużego zysku, a konieczność zrobienia wizytówki firmy, swoistej konstrukcji pokazowej, która ma poprawić wizerunek firmy i ukazać jej konkurencyjność. Sprawdzamy czy AsRock Z68 Extreme7 Gen3 może być taką wizytówką i czy warto wydać na niego ponad 1000 zł.

Budowa

AsRock Z68 Extreme7 Gen3 to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge, przez co ma podstawkę LGA 1155. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, po jednym slocie PCI i PCI-Express x1 oraz aż pięć slotów PCI-Express x16, w tym jeden działający w standardzie 3.0. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet czterech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach.

AsRock Z68 Extreme7 Gen3 został wyposażony również w bardzo duże i ładnie wyglądające chłodzenie. Nie tylko chłodzi ono płytę główną, ale dodaje też jej swego rodzaju zadziorności. Dzięki temu testowana dziś konstrukcja wygląda naprawdę drapieżnie. Chłodzenie zastosowano na układzie zasilania oraz chipsecie, czyli na wszystkich newralgicznych elementach płyty. Na płycie nie zastosowano żadnego wentylatora, dzięki czemu płyta będzie działać bezgłośnie.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]
  • Znowu się pomyliłem? Najlepszy procesor do gier to wcale nie Core i5

Najnowsza konstrukcja AsRocka cechuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najbardziej zachłannych na energię procesorów.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel Z68, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest na ich podkręcanie oraz wykorzystanie zintegrowanej grafiki. Pytanie tylko, który entuzjasta ma zamiar używać zintegrowanej karty graficznej? Inne przetestowane przez nas płyty z tym chipsetem to MSI Z68MA-ED55 i Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 .

AsRock Z68 Extreme7 Gen3 cechuje się wyjątkowo dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem dwa USB 2.0 i cztery porty USB 3.0, wyjścia HDMI, Display Port, VGA, porty eSATA, FireWire Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Nie ma tu przycisku do kasowania CMOSu, ale poza tym znaleźliśmy wszystko, czego oczekiwaliśmy.

AsRock Z68 Extreme7 Gen3 obsługuje dyski za pomocą dziesięciu portów SATA, z których sześć działa w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

AsRock Z68 Extreme7 Gen3 został wyposażony w graficzny interfejs typu UEFI. Znalazły się tu wszystkie funkcje niezbędne do codziennego używania i podkręcania płyty. Zastosowanego UEFI da się używać za pomocą nie tylko klawiatury, ale też myszy, dzięki czemu poradzą sobie z tym nawet komputerowi laicy.

Wyniki testów

AsRock Z68 Extreme7 Gen3 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

AsRock Z68 Extreme7 Gen3 to konstrukcja z wyższej półki cenowej i jakościowej. Znaleźliśmy na niej wszystkie niezbędne porty i sloty, spodobało się nam również zastosowane UEFI. Producent zadbał nawet o takie szczegóły jak ładne chłodzenie, co dodaje prestiżu tej konstrukcji. Jeśli poszukujemy możliwie dobrej konstrukcji i możemy na nią wydać nawet 1000 zł, AsRock Z68 Extreme7 Gen3 jest idealną propozycją. Jednak tak jak inne drogie płyty np. Gigabyte G1.Sniper, spodoba się tylko entuzjastom, gdyż nie zwiększy ona wydajności naszego komputera, a jedynie jego możliwości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: