Aspire E15 E5-571G-51GL

Ranking: Najlepsze laptopy do 4500 zł

Dobry stosunek ceny do możliwości to największa zaleta tego laptopa. Obudowa jest starannie wykonana z dobrej jakości plastiku. Nieznacznie ugina się w miejscu montażu napędu, ale ta wada prawie wszystkich modeli z tackowymi napędami optycznymi.

Klapa chroniąca ekran dobrze spełnia swoje zadanie, tylko mocne dociśnięcie powoduje wypaczenie matrycy. Wnętrze laptopa jest matowe z dużym touchpadem i pełnowymiarową klawiaturą o wyspowej konstrukcji. Oba urządzenia pracują bez zarzutu. Pokrywa ekranu jest matowa, ale są na niej widoczne tłuste plamy po odciskach palców. Spód obudowy pozbawiony jest dodatkowych klapek a jedyny ruchomy element to akumulator, który w razie awarii można szybko wymienić na inny. Dwa gniazda USB 2.0 i gniazdo USB 3.0 w zupełności wystarczą, do dyspozycji jest też gniazdo HDMI, VGA i czytnik kart pamięci. Niestety część gniazd (HDMI, USB 3.0, VGA) umieszczona jest bardzo blisko siebie co może utrudnić podłączanie większej ilości urządzeń.

Laptop ma kartę Wi-Fi pracującą w paśmie 2,4 GHz (802 a/b/g/n), moduł Bluetooth 4.0. Producent wyposażył go też w 1000 GB twardy dysk HDD, który okazał się dosyć szybki jak na tego typu konstrukcję (ponad 100 Mb/s w odczycie). Napęd optyczny umieszczony jest z prawej strony obudowy, po przeciwnej stronie są otwory wentylacyjne i układ chłodzący.

Zobacz również:

  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Konfiguracja komputera nie jest najwydajniejsza, ale w korelacji ceny do wydajności okazuje się bardzo dobrym wyborem. Procesor Intela Core i5 – 4210U w połączeniu z układem graficznym Nvidii GeForce 840M idealnie nadaje się do codziennej pracy, multimediów a nawet gier. Co ważne gdy laptop pracuje na baterii to automatycznie korzysta z energooszczędnego akceleratora graficznego wbudowanego w procesor (technologia Nvidii Optimus). Można też samemu przypisać jakie aplikacje wymagają uruchomienia wydajniejszego układu graficznego. Taki sposób pracy okazuje się bardzo skuteczny co potwierdziły wyniki testów czasu pracy na baterii, w których laptop Acera sklasyfikował się wśród najlepszych modeli (453 minut).

Wyniki testów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: