Asus Crosshair III Formula

Asus Crosshair III Formula to płyta główna dla entuzjastów wyposażona w chipset AMD 790FX ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Kiedyś płyty do procesorów AMD dla zagorzałych miłośników podkręcania miały niewielki sens istnienia – procesory tej firmy podkręcały się słabo. Dziś pod tym względem odważnie realizują z produktami Intela, a testowany model może się stać podstawą wyjątkowo wydajnego peceta.

Asus Crosshair III Formula to płyta główna dla entuzjastów wyposażona w chipset AMD 790FX ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Kiedyś płyty do procesorów AMD dla zagorzałych miłośników podkręcania miały niewielki sens istnienia – procesory tej firmy podkręcały się słabo. Dziś pod tym względem odważnie realizują z produktami Intela, a testowany model może się stać podstawą wyjątkowo wydajnego peceta. Na płycie wykorzystano najlepszy z mostków północnych AMD – 790FX. Połączono go z mostkiem południowym AMD SB750. Płyta obsługuje karty graficzne AMD pracujące w trybie CrossFire o pełnej szybkości – x16. Na płycie znajdziemy trzy gniazda PCI-Express x1, dwa PCI-Express x16 i jedno PCI. Pierwsze z PCI-E x1 przeznaczone jest do montażu dostarczonej z płytą karty dźwiękowej.

Wyposażono ją w układ Supreme FX X-Fi. Gwarantuje doskonałą jakością dźwięku, a także obsługę takich funkcji jak: EAX Advanced HD 4 .0, X-Fi CMSS-3D, X-Fi Crystalizer czy Creative ALchemy. Dzięki tej karcie nawet bardzo wymagający użytkownicy raczej nie będą decydowali się na zakup dodatkowej karty dźwiękowej.

Na płycie umieszczono pięć złącz do napędów SATA i złącze dla dwóch napędów ATA. Ponadto na tylnym panelu umieszczono bardzo praktyczne złącze eSATA. Oprócz niego znajdziemy tam gniazdo PS2 klawiatury, sześć USB, RJ-45, IEEE1394, przycisk do resetowania ustawień BIOSu. Gniazda mini-jack oraz optyczne i elektryczne SPDIF znajdują się na karcie dźwiękowej.

Rozłożenie elementów płyty jest znakomite – nie ma tutaj okazji do powstania konfliktów pomiędzy podzespołami. Cztery gniazda pamięci DDR3 dla 16 GB RAM odsunięto od gniazda PCI-Express x16. Procesor zaopatruje w prąd potężna ośmiofazowa sekcja zasilania. Daje to gwarancję stabilnej pracy wszystkich procesorów AMD, nawet po mocnym podkręceniu. Ciepło odbiera układ zbudowany z trzech radiatorów: na mostku północnym, południowym i sekcji zasilania, połączonych rurką cieplną.

W wyposażeniu płyty umieszczono, oprócz tak podstawowych części jak kable SATA, także śledź z gniazdami USB i jednym IEEE1394 oraz wyświetlacz LCD.

Zgodny z przeznaczeniem płyty jest także jej BIOS, w końcu to podstawowe narzędzie overclockera. Zakresy ustawień są ogromne podobnie jak liczba dostępnych funkcji. Pełne zakresy regulacji parametrów niezbędnych do przetaktowania komponentów komputera dostępne są dopiero po włączeniu funkcji Extreme OV. Można także ustalić, które wartości są przedstawiane przez diody na płycie. Podświetlenie można także wyłączyć. Równie imponujące są informacje podawane przez monitor systemu: mamy dostępne wartości napięć wszystkich komponentów płyty i cztery czujniki temperatur.

Płyta posiada szereg cech wyróżniających ją spośród innych modeli z podstawką AM3. Jej cena jest co prawda wysoka lecz dobrą informacją jest ta, że obniżono ją w stosunku do wcześniejszych modeli tej serii.