Asus Crosshair IV Formula

Zalety:

  • Doskonała wydajność
  • Bardzo dużo złącz
  • Znakomite rozłożenie elementów
  • Doskonała jakość wykonania
  • Skuteczność zastosowanych rozwiązań

Wady:

  • Wysoka cena

Asus Crosshair IV Formula na pewno nie jest płytą dla przeciętnego użytkownika. Zastosowane w niej rozwiązania pozwalają nie tylko w pełni wykorzystać możliwości procesora i innych komponentów, ale także znacząco je podnieść. Pełną funkcjonalność, jaką model ten oferuje, będzie w stanie wykorzystać tylko bardzo doświadczony nabywca. Jest to jedna z najlepszych płyt głównych AM3, niestety jej cena jest wysoka.

Płyta z podstawką AM3 obsługuje wszystkie najnowsze procesory AMD Phenom II i Athlon II - także układy sześciordzeniowe. Asus bazuje na najnowszym i jednocześnie najdoskonalszym chipsecie AMD z mostkiem północnym AMD 890FX i południowym AMD SB850. Dzięki temu możemy np. zbudować system graficzny z czterech kart ATI i podłączyć sześć napędów SATA 6Gb/s. Już po tym widać, że możliwości płyty wykorzystają tylko nieliczni użytkownicy.

Na płycie zainstalowano cztery gniazda dla kart PCI-Express x16 (jedno działa z szybkością x4) i dwa PCI. Dla modułów pamięci DDR3 przewidziano cztery gniazda. Łączna pojemność modułów może wynieść do 16 GB a częstotliwość pracy do 1333 MHz w trybie normalnym lub do 1866 MHz po podkręceniu. Zgodność modułów z płytą możemy sprawdzić za pomocą przycisku GoButton. Dzięki niemu można też załadować profil oc z BIOSu.

Napędy możemy podłączyć do sześciu gniazd SATA 6 Gb/s lub obsługiwanych przez dodatkowy kontroler JMB363: jednego SATA 3 Gb/s i jednego eSATA na tylnym panelu.

Kontroler sieciowy zastosowany na płycie to Marvell 8059. Asus zastosował tutaj rozwiązanie GameFirst dzięki któremu dane przesyłane podczas gry sieciowej mają priorytet nad pozostałymi.

Na płycie znajdziemy także układ Asus EPU, którego zadaniem jest oszczędzanie energii przez podzespoły komputera.

Dzięki układowi NEC użytkownik może podłączyć pracujące w trybie pełnej wydajności dwa urządzenia USB 3.0. Znakomity dźwięk osiąga się dzięki zintegrowanej karcie SupremeFX X-Fi, wspierającej znane i praktyczne technologie Creative.

Wszystko to razem jest jednak tylko niewielką częścią rozwiązań zastosowanych na płycie. Dzięki ROS Connect możemy poprzez kabel USB połączyć peceta z notebookiem i w ten sposób kontrolować jego parametry pracy a nawet je zmieniać. Na powierzchni płyty umieszczono zestawy diod informujące o przekroczeniu przez podstawowe komponenty progowych wartości napięć. Na dole płyty umieszczono cztery przyciski: POWER i RESET to znane funkcje, kolejne to Turbo Key dzięki któremu następuje automatyczne podkręcenie komputera oraz Core Unlocker – przycisk odblokowujący nieczynne rdzenie procesora.

Ekstremalne podkręcanie umożliwia potężna ośmiofazowa sekcja zasilania procesora. Ciepło z sekcji zasilania oraz układów chipsetu odbiera układ zbudowany z ceramicznych radiatorów połączonych rurką cieplną.

Na pochwałę zasługują także: rozłożenie elementów płyty i rewelacyjny, rozbudowany BIOS.

Nic dziwnego, że Asus doskonale przeszedł wszelkie testy: te podstawowe jak i działania zainstalowanych na nim systemów.

Asus Crosshair IV Formula to jak wspomnieliśmy we wstępnie jedna z najlepszych płyt głównych AM3 na rynku. Pełnię jej zalet docenią tylko doświadczeni i bardzo wymagający użytkownicy. Asus właściwie nie ma wad, może z wyjątkiem wysokiej ceny sprawiającej, że dla wielu zwolenników procesorów AMD będzie on wyłącznie obiektem marzeń.