Asus Crosshair V Formula

Asus Crosshair V Formula to jedna z najdroższych konstrukcji z socketem AM3+. O jej wysokiej jakości świadczy to, że AMD rekomendowało tą płytę do testów procesorów Bulldozer. Niestety kosztuje ona aż 850 zł, przez co jest przeznaczona tylko dla entuzjastów. Sprawdzamy, czy spełni ona wygórowane wymagania tej grupy użytkowników.

Budowa

Asus Crosshair V Formula to konstrukcja w formacie ATX przygotowana dla procesorów AMD wyposażonych w kontroler pamięci DDR3. Płytę wyposażono w podstawkę AM3+, jednak bez problemu obsłuży także procesory przeznaczone na starszą podstawkę AM3. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, jeden slot PCI-Express x1, jeden slot PCI i cztery sloty PCI-Express 2.0 x16. Dzięki ostatnim wymienionym elementom możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybie SLI lub czterech w trybie CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach. Inne przetestowane przez nas płyty działające na chipsecie 990FX to Asus Sabertooth 990FX i Gigabyte 990FXA-UD7.

Asus Crosshair V Formula został wyposażony w duże chłodzenie obniżające temperaturę chipsetu oraz sekcji zasilania. Nie znalazł się na tu żaden wentylator, dzięki temu płyta główna będzie bezgłośna. Układ chłodzenia jest też wyjątkowo estetyczny, dzięki czemu spodoba się modderom i estetom.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe

Najnowsza konstrukcja Asusa charakteryzuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który powinien być wystarczający do stabilnego działania wszystkich, nawet najwydajniejszych, procesorów AMD.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to X-Fi 2. Oczywiście jest to przerobiony sterownikami układ Realteka, ale ze względu na bardzo dobre oprogramowanie i tak będzie brzmiał lepiej niż inne zintegrowane karty dźwiękowe. Inną płytą wyposażoną w taką kartę dźwiękową jest Gigabyte G1. Sniper 2.

Możliwości

Płyta została wyposażona w najnowszy chipset AMD 990FX, przez co spodoba się entuzjastom. O układzie tym jednak nie wiadomo nic nowego poza faktem, iż na pewno będzie on wspierał ośmiordzeniowe procesory Bulldozer, czego nie musimy się spodziewać po starszych płytach.

Asus Crosshair V Formula ma naprawdę dużo wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc osiem portów USB 2.0 i cztery porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port eSATA, port FireWire, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z wyjściem SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOSu. Z popularnych standardów zabrakło tu tylko FireWire. W najnowszych rewizjach płyty możemy znaleźć tu też port Thunderbolt, będący popularyzowaną przez Apple implementacją technologii Intel Light Peak.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Asusa Crosshair V Formula dysk twardy, będziemy mogli to zrobić za pomocą siedmiu portów SATA działających w standardzie 3.0. Mogą one pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Asus Crosshair V Formula ma bardzo intuicyjne UEFI. Nie mamy mu nic do zarzucenia, gdyż znajdziemy tu wszystkie funkcje niezbędne do wygodnego użytkowania płyty oraz podkręcania znajdujących się na niej podzespołów. Oczywiście zaimplementowano tu obsługę klawiatury i myszy, dzięki czemu sterowanie płytą jest wygodniejsze niż w przypadku konstrukcji ze standardowym BIOSem.

Wyniki testów

Asus Crosshair V Formula pod względem testów wydajnościowych wypada standardowo. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku mają identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak różnice te nie mają przełożenia na faktyczną wydajność.

Wnioski

Asus Crosshair V Formula jest płytą główną przeznaczoną dla entuzjastów i widać to już na pierwszy rzut oka. Bogata liczba slotów i portów, bardzo dobre chłodzenie, świetne rozplanowanie płyty - właśnie tego możecie się spodziewać wydając ponad 850 zł na produkt Asusa. Tą płytą nie da się być zawiedzionym, gdyż wszystko jest w niej perfekcyjnie. Zarówno UEFI, budowa, jak też takie szczegóły jak wygląd, na który zwracają uwagę nieliczni i zarazem najbardziej wymagający użytkownicy. Jeśli masz procesor AMD i szukasz naprawdę dobrej płyty głównej, bez względu na jej cenę, jest to produkt przeznaczony specjalnie dla Ciebie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: