Asus EAH5830 DIRECTCU/2DIS/1GD5

Asus EAH5830 DIRECTCU/2DIS/1GD5 to karta graficzna z układem ATI Cypress LE, ale zbudowana przez Asusa, wyposażona w system chłodzenia całkowicie inny od znanego z konstrukcji referencyjnej.

Cypres LE wykorzystywany na kartach Radeon HD 5830 jest bardzo nowoczesnym układem graficznym. Wykonano go w technologii 40nm, wspiera najnowocześniejsze rozwiązania takie jak DirectX11 czy też wszystkie autorskie pomysły ATI. Niestety w stosunku do pełniej wersji skald został mocno ograniczony: pozostawiono tylko połowę czyli 16 potoków renderingu. Z 1600 zunifikowanych jednostek przetwarzania pozostało 1120. Układ na karcie Asusa pracuje z częstotliwością 800 MHz. Wyposażono ją w 1024 MB pamięci GDDR5 o częstotliwości pracy 4000 MHz, pracującej na 256-bitowej szynie.

Na śledziu karty umieszczono gniazda DisplayPort, HDMI i DVI. W wyposażeniu są przejściówki: DVI-D-Sub i DVI-HDMI. Dodatkowe zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda 6 i 8 pin.

Układ chłodzenia karty to duży radiator wspomagany dwoma bardzo grubymi rurkami cieplnymi i wymuszający przepływ powietrza wentylator. Układ działa skutecznie i cicho, nawet po podkręceniu karty. Zwiększać możemy nie tylko częstotliwości taktowania , ale także napięcie zasilania. Układ chłodzenia blokuje gniazdo karty rozszerzeń obok karty graficznej.

Wydajność karty jest dobra, choć wyraźnie ustępuje tej znanej choćby z Radeona HD5850. Wystarczy do grania w większość gier przy maksymalnych detalach i w wysokich rozdzielczościach, ale tytuły najbardziej wymagające (Crysis, Metro 2044) będą wymagały ich ograniczenia.

Pobór mocy zestawu z kartą wynosił w spoczynku 81 W zaś pod obciążeniem 234 W – może nie bardzo dużo, ale więcej niż w wydajniejszym Radeonie HD 5850.

Choć Asus EAH5830 DIRECTCU/2DIS/1GD5 to nowoczesna i wydajna kart, trzeba mocno przemyśleć jej zakup – wydajnością wyraźnie ustępuje Radeonom HD5850, pobiera od nich więcej prądu a różnica w cenie jest stosunkowo niewielka.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: