Asus EAH5870/G/2DIS/1GD5/5

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Wsparcie dla DirectX 11
  • Bardzo niski pobór mocy w spoczynku
  • Niski pobór mocy w stosunku do wydajności pod obciążeniem
  • Pozwala na granie w dowolnej rozdzielczości

Wady:

  • System chłodzenia głośny przy maksymalnych obrotach
  • Cena nieco wyższa niż konkurencyjnych kart

Asus EAH5870/G/2DIS/1GD5/5 to karta graficzna wykorzystująca najlepszy i najwydajniejszy z obecnie dostępnych układów – Radeon HD 5870. Ponieważ jego premiera miała miejsce zaledwie kilka tygodni wcześniej, producenci jeszcze nie ryzykują i sprzedają produkty w pełni zgodne z referencyjną konstrukcją AMD.

Oficjalne układ AMD nosi nazwę Cypress. Wykonano go w technologii 40 nm dzięki czemu może pracować z wysokimi częstotliwościami zegara i zużywa stosunkowo niewiele prądu. 32 potoki renderingu i aż 1600 zunifikowanych jednostek przetwarzania budzą prawdziwy podziw i grozę wśród konkurencji. Kartę wyposażono w 1 GB pamięci DDR5 o szerokości szyny danych 256-bitow. Zegary karty są standardowe – układ pracuje z częstotliwością 850 MHz, a pamięć 4800 MHz. Karta jako pierwsza na rynku wspiera sterowniki Microsoft DirectX 11.

Nowy Radeon jest bardzo duży – zajmuje szerokość dwóch slotów, a długością wykracza poza rozmiary płyty głównych ATX. System chłodzenia składa się z dużego radiatora i umieszczonego na końcu wentylatora. Odbierają ciepło z układu i pamięci. Podczas pracy nawet pod obciążeniem wentylator nie jest głośny. Hałasuje jedynie podczas uruchamiana komputera. Kartę wyposażono w dwa gniazda DVI, a także HDMI i DisplayPort. W zestawie jest też przejściówka DVI - D-Sub.

Wydajność jest typowa dla kart z układem Cypress, czyli stanowi klasę samą dla siebie. Z rozwiązań konkurencyjnych, dotrzymać kroku Radeonowi mogą w niektórych testach jedynie najmocniejsze karty dwuukładowe. Jednak po podliczeniu wyników testów i nad nim Radeon uzyskuje przewagę. Wszystkie gry będą działały płynnie, nawet w wysokich rozdzielczościach. Wyjątek stanowi tylko Crysis w rozdzielczości 2560 x 1600 punktów, z włączonymi funkcjami poprawiania jakości obrazu.

Pobór mocy zestawu z opisywaną kartą podczas wyświetlania pulpitu Windows wynosił zaledwie 108 W, zaś maksymalny zanotowany podczas testów to 297 W. Jak na oferowaną wydajność to bardzo dobry wynik. Asus EAH5870/G/2DIS/1GD5/5 tak jak każda karta z nowym układem AMD, najwydajniejsza jednoukładowa karta graficzna na rynku. Asus jest o około 100 zł droższy niż konkurenci, co nie ma uzasadnienia biorąc pod uwagę brak istotnych różnic między kartami.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier