Asus ENGTX285/HDTP/1GD3/A

Zalety:

  • Bardzo wysoka wydajność
  • Korzystna jak na produkt tej klasy cena
  • Bardzo wydajny i cichy system chłodzenia

Wady:

  • Duże gabaryty
  • System chłodzenia nieco hałaśliwy przy mocnym obciążeniu

Karty graficzne z najwydajniejszym obecnie układem GeForce 285 GTX można nabyć pod markami różnych producentów. Popularny i cieszący się zaufaniem klientów Asus także ma w ofercie taką kartę. Ulepszony GT 200, w tym przypadku został wykonany w technologii 55 nm, co pozwala na wyższe taktowanie niż w przypadku kart opartych na układzie GeForce 280 GTX, przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy i emisji ciepła.

Potężny układ graficzny dysponuje aż 32 potokami renderingu i 240 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Karta Asusa taktowana jest zgodnie ze specyfikacją NVIDII – rdzeń 650 MHz a shadery 1476 MHz. Na karcie zainstalowano 1024 MB pamięci GDDR3 o częstotliwości taktowania 2484 MHz i szerokości szyny 512 bitów.

Standardowy jest także układ chłodzenia. Karta jest bardzo duża – ma długość 28 cm co oznacza, że będzie wystawała poza wiele płyt głównych. Ogromny i ciężki radiator na układzie i pamięciach jest wspomagany pojedynczym wentylatorem, który pod obciążeniem staje się hałaśliwy. Układ pobiera sporo mocy, dlatego do karty podłączamy dwa dodatkowe kable zasilania poprzez gniazda 6-pin.

Na śledziu umieszczono dwa gniazda DVI i jedno TV-out. Inne typy gniazd (D-Sub, HDMI) są dostępne poprzez specjalne przejściówki.

Asus ENGTX285/HDTP/1GD3/A oferuje doskonałą wydajność. Sprawdza się we wszystkich aplikacjach i najwyższych rozdzielczościach. Wprawdzie w teście ustępuje nieco fabrycznie podkręconym kartom z tym samym układem, ale podczas użytkowania różnica owa jest niewyczuwalna. Wyświetlając pulpit platforma z opisywaną kartą pobierała 132 W mocy. Zmieniało się to podczas pracy z dużym obciążeniem w aplikacjach graficznych – wówczas pobór mocy dochodził do 313 W.

Asus ENGTX285/HDTP/1GD3/A to karta dla miłośników najwyższej wydajności i grania w wysokich rozdzielczościach. Jak na oferowane możliwości, jej cena 1199 zł wydaje się być skalkulowana rozsądnie.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier