Asus Eee PC 1000HE

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Jakość wykonania
  • Długi czas pracy na baterii

Wady:

  • Wysoka cena

Asus Eee PC 1000HE to odświeżona wersja doskonałego netbooka 1000H. W porównaniu do poprzednika oferuje pojemniejszą baterię i nieco szybszy procesor. Obudowa, matrycą są identyczne i bardzo dobrze, bo poprzednik był chwalony za te elementy wyposażenia.

Znakiem rozpoznawczym modelu 1000H był 10-calowy ekran i klawiatura niewiele mniejsza od standardowej z laptopów. Te same zalety ma model 1000HE, zmieniany tkwią w wnętrzu tego komputerka bo zamiast Atoma N270 wykorzystuje trochę szybszego Atoma N280. Różnica jest jednak nieznaczna (Atom N270 – 1,6 GHz, 280- 1,66 GHz). Wersja 1000HE posiada baterię pojemniejszą o prawie 25 % z czego powinni się ucieszyć prawdziwi zwolennicy mobilności bo przekłada się to na dłuższy czas pracy netbooka w terenie. W rzeczywistości oba laptopy są bardzo do siebie podobne.

Obudowa

Kolejna wersja Eee PC na pierwszy rzut oka niczym się nie różni, od poprzednika. Pięknie zaprojektowana, miękka w kształtach obudowa wykonana na wysoki połysk, do której warto użyć dostarczaną miękka ściereczkę bo pozostają na niej odciski palców (chociaż wydaje się ze to walką z wiatrakami). Jest identyczna pod względem wymiarów jak w modelu 1000H (266x191x33 mm, 1,438 kg). Umiejscowienie portów rozszerzeń nie uległo zmianie, nadal mamy do dyspozycji trzy porty USB 2.0, czytnik kart pamięci, wyjście D-Sub, port LAN RJ-45 oraz wyjście i wejście audio. Zasadniczej zmianie uległ tylko zasilacz, który jest w 1000HE o połowę lżejszy i klawiatura, która wyposażona jest w nieco szerzej rozstawione klawisze.

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 10,1 cala pozwala na uzyskanie rozdzielczości 1024x600 pikseli i pozbawiona jest odblaskowej powłoki. W testach wypadła nieco lepiej niż w modelu 1000H, bo oferuje lepsze odwzorowanie barw (średnia DeltaE w modelu 1000HE wyniosła 29 pkt, w modelu 1000H 52 – im wynik mniejszy tym lepiej). Niestety podobnie jak w poprzednim modelu, zastosowana matryca oferuje słabe kąty widzenia, szczególnie w pionie co jest niestety wadą większości netbooków i laptopów.

Podzespoły

Zastosowany procesor Atom N280 (1,66 GHz) pod względem wydajności niewiele się różni od modelu N270 (1,6 GHz). Do zastosowań domowych się nadaje o ile nie korzystamy z Visty, która wymaga mocniejszego sprzętu. Wbudowany układ graficzny Intela GMA 950 to również produkt nastawiony głównie na niskie zużycie energii i przystępną cenę. Taki tandem do gier się kompletnie nie nadaje, a i filmów wysokiej rozdzielczości na nim nie pooglądamy. To maszyna głownie do pracy z pakietami biurowymi, Internetem i w tych zastosowaniach sprawdza się całkiem dobrze.

Czas pracy na baterii

W przeciwieństwie do Eee PC 1000H o tych samych gabarytach, model 1000H wykorzystuje o 25% pojemniejszą baterię (8700 mAh). Nasze testy wykazały, że netbook ASUSA może działać na akumulatorze o ponad 1,5 godziny dłużej (prawie 7,5 godzin) od poprzednika. Co prawda, pod względem długości pracy i tak ustępuje MSI Windowi U115 Hybrid (prawie 10 godzin) ale według nas oferuje o wiele ciekawszą stylistykę. Do netbooka dołączany jest wyjątkowo bogaty pakiet aplikacji instalowanych w komputerze wraz z Windows XP. W komplecie otrzymujemy aplikacje WinDVD, StarOffice 8 i YOStore. Co istotne może wykorzystać pełen potencjał najnowszego standardu sieci bezprzewodowych "n" oferującą wyższą przepustowość oraz komunikację bezprzewodową na większe odległości.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier