Asus Eee PC 1005HA-SBLK01

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Jakość wykonania
  • Długi czas pracy na baterii

Wady:

  • Przeciętna wydajność

Jeden z ciekawszych netbooków Asusa, ma nieco grubszą obudowę niż model 1008HA (seria Seeshell), dysponuje za to odczepianą baterią. W środku to standardowy Atom, który na baterii pracuje dłużej niż model 1000HE, ma 10,2 calowy wyświetlacz i rozsądnych wymiarów klawiaturę.

Nowa muszelka od ASUSA z pewnością niejednemu miłośnikowi małych netbooków zawróci w głowie. Dysponuje 10,2 calową błyszczącą matrycą z podświetleniem LED, waży 1,2 kg i długo pracuje na baterii. Szczególnie istotny jest ten ostatni parametr, bo jak się okazuje PC 1005HA działa na baterii dłużej od modelu 1000HE, chociaż wyposażony jest w teoretycznie gorszą baterię i ten sam procesor. ASUS Eee PC 1005HA-SBLK01 to mocny konkurent dla droższego modelu MSI Wind U115 Hybrid i z pewnością ciekawa alternatywa dla najlepszych netbooków.

Obudowa

ASUS Eee PC 1005HA jak przystało na netbooki ASUS z serii Seashell jest nieco mniejszy od 1000H (262x178x30 mm) i jak się okazuje lżejszy o 200 gram - 1,208 kg. Obudowa wykonana jest z błyszczącego plastyku, na którym zostają widoczne odciski palców. Jednak coś za coś, bo uroku jej odmówić nie można. Porównując 1005HA do MSI Wind U115 Hybrid żadnej dużej różnicy w wielkości nie zauważamy, netbook ASUSA jest jedynie cieńszy. Wyposażony jest w całkiem przyzwoitą klawiaturę (25x9,7 cm) z płaskimi klawiszami o wymiarach 15x15 mm, która jak na netbooka jest dosyć wygodna. Zastosowany wskaźnik Touch pad, ma wyraźną fakturę, która pozwala odróżnić dotykiem, gdzie się zaczyna i kończy, bo jest pozbawiony ramek. Takie rozwiązanie fajnie wygląda, ale wymaga trochę czasu aby się do niego przyzwyczaić.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, VGA, USB, Kensington Lock, otwory wentylacyjne

Przód – diody

Prawa strona –czytnik kart pamięci, dwa gniazda audio, 2x USB, LAN

Tył – bateria.

Matryca

Zastosowana matryca o natywnej rozdzielczości 1024x600 pikseli, wyraźnie ogranicza możliwość otwarcia wielu okien systmowych. Niestety to główna wada netbooków ale i tak nie powinniśmy zbytnio narzekać, bo przecież są i netbooki z mniejszymi matrycami niż 10,2 cali. Ekran jest błyszczący i widać w nim odbicia światła, co może być uciążliwe gdy pracujemy w oświetlonym pomieszczeniu lub w słoneczny dzień. Kąty widzenia w poziomie są całkiem przyzwoite, w pionie jest już jednak trochę gorzej, ale w porównaniu do matryc stosowanych w przeciętnych laptopach i tak są wystarczające. Zastosowana matryca dobrze odwzorowuje barwy (średnia DeltaE 8 pkt – im mniej tym lepiej), nie jest to model wybitny pod względem równomierności podświetlenia (78%), jednak w tak małej matrycy wada ta nie jest uciążliwa.

Podzespoły

To standardowy netbook wyposażony w procesor Intela Atom N280 CPU i 1 GB pamięci DDR2 SDRAM. Układ graficzny Intela 945 Express i twardy dysk o pojemności 160GB wskazują, że mamy do czynienia z identyczną konfiguracją jak 1000HE. Do podstawowych zastosowań się nadaje, jednak bardziej wymagające aplikacje czy też nowszy system Windows Vista mogą sprawić sporo problemów. Na uwagę zasługuje wydajny dysk, który jest wyraźnie szybszy niż ten zamontowany w modelu 1000HE, przez co 1005HA wypada w testach nieco lepiej.

Czas pracy na baterii

Mocną stroną tego malucha jest długi czas pracy na baterii. O dziwo pomimo, że korzysta z baterii o pojemności 5600 mAh działa około godzinę dłużej niż 1000HE z baterią 8700 mAh. To ciekawe bo oba laptopy mają niemal identyczną konfigurację. Nie jest to jednak najdłużej działający netbook na baterii (497 minut w teście Prudutivity MobileMarka2007) - pod tym względem prym wiedzie najnowsza konstrukcja MSI Wind U115 Hybrid, która działa o niecałą godzinę dłużej przy uruchomionym dodatkowym dysku.