Asus Eee PC T91

PC T91 to pierwszy na naszym rynku netbook Asusa wyposażony w dotykowy ekran. Ciekawostka, gadżet? Z pewnością, ale może się okazać bardzo przydatny gdy np. na komputerze mają pracować dzieci, które nie umieją jeszcze pisać na klawiaturze. Również dorośli będą mieć sporo frajdy z dotykowego ekranu.

Netbook wyposażony jest w dotykowy i obracany ekran, a to dosyć istotna innowacja, która zainteresuje wielu potencjalnych nabywców przenośnych komputerków. Pracujemy na nim za pomocą specjalnego rysika, możemy też skorzystać z specjalnej aplikacji Asusa do sterowania systemem. Zbudowany jest na niskonapięciowej platformie Intela wykorzystującej nowa generację procesorów Atom o obniżonym poborze prądu (seria Z500). Do pracy się nadaje, bardziej zaawansowane aplikacje, Vista, okazują się dla niego zbyt wymagające.

Obudowa

Nawet jak na netbooka Asus Eee PC T91 okazuje się zadziwiająco lekki, bo waży niecały kilogram, i jest mniejszy od 10 calowych netbooków. Jest przy tym kanciasty, przez co nie wygląda tak filigranowo jak np. ASUS Eee PC 1005HA-SBLK01. Pokrywa górna laptopa jest dosyć gruba, sztywna i dobrze chroni ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi. Obudowa w porównaniu do pozostałych netbooków Asusa wygląda dosyć tandetnie, ale spełnia swoje zadanie.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – zasilanie, USB, gniazdo Disk Expander

Przód – czytnik kart pamięci

Prawa strona – schowek na rysik, gniazdo anteny WiFi, audio, USB, LAN

Tył – Kensington Lock

Matryca

Zastosowany ekran jest dosyć mały, przekątna 8,9 cali i rozdzielczość 1024x600 pikseli nie zapewnią komfortu pracy z dużą liczbą otwartych okien. Ekran jest obracany i możemy go położyć na klawiaturze. Wtedy warto użyć rysika, podobnie jak na Tabletach PC. Możemy też zamiast dołączanego rysika wykorzystać palec, aczkolwiek z uwagi na niewielkie wymiary matrycy zaznaczanie mniejszych elementów jest zbyt niedokładne. Dotykowy ekran okazuje się za to bardzo wygodny dla dzieci, a specjalna aplikacja Magic Desktop z kolorowymi ikonkami utrzymanymi w bajkowej stylistyce czyni zabawę z laptopem jeszcze atrakcyjniejszą.

Podzespoły

Eee PC T91 korzysta z niskonapięciowej platformy Intela z procesorem Atom Z520, który pobiera maksymalnie 2 W energii. Układ graficzny Intela GMA 500, okazuje się wolniejszy niż popularny GMA950 i podobnie jak zastosowany procesor Z520 stworzony został głównie po to aby pobierać mało prądu. Laptop wyposażony jest w dysk SSD o pojemności 32 GB i jedyny sposób na rozbudowę pamięci to podłączenie dodatkowego zewnętrznego dysku przez gniazdo USB, lub specjalne gniazdo Disk Expander. Asus wyposażony jest też w interfejs Bluetooth, WiFi, ma dwa gniazda USB, czytnik kart pamięci MMC, SD, SDHC i gniazdo VGA.

Czas pracy na baterii

Netbook wyposażony jest w zintegrowaną baterię, której nie możemy wymienić bez rozkręcania budowy. To spora niedogodność z drugiej strony netbook jest lżejszy. Pracuje na baterii około czterech godzin, klasyfikując się pod względem długości pracy na akumulatorze tuż za najdłużej działającymi konstrukcjami.