Asus Eee PC1101HA Seashell

Nieco większy netbook w stosunku do klasycznych konstrukcji z 10 calowym ekranem. Wyposażony jest w 11,6 calowe LCD i pełnowymiarową klawiaturę. Pracuje się na nim całkiem wygodnie, niestety zbudowany jest na wolnym procesorze Atom Z520 i platformie Intela dlatego nawet w Windows XP działa niezbyt szybko.

Bardzo pozytywne wrażenie jakie robi pełnowymiarowa klawiatura i większa matryca o przekątnej 11,6 cali. Zastosowany jednordzeniowy procesor Atom Z520 o taktowaniu 1,33 GHz to jedna z wolniejszych jednostek z serii jednordzeniowych Atomów. W porównaniu do często wybieranych modeli N270 ma obniżony zegar (Atom N270 – 1,6 GHz), co niekorzystnie wpływa na wydajność pracy komputera. Użycie niskonapięciowej platformy Intela US15W z procesorem Atom Z520 i zintegrowanym układem graficznym GMA 500 ma za zadanie wydłużyć czas pracy laptopa na baterii, a w tej kategorii komputer ma się czym pochwalić. Laptop intensywnie wykorzystywany potrafi pracować prawie 7 godzin, odpowiednio ustawiony (aktywny system oszczędzania energii Super Hybrid Engine) pracuje nawet powyżej 8 godzin.

Obudowa

Obudowa Eee PC1101HA wykonana jest na wysoki połysk, z przodu gruba jest na 1 cm stopniowo poszerzając swój profil do 3 cm co w efekcie daje wrażenie „lekkości” konstrukcji. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo duża sztywność, do minusów należy zaliczyć mało praktyczną błyszczącą powierzchnię, na której widoczne są wszelkie zarysowania oraz niezbyt sztywną klapkę, która pod naciskiem wypacza matryce. Touchpad zintegrowany jest z obudową, wyróżnia się jednak inną fakturą. Osoby często piszące na netbooku z pewnością docenią dużą, pełnowymiarową klawiaturę (26x10 cm – dł./szer.) na której bardzo wygodnie się pracuje.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – zasilanie, VGA ,USB, Kensington Lock, otwory wentylacyjne.

Przód – diody

Prawa strona –czytnik kart pamięci, dwa gniazda audio, 2x USB, LAN

Tył – bateria

Matryca

Zastosowany ekran o przekątnej 11,6 cali oferuje rozdzielczość 1366x768 pikseli, ma błyszczącą powłokę i podświetlany jest diodami LED. Generuje dobrej jakości obraz, o czym świadczy bardzo niski współczynnik DeltaE (5 pkt – im mniejsza wartość tym mniejsze odchylenie kolorów od wzorca). Jednak najistotniejsza jest nieco większa rozdzielczość i przekątna ekranu, co w porównaniu do netbooków z 10 calowym ekranem (1024x600 pikseli) przekłada się na wygodniejszą pracę - do dyspozycji mamy większy obszar roboczy.

Podzespoły

Układ graficzny Intela GMA 500, okazuje się wolniejszy niż popularny GMA950 i podobnie jak zastosowany procesor Z520 stworzony został głównie po to aby pobierać mało prądu. Asus wyposażony jest też w interfejs Bluetooth, WiFi (b/g/n), LAN, ma trzy gniazda USB, czytnik kart pamięci i gniazdo VGA.

Czas pracy na baterii

Testowany przez nas egzemplarz wyposażony był w wyjmowaną baterię Li-Ion o pojemności 4400 mAh, która tylko nieznacznie odstaje od obudowy netbooka. W teście MobileMarka 2007 – Productivity netbook ten uzyskał wynik 403 minut a to bardzo dobry rezultat. Nie jest to oczywiście najdłużej działający netbook na baterii, ale klasyfikuje się w ścisłej czołówce.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: