Asus Eee Pad Slider SL101

Asus Eee Pad Slider to nietypowy tablet z zintegrowaną klawiaturą. Jest dużo cięższy od standardowych konstrukcji, ale dzięki fizycznej klawiaturze wygodnie się na nim pracuje. To tablet, który może zastąpić netbooka. Wykorzystuje system Google Android 3.1 i 10,1 calowy dotykowy ekran.

Klawiatura QWERTY

Asus Eee Pad Slider waży 968 gram, czyli prawie dwukrotnie tyle co np. Samsung Galaxy Tab 10.1 (564 g) a oba korzystają z ekranów przekątnej 10,1 cali. Asus Eee Pad Slider jest też dużo grubszy (273x180x17,3 cm - dł./szer./gr.) a to za sprawą zintegrowanej z obudową klawiatury QWERTY. W przeciwieństwie do takich tabletów jak Acer Iconia Tab W501 czy Asus Transformer, w Asusie Eee Pad Slider dołączana klawiatura jest na stałe zintegrowana z obudową, co ma swoje dobre strony bo zawsze mamy ją pod ręką ale kosztem zwiększenia rozmiarów i wagi urządzenia.

Asustek przedstawia tablety z Androidem 3.0 i Windows

Klawiatura jest wysuwana, także gdy nie chcemy z niej korzystać wystarczy ją wsunąć pod spód tabletu. Mechanizm wysuwający klawiaturę jest prosty, ale dobrze spełnia swoje zadanie. Po wysunięciu klawiatury ekran tabletu ustawiany jest pod kątem ok. 45 stopni, dzięki temu pracuje się na nim równie wygodnie jak na netbooku. Z wysunięta klawiaturą możemy pracować na tablecie tylko w poziomie. Klawiatura ma wymiary 25x7cm (dł./szer.), jej długość odpowiada klawiaturom montowanym w netbookach, natomiast jest o ok. 4 cm węższa. Klawisze są po prostu niższe, to typowa konstrukcja chicklet - czyli z szeroko rozstawionymi niewielkimi klawiszami. Na klawiaturze pisze się dużo wygodniej niż na jej wirtualnym odpowiedniku, co istotne dotknięcie któregokolwiek z klawiszy odblokowuje ekran. Do testów dostaliśmy wersję tabletu bez angielskiej klawiatury, ale w Polsce powinna być sprzedawana już tablety z "normalnym" układem klawiszy.

Asus Eee Pad Slider instrukcja obsługi

Za pomocą klawiatury a dokładniej skrótów klawiaturowych id dodatkowych przycisków możemy nie tylko pisać ale też sterować pracą tabletu. Dodatkowe przyciski umożliwiają wywoływanie funkcji: pokaż pulpit, powrót do poprzedniej strony lub wyjście z aktualnej aplikacji, uruchamiania funkcji Szukaj, wywoływania menu aplikacji. Za pomocą skrótów możemy: włączać bezprzewodową sieć LAN ("Fn" + "C""), Bluetooth ("Fn" + "V") lub regulować siłę podświetlenie ekranu ("Fn" +"B" lub "N").

Wydajna platforma

Asus Eee Pad Slider podobnie jak większość z obecnie sprzedawanych tabletów wykorzystuje platformę NVIDII Tegra 2 z dwurdzeniowym procesorem ARM Cortex A9 o prędkości 1 GHz. Taka konfiguracja bez problemów radzi sobie z odtwarzaniem filmów HD, zaawansowanych animacji Flash. Sam tablet działa bardzo szybko, gry również działają płynnie. Warto zajrzeć do zainstalować aplikacji i uruchomić Nvidia Tegra Zone, to serwis gdzie znajdziemy gry optymalizowane na platformę NVIDII, każda z nich ma swój opis, zdjęcia a niektóre również krótkie filmiki.

Dotykowy ekran

Asus Eee Pad Slider wykorzystuje 10,1 calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280x800 pikseli. To dotykowa matryca wykorzystująca technologie pojemnościową, która potrafi rejestrować do 10 punktów jednocześnie. Co teoretycznie oznacza że tabletem możemy sterować za pomocą palców obu dłoni, czyli wykonywać zaawansowane gesty. W praktyce nie jest tak różowo, bo Asus nie chwali się dodatkowymi gestami, a te które opisuje w instrukcji obsługi są standardowe.

Jakość generowanego obrazu jest bardzo dobra, wyświetlane strony są czytelne, zdjęcia kontrastowe i szczegółowe, dużą zaletą tego ekranu są też szerokie kąty widzenia, dlatego oceniliśmy go na 10/10 pkt. Ekran to mocna strona tego tabletu. Podobne parametry i jakość wyświetlaczy znajdziecie w tabletach Toshiby AT100-100 czy Sony S1.

Asus Eee Pad Slider ma spore możliwości

Asus Eee Pad Slider oferuje nie tylko fizyczną klawiaturę QWERTY, ale również wyposażony jest w gniazdo HDMI (możemy wiec go podłączyć do telewizora), standardowe gniazdo USB, do którego możemy podłączyć dodatkowe kontrolery i najważniejsze gniazdo kart pamięci ,która pozwoli na rozbudować wbudowany układ flash o pojemności 32 GB o dodatkowe gigabajty (maksymalna obsługiwana pojemność karty MicroSd to 32 GB). Do dyspozycji mamy też dwie kamery o rozdzielczości 2 i 5 MP.

Trochę zdziwił nas brak modemu 3G, dostępne są za to dwa najpopularniejsze interfejsy bezprzewodowe czyli Wi-Fi (b/g/n) i Bluetooth 2.1.

Nowy system Google

Asus Eee Pad Slider czerpie całymi garściami z udogodnień, które daje nowy system Google Android 3.1. Szybki dostęp do zainstalowanych aplikacji, lista ostatnio otwartych programów, stron internetowy i intuicyjny pasek zadań to tylko niektóre z nich. Cały czas możemy zainstalować nowe aplikacje bezpośrednio z Android Marketu, co istotne pojawiła się w nim też sekcja przeznaczona dla tabletów.

Tuz po uruchomianiu pokazuje się główny pulpit roboczy z ikonkami: Internet, Youtube, MyLibrary (do przeglądania elektronicznych książek), MyNet (do strumieniowego oglądania wideo, słuchania muzyki, przeglądania zdjęć), MyCloud (praca w chmurze), Muzyka, Galeria, Gmail. Oczywiście to co znajduje się na pulpicie możemy dowolnie konfigurować, wystarczy kliknąć ikonkę "plusa" znajdującą się u góry prawego ekranu. Domyślnie do dyspozycji mamy pięć wirtualnych pulpitów.

Zobacz inne testy tabletów

Domyślną przeglądarką dla Androida Honeycomb jest mobilny Chrome, który potrafi wreszcie działać z kartami i oferuje spójny z pecetową wersja interfejs. Mamy również możliwość otwarcia strony w trybie incognito, która po zakończeniu pracy nie zostawi żadnych śladów na naszym tablecie. Ważną funkcją nowego androida 3 jest też obsługa hosta USB, co w połączeniu z wbudowanym w tablet gniazdem USB pozwoli nam na korzystanie z dodatkowych kontrolerów, czy innych akcesoriów wykorzystujących interfejs USB.

Czas pracy na baterii

Asus Eee Pad Slider według producenta wyposażony jest w akumulator o pojemności 2260 mAh, czyli dosyć mały, dla porównania Samsung Galaxy Tab 10.1 wyposażony jest w akumulator o pojemności 7000 mAh. W praktyce wystarcza na około 5-6 godzin przeglądania Internetu.

Wnioski

Asus Eee Pad Slider to udany tablet, świetnie się na nim pracuje w czym pomaga klawiatura QWERTY. Zastosowany duży jak na tablety 10 calowy ekran generuje czytelny obraz o szerokich kątach widzenia a dodatkowe gniazda znacznie poszerzają możliwości tego tabletu. Szkoda tylko że producent nie wyposażył go w pojemną baterię.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: