Asus F1A75-V PRO

Asus F1A75-V PRO jest płytą główną obsługującą budżetowe procesory AMD Llano, jednak sama z całą pewnością nie jest produktem budżetowym. Kosztuje bowiem 420 zł, co oznacza, że jest o ponad 100 zł droższa niż typowy produkt wyposażony w podstawkę FM1. Zobaczymy, czy warto dopłacić do Asusa F1A75-V PRO, czy może lepiej kupić tańszy produkt.

Budowa

Asus F1A75-V PRO to płyta główna w formacie ATX działająca z procesorami AMD Llano. Opisywany dziś produkt wyposażono w podstawkę FM1, przez co nie obsłuży ona żadnego procesora działającego na innej podstawce. Znajdziemy tu cztery banki pamięci DDR3-2250, trzy sloty PCI, dwa sloty PCI-Express x1 oraz dwa sloty PCI-Express 2.0 x16, które pozwalają nam połączyć moc dwóch kart graficznych AMD Radeon za pomocą technologii CrossFireX. Oprócz tego, jeżeli zdecydujemy się na włożenie do slotu PCI-Express x16 karty graficznej z rodziny Radeon HD 6000 (najlepiej nie szybszej niż HD 6670), będziemy mogli włączyć technologię AMD Dual Graphics dającą nam możliwość połączenia mocy zintegrowanej i dedykowanej karty graficznej.

Asus F1A75-V PRO pod względem chłodzenia wygląda dobrze, gdyż zestaw składający się z dwóch radiatorów połączonych rurką cieplną chłodzi zarówno chipset, jak też całą sekcję zasilania.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe

Asus F1A75-V PRO charakteryzuje się też wykorzystaniem sześciofazowego układu zasilania, który wystarczy nie tylko do używania, ale też podkręcania procesorów AMD Llano.

Zastosowana karta dźwiękowa to Realtek ALC889, czyli najprostsza konstrukcja, która jednak powinna wystarczyć większości użytkowników ze względu na bezproblemowe działanie oraz stosunkowo dobrą jakość dźwięku.

Możliwości

Asus F1A75-V PRO wyposażono w najnowszy układ AMD A75, czyli najlepszy w tej chwili chipset dostępny pod procesory Llano. Od A55 różni się tylko tym, iż został wyposażony w cztery porty USB 3.0 oraz sześć portów SATA 6G, gdy A55 nie ma takich funkcjonalności.

Asus F1A75-V PRO charakteryzuje się całkiem sporą liczbą wejść oraz wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem dwa USB 2.0 i cztery porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port Ethernet, port eSATA, port FireWire oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazły się też tu wyjścia obrazu takie jak D-Sub, DVI, HDMI oraz Display Port. Jesteśmy pod dużym wrażeniem, gdyż znalazły się tu wszystkie niezbędne interfejsy.

Podłączając dysk twardy do płyty Asus F1A75-V PRO, mamy do dyspozycji 6 portów SATA w standardzie 3.0 o przepustowości na maksymalnym poziomie 750MB/s. Cieszymy się, gdyż producent zrezygnował ze starych standardów takich jak IDE oraz SATA 2.

UEFI

Asus F1A75-V PRO w swoim produkcie zdecydowało się na zastosowanie BIOSu typu UEFI, które charakteryzuje się między innymi obsługą myszki, obsługą większych dysków oraz ładniejszą szatą graficzną. Nie zabrakło w nim żadnych funkcji niezbędnych do komfortowej obsługi podzespołów osadzonych na płycie oraz funkcji podkręcania. Pod tym względem płyta Asusa prezentuje się co najmniej bardzo dobrze.

Wyniki testów

Asus F1A75-V PRO
Asus F1A75-V PRO
Asus F1A75-V PRO
Asus F1A75-V PRO

Jak widać, płyta główna ma znikomy wpływ na wydajność komputera. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż większość kontrolerów została zintegrowana w procesorze.

Wnioski

Asus F1A75-V PRO to konstrukcja bardzo dobra. Co prawda jest droższa od innych płyt z chipsetem A75 o ponad 100 zł, jednak jeśli wymagamy od komputera czegoś więcej niż standard, będzie to najlepsza (albo jedna z najlepszych) konstrukcji współpracujących z procesorami AMD Llano, do której z całą pewnością warto dopłacić. Jak najbardziej polecamy!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: