Asus G53J

Szybki czterordzeniowy procesor Intela Core i7, nowoczesna karta graficzna NVIDII GeForce 460M z obsługą DX 11 i możliwość wyświetlania obrazu 3D czynią tę konfigurację jedną z najatrakcyjniejszych, jakie możemy obecnie kupić do zabawy z 3D. Co istotne laptop jest świetnie zaprojektowany i wykonany. Doskonale schładza wydajne podzespoły a przy tym jest cichy jak na konstrukcję dla graczy.

Szybki czterordzeniowy procesor Intela Core i7, nowoczesna karta graficzna NVIDII GeForce 460M z obsługą DX 11 i możliwość wyświetlania obrazu 3D czynią tę konfigurację jedną z najatrakcyjniejszych, jakie możemy obecnie kupić do zabawy z 3D. Co istotne laptop jest świetnie zaprojektowany i wykonany. Doskonale schładza wydajne podzespoły a przy tym jest cichy jak na konstrukcję dla graczy.

Obudowa

Asus G53J jest mniejszą wersją laptopa G73, oferuje równie nowoczesną i praktyczną obudowę, tylko że mieszczącą nie 17-calowy, ale 15,6-calowy ekran o rozdzielczości 1366x768 pikseli. Szybki czterordzeniowy procesor Intela Core i7 720QM w połączeniu z wydajną karta graficzną NVIDII GeForce 460M pozwala na zabawę z nawet najbardziej wymagającymi grami w pełnej rozdzielczości ekranu (1366x768 pikseli). Przy detalach ustawionych na wysokie pogramy na tym laptopie można pograć nawet w Crysisa, a także w nowe gry DX 11: Lost Planet 2, Alien vs Predator czy Dirt 2.

Laptop dzięki specjalnej konstrukcji obudowy nie nagrzewa się nawet podczas kilkugodzinnej zabawy z grami i jest cichy. Wygodnie też korzysta się z niego w nocy, ponieważ ma podświetlaną klawiaturę. Kolejną jego zaletą jest duża przestrzeń dyskowa, którą zapewnią dwa szybkie (7200 obr./min) twarde dyski o pojemności 750 GB każdy.

3D

Do Asusa G53J dołączane są okulary migawkowe kompatybilne z technologią NVIDII 3DVision, jednak bez nadajnika. Ten jest wmontowany w pokrywę ekranu, tuż obok kamery internetowej. Chcąc skorzystać z efektu 3D, wystarczy tylko założyć dołączone okulary. Laptopa możemy położyć nawet na kolanach, usiąść wygodnie w fotelu i uruchomić sterownik 3D Vision. Bez konieczności podłączania dodatkowego nadajnika i szukania dla niego miejsca.

Obraz 3D uzyskiwany jest w tych laptopach dzięki wykorzystaniu specjalnych okularów migawkowych, które odsłaniają na przemian, synchronicznie, obraz dla lewego i prawego oka. Aby zapewnić wystarczającą płynność wyświetlania i zlikwidować znany problem smużenia, konieczne było zwiększenie częstotliwości odświeżania ekranu do 120 Hz. Bezprzewodowe okulary otrzymują sygnały z komputera przez nadajnik podłączony do gniazda USB. Specjalne sterowniki NVIDIA 3D Vision pozwalają na aktywowanie efektu 3D – pojawia się karta Stereoscopic 3D. Warto skorzystać z dołączanego kreatora - pomoże skalibrować i poprawnie podłączyć cały zestaw do komputera. W praktyce szczególnie istotne jest dostosowanie częstotliwości pracy urządzenia, np. gdy zauważysz miganie obrazu. Często efekt ten występuje, gdy w pomieszczeniu działa popularna świetlówka. Wówczas, aby zminimalizować miganie obrazu, należy zmniejszyć częstotliwość odświeżania ekranu z 120 na 100 Hz. Jeśli to nie pomaga, trzeba wyłączyć oświetlenie. Ponadto można regulować głębię obrazu programowo (suwak dostępny w ustawieniu sterownika) lub pokrętłem zamontowanym w nadajniku. W porównaniu z polaryzacyjną technologią 3D, zastosowaną np. w starszym laptopie Acera 5738G 3D, aktywne okulary NVIDII okazują się nieco lepsze, bo w mniejszym stopniu na efekt 3D wpływa kąt, pod którym patrzymy na ekran. Ale podobnie jak u konkurenta, często w grach trzeba zrezygnować z dynamicznego oświetlenia czy też zaawansowanego cieniowania, ponieważ w przeciwnym razie pojawiają się błędy. Dużo zależy też od tego, czy dostępny jest specjalny profil do gry, który automatycznie tak dostosowuje jakość wyświetlanego obrazu, aby efekt 3D był najlepszy.

Wydajność

Zastosowana w tym komputerze karta graficzna NVIDII GeForce GTX 460M ma pełne wsparcie dla biblioteki DirectX 11. Nie jest to model najwydajniejszy z serii GeForce 400M, ale o dobrym stosunku wydajności do ceny. W połączeniu z czterordzeniowym procesorem Intela Core i7 720QM zapewnia płynność grania w najnowsze gry w pełnej rozdzielczości ekranu (1366x768 pikseli) bez konieczności drastycznej redukcji wyświetlanych efektów, czy szczegółów. Potwierdza to dobry wynik 7284 pkt w teście 3DMark Vantage i możliwość uruchomienia jednej z bardziej wymagających gier Crysis w trybie DX 10 z detalami ustawionymi na wysokie (38 kl./s). Wykorzystanie bardziej wymagającej biblioteki DX11 w takich grach jak LostPlanet 2 czy Alien vs Predator też jest możliwe (prędkość ok. 25 kl./s).

Czas pracy na baterii

Laptop z baterią o pojemności 5200 mAh na baterii pracuje krótko bo ok. dwóch godzin i to gdy nie jest zbyt intensywnie wykorzystywany (MobileMark2007 Reader - 129 zł).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: