Asus K53SJ

Asus K53SJ to tani laptop do pracy i multimediów. Wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intela z serii Core i3 i układ graficzny NVIDII GeForce GT 520M. Dzięki technologii Optimus automatycznie przełącza się pomiędzy zintegrowaną a zewnętrzną karta graficzną. Sprawdzamy czy nadaje się do gier i jak długo działa na baterii.

Obudowa

Asus K53SJ to dosyć duży laptop (378x253x35 mm) który waży 2,65 kg. To konstrukcja raczej do stacjonarnej pracy niż do wypadów w teren. Obudowa jest starannie wykonana i świetnie się prezentuje. Jest w miarę sztywna i bardzo praktyczna. Dzięki chropowatej fakturze klapy chroniącej ekran nie widać na niej odcisków palców, czy rysek. Wnętrze wyłożone jest materiałem przypominającym szczotkowane aluminium tyle, że w kolorze brązowym. Na pochwałę zasługuje konstrukcja klapy chroniącej ekran, która jest sztywna, tak, że nawet mocniejsze dociśnięcie nie powoduje wypaczenia ekranu.

Nvidia GeForce GTX 560M - mobilna nowość dla graczy

Gniazda

Asus K53SJ wyposażony jest w trzy gniazda USB ale niestety w starszej wersji 2.0. Szkoda, bo obecnie coraz więcej urządzeń wykorzystuje interfejs USB 3.0, który jest kilkukrotnie szybszy od poprzednika. Część z gniazd jak np. umieszczone z lewej strony gniazda: VGA:HDMI,USB i /LAN są zbyt blisko siebie. Jednoczesne podłączenie kabla HDMI i włożenie dysku Flash do gniazda USB znajdującego się obok jest praktycznie niemożliwe. To głównie z tego powodu obniżyliśmy ocenę obudowy z 8/10 pkt (brak wzmocnionej konstrukcji, klawiatury odpornej na zalania) na 7/10 pkt.

Najlepsze tanie laptopy 2011

Ekran

Asus K53SJ sprzedawany jest z ekranem o przekątnej 15,6 cali, który pracuje w rozdzielczości 1366x768 pikseli. To standardowa konstrukcja o niezbyt szerokich kątach widzenia i przeciętnej jasności. Pracuje się na niej całkiem dobrze tyle, że nie w silnie oświetlonych pomieszczeniach, bo błyszcząca matryca działa niemal jak lustro i odbijają się w niej refleksy świetlne. Ekran oceniliśmy na 6/10 pkt.

Nvidia GeForce GTX 580M - najszybszy mobilny GPU dla graczy

Wydajność

Asus K53SJ to tan laptop, dlatego nie spodziewaliśmy się po nim wysokiej wydajności a raczej konstrukcji o dobrym współczynniku ceny do możliwości. Połączenie procesora Intela Core i3 2310M i zewnętrznego układu graficznego NVIDII Geforce GT 520M jest w tego typu laptopie dobrym rozwiązaniem.

Asus K53SJ bez problemów radzi sobie z codziennymi czynnościami jak przeglądanie Internetu, praca z pakietami biurowymi, ale też w bardziej wymagających zadaniach jak oglądanie filmów Full HD (na wyposażeniu laptopa jest gniazdo HDMI) czy domowa obróbka zdjęć czy filmów. Z pewnością nie uruchomimy na nim najnowszych gier wykorzystujących najnowszą bibliotekę DX 11, ale starsze tytuły wykorzystujące DX 9 owszem.

Asus K53SJ

Asus K53SJ

Asus K53SJ

Asus K53SJ

Asus K53SJ

Asus K53SJ

Asus K53SJ

Asus K53SJ

Czas pracy na baterii

Asus K53SJ wykorzystuje technologię NVIDII Optimus, która potrafi inteligentnie przełączać się pomiędzy zintegrowanym w procesorze układzie graficznym a wydajniejszą zewnętrzną kartą graficzną NVIDII Geforce GT 520M. Cały proces odbywa się automatycznie, bez konieczności absorbowania użytkownika. Dodatkowo w sterownikach karty graficznej znajdują się też dodatkowe profile, które pozwalają przypisać do danego programu lub gry odpowiednią kartę graficzną. Co to daje? Sporo, bo gdy np., pracujemy na baterii to laptop automatycznie wyłącza bardziej prądożerną zewnętrzną kartę graficzną i pracuje na zintegrowanym układzie, który pobiera kilkunastokrotnie mniej prądu. W efekcie wydłuża się czas pracy na baterii.

Asus K73BY - test dużego laptopa z AMD Brazos

Asus K53SJ wyposażony w akumulator o pojemności 5200 mAh przy przyciemnionej do 50% matrycy będzie działał nawet powyżej czterech godzin. W mniej obciążającym teście MobileMark 2007 Reader (przeglądanie dokumentu PDF) pracował przez prawie sześć godzin.

Wnioski

Asus K53SJ to dosyć duży laptop z ekranem o przekątnej 15,6 cali. Dzięki dwurdzeniowemu procesorowi i zewnętrznej karcie graficznej może posłużyć nie tylko do pracy z pakietami biurowymi czy Internetem, ale też do multimedialnych zastosowań. Podłączony do telewizora może zastąpić odtwarzacz multimedialny, uruchomimy na nim nawet gry. Szkoda tylko, że nie jest wyposażony w gniazdo USB 3.0.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: