Asus K70IO

Producentowi udało się zmieścić większą 17 calową matrycę w obudowie niewiele większej od standardowych laptopów z 15 calowym ekranem. Co istotne specjalny kształt obudowy – wcięcia, zaokrąglone brzegi powodują że laptop wygląda na o wiele mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Asus K70IO z uwagi na zainstalowaną matrycę o przekątnej 17,3 cali, oraz dosyć szybkie podzespoły dobrze spisuje się roli zastępcy stacjonarnego komputera do pracy, czy też komputera dla ucznia. Zastosowany układ graficzny NVIDII GeForce 120M dobrze radzi sobie w codziennych zastosowaniach i grach - aczkolwiek daleko mu do wydajności ATI Radeon HD 4650. Jak się okazuje większe rozmiary laptopa nie idą z wyposażeniem w dodatkowe gniazda bo brakuje w nim czytnika ExpressCard czy też interfejsu eSATA. Na wyposażeniu znajdziemy za to gniazdo HDMI, które umieszczono z tyłu obudowy. Komputer jak na swoje wymiary nie jest zbyt ciężki bo z zasilaczem waży nieco ponad 3,6 kg, działa przy tym na baterii prawie 3 godziny.

Obudowa

Obudowa wykonana jest z plastyku, w dużej części z wykończona na wysoki połysk, tuż nad klawiaturą umieszono w niej wąski pasek aluminium, który ładnie komponuje się z całością. Laptop prezentuje się znakomicie a zaokrąglone brzegi i specjalnie wyprofilowana obudowa powodują że wydaje się o wiele lżejszy: niż jest to w rzeczywistości. Niestety na elementach wykończonych na wysoki połysk zostają odciski palców. Obudowa jest dosyć sztywna i starannie wykonana a matryca wyposażona jest w mocne zawiasy.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, VGA, otwory wentylacyjne, HDMI, ExpressCard 34

Przód – przełącznik do uruchamiania i wyłączania bezprzewodowych interfejsów, czytnik kart pamięci, wyjście i wejście audio, Port CIR, diody ( zasilanie, bateria, sieć bezprzewodowa).

Prawa strona – 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania.

Tył – bateria

Matryca

K70IO dysponuje dużą i jak się okazuje równomiernie podświetloną matrycą (uśredniony wynik 88%), która pracuje w natywnej rozdzielczości 1600x900 pikseli. To idealny rozmiar ekranu gdy pracujemy z dużą liczbą otwartych okien, do tego świetnie nadaje się do oglądania filmów. Ekran bardzo dobrze odzwierciedla kolory, co potwierdza niski współczynnik DeltaE – 10 pkt (im mniejszy wynik, tym mniejsze odchylenie od idealnego wzorca).

Wyposażenie

Procesor Intel Core 2 Duo i zewnętrzny układ graficzny NVIDII GeForce G 120M doskonale ze sobą współgrają oferując dobrą wydajność jak i szerokie możliwości. Taka konfiguracja jest bardziej zrównoważona i bardziej uniwersalna niż np. mocny procesor Intel Core 2 Duo P8600 i zintegrowana karta graficzna Intela GMA 4500MHD. Nie jest to jednak komputer do wszystkiego, bo ile z praca z aplikacjami multimedialnymi, internetowymi, biurowymi, oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości nie będziemy mieli żadnych problemów to najbardziej wymagające gry będą wymagały zrezygnowania z wyższych rozdzielczości i zredukowani liczby wyświetlanych szczegółów. Nie jest jednak źle, K70IO w teście 3DMark06 uzyskał wynik 5023 pkt, czyli tylko o 1000 pkt mniej od bardzo dobrej konfiguracji MSI EX625 (Intel Core 2 Duo T6400 2 GHz, ATI Radeon HD 4670). Dobre osiągi laptopa potwierdzają wyniki, jakie uzyskaliśmy w grach. Przy wysokich detalach i rozdzielczości typowej dla ekranów 15 calowych bez problemów pogramy w takie tytuły jak FarCry 2, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky (27 kl./s) a przy średnich szczegółach i włączonej bibliotece DX10 nawet w Crysisa (26 kl./s). cieszą takie osiągi, szczególnie że laptop jest niezbyt drogi i dobrze wyposażony bo oprócz gniazda eSATA ma chyba wszystko co można potrzebować.

Czas pracy na baterii

Jak na tak dużą konstrukcję, laptop świetnie sobie radzi w teście czasu pracy na baterii, gdzie w teście MobileMark 2007 – Productivity uzyskał wynik 163 minut. To prawie 3 godziny, a przecież taki czas pracy często oferują znacznie mniejsze i teoretycznie bardziej „przyjazne” na wypady laptopy z matrycą 15 cali.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: