Asus K73TA

Asus K73TA to laptop do pracy w domu niż na zewnątrz, bo wyposażony jest w 17,3 calową matrycę, i waży ponad 3 kg. Ekran pracuje w rozdzielczości 1600x900 pikseli, a za wydajność odpowiedzialny jest czterordzeniowy procesor AMD. Co istotne to jeden z nielicznych laptopów, który ma możliwość zamontowania dodatkowego twardego dysku.

Obudowa

Asus K73TA razem z akumulatorem o pojemności 5200 mAh waży 3,06 kg, czyli o około pół kilograma więcej od przeciętnego laptopa z ekranem o przekątnej 15,6 cala. Obudowa w całości wykonana jest z matowego plastyku w charakterystyczny wzór jodełki. Na obudowie nie są widoczne mikroryski, niestety zostają tłuste odciski palców, nie dotyczy to wnętrza obudowy, która w przeciwieństwie do klapy ma chropowata a nie gładką fakturę. Klapa chroniąca ekran jest dosyć sztywna, dopiero jej mocniejsze dociśnięcie powoduje wypaczenie matrycy.

Wyposażenie

Asus K73TA wyposażony jest w duży ekran o przekątnej 17,3 cali ,który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1600x900 pikseli. To takie pośrednie rozwiązanie pomiędzy standardowymi matrycami pracującymi w rozdzielczości 1366x768 pikseli a FullHD. Jakość generowanego obrazu, niestety jest przeciętna, szczególnie uciążliwe są wąskie kąty widzenia, które przeszkadzają gdy oglądamy film w większym gronie.

Zobacz również:

  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe
  • Najlepsze drukarki laserowe do domu i małego biura 2023. Przegląd najciekawszych modeli

Test laptopa Asus X53SV

Na szczęście do dyspozycji mamy gniazdo HDMI, za pomocą którego możemy podłączyć laptopa do telewizora. Bez problemów poradzi on sobie z odtwarzaniem filmów zgranych na twardy dysk, a droższa konfiguracja tego laptopa wyposażona jest w napęd Blu-ray.

Wydajność

Asus K73TA wykorzystuje najnowszą platformę AMD Llano z procesorem A6 3400M. To czterordzeniowa jednostka o niezbyt wysokim taktowaniu wynoszącym 1,4 GHz. Dzięki technologii Turbo Core jego prędkość może wzrosnąć do 2,3 GHz, ale tylko wtedy gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora. Technologia Turbo Core to odpowiedź AMD na technologię Intela Turbo Boost, którą zaimplementowano w procesorach z rodzin Core i5 i Core i7. Nie jest tak finezyjna jak w Intela, ale działa skuteczna (procesor zostaje przetaktowany do granic TDP).

Procesor ten jeżeli chodzi o wydajność to klasyfikuje się pomiędzy jednostkami Intela Core i3 a najwolniejszymi Core i5. Wszystko zależy do tego z jakimi aplikacjami pracujemy, gdy potrafią one wykorzystać wielordzeniowość to wtedy wypada lepiej niż przeciętna jednostka Intela z rodziny Core i3.

Asus K73TA

Test Asus K73TA - PCMark Vantage

Asus K73TA

Test Asus K73TA - Performance Test

Asus K73TA

Test Asus K73TA - Wydajność dysku

Asus K73TA wyposażony jest w hybrydową kartę graficzną AMD Radeon HD 6720 G2, składającą się z dwóch układów: zintegrowanego w procesorze Radeona HD 6520G i zamontowanego w zewnętrznej karcie graficznej Radeona 6650M. Taki tandem działa w grach wykorzystujących bibliotekę DX 10 lub nowszą. Jego wydajność jest też mocno zależna od sterowników, które trzeba jak najczęściej aktualizować. Warto w opcjach sterownika wybrać opcję wyświetlania ikonki informującej o uruchomionym trybie CrossFire, który odpowiedzialny jest za współpracę obu układów graficznych.

Asus K73TA

Test Asus K73TA - 3DMark06

Asus K73TA

Test Asus K73TA - 3DMark11

Grając w Skyrima nie udało nam się uruchomić trybu CrossFire i laptop wykorzystywał układ graficzny AMD Radeona 6650M. W Crysisie CrossFire działał bez problemów.

Asus K73TA

Asus K73TA - Crysis

Asus K73TA

Asus K73TA - Skyrim

Czas pracy na baterii

Asus K73TA to tani laptop DTR, który raczej nadaje się do pracy w domu niż na zewnątrz. Sprawdziliśmy jednak jak długo działa na dołączanym akumulatorze Li-ion o pojemności 5200 mAh.

Test laptopa Asus N55SF

Czas pracy na baterii okazał się całkiem przyzwoity, podczas przeglądania PDF (MobileMark 2007 - Reader) laptop pracował przez ponad cztery godziny. W bardziej obciążającym teście MobileMark 2007 Producitivity - 202 minuty. To spore osiągnięcie jak na tego typu konstrukcję.

Asus K73TA

Asus K73TA

Wnioski

Asus K73TA to jeden z tańszych laptopów DTR jakie mieliśmy okazję testować. Jest dobrze wyposażony (USB 3,0) i sprawdza się w zastosowaniach multimedialnych. Może posłużyć również do uruchomiania nowych gier, ale będziemy musieli ograniczyć liczbę wyświetlanych detali. Jak na swoją cenę oferuje całkiem dużo, także warto go kupić.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: