Asus Lamborghini VX6s

Zalety:

  • Wydajność
  • Jakość wykonania
  • Konstrukcja obudowy

Wady:

  • Większe zużycie prądu
  • Relatywnie krótki czas pracy na baterii

Asus Lamborghini VX6s to poręczny komputer przenośny wyposażony w najnowszy procesor Intela Atom D2700 i zewnętrzny układ graficzny AMD Radeon HD 6470M. Bazuje na konstrukcji netbookowej, ale jest od nich droższy i ma możliwości niewielkiego laptopa.

Obudowa

Asus Lamborghini VX6s zachwyca nie tylko nowoczesną stylistyką, ale też starannością wykonania i wysoką jakością użytych materiałów. Czarna i błyszcząca obudowa z aluminiowymi dodatkami świetnie wygląda, jest też bardzo sztywna.

Na błyszczących elementach obudowy zostają odciski palców, łatwo też je porysować. Obudowa klawiatury wykonana jest z matowego plastyku a miejsca, na których opieramy nadgarstki wyłożone są skórzanym materiałem.

Na szczególną pochwałę zasługuje konstrukcja klapy monitora, która jest bardzo sztywna i mocna. Wszystkie elementy obudowy są starannie wykonane z dobrej jakości materiałów. Podobną konstrukcję miał jego poprzednik Asus Lamborghini VX6

Ekran

Asus Lamborghini VX6s wykorzystuje dużą - jak na netbooki, matrycę o przekątnej 12,1 cala, która pracuje w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Oferuje ona dużo większą powierzchnię roboczą od ekranów montowanych w 10 calowych netbookach (1024x600 pikseli). Szkoda tylko, że producent zastosował błyszczącą matrycę, w której wszystko odbija się jak w lustrze. Praktyczniejsze pod tym względem są konstrukcje z matowym ekranem, jak np. w netbooku Samsung NC210-A01.

Wyposażenie

Asus Lamborghini VX6s rozmiarami odpowiada większym netbookom, ale możliwości ma dużo większe. Wyposażony jest w dwa gniazda USB 3.0, które pozwalają na podłączenie szybkich dysków zewnętrznych. Gniazdo HDMI przyda się, gdy będziemy chcieli odtwarzać filmy na ekranie telewizora. Do dyspozycji mamy jeszcze: analogowe gniazdo VGA, jedno gniazdo USB 2.0, gigabitową kartę sieciową i dwa interfejsy bezprzewodowe (Wi-Fi (b/g/n) i Bluetooth 3.0). Tak bogate wyposażenie sprawia, że ten netbook możliwościami odpowiada nowoczesnym laptopom.

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s - podzespoły

Wydajność

Asus Lamborghini VX6s wykorzystuje jeden z najszybszych procesorów Atom D2700, który dedykowany jest do stacjonarnych komputerów, ale z uwagi na dosyć niskie zapotrzebowanie na energię (TDP - 10 W) świetnie sprawdza się też komputerach przenośnych. Procesor ten to najnowsza jednostka Intela wchodząca w skład platformy Cedar Trail. Pracuje z prędkością 2,13 GHz, wyposażony jest w dwa fizyczne rdzenie i dwa logiczne (technologia HyperThreading). W systemie rozpoznawany jest jak jednostka 4-rdzeniowa.

Wydajność desktopowego Atom D2700 jest dużo wyższa od stosowanych do tej pory jednostek Atom z rodziny Pine Trail i najnowszych Cedar Trail, które dedykowane są do komputerów przenośnych. W testach mierzących wydajność procesor ten wypada podobnie jak jednostka AMD Brazos E-350 (18 W). Procesor Intela wygrywa w tym starciu niższym zapotrzebowaniem na prąd. Pamiętajmy jednak o tym, że procesor AMD E-350 posiada o wiele wydajniejszy zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6310M.

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s - CPU

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s- Atom D2700

Asus Lamborghini VX6s dzięki zastosowaniu zewnętrznego układu graficznego AMD Radeon HD 6470M, okazuje się dużo szybszy w grach niż netbooki z układem graficznym Intela czy NVIDII ION.

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s wyposażony jest w 3 GB pamięci RAM DDR3 1333. W laptopie zamontowano dwa moduły: 1 GB i 2 GB.

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s - RAM

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s - RAM

Wyniki testów

Asus Lamborghini VX6s to w tej chwili najwydajniejszy netbook jaki testowaliśmy i to zarówno jeżeli chodzi o wydajność procesora, układu graficznego jak i twardego dysku.

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s - wyniki testów

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s - wyniki testów

Asus Lamborghini VX6s

Asus Lamborghini VX6s - wyniki testów

Czas pracy na baterii

Asus Lamborghini VX6s z uruchomionym systemem, bez dodatkowego obciążenia pobiera kilkanaście wat energii. Maksymalny pobór prądu podczas obciążenia programem 3DMark06 wynosił już nieco ponad 20 W. Jak na netbooki to całkiem sporo, ale i tak Asus Lamborghini VX6s pobiera połowę tyle energii co przeciętny laptop z 15 calową matrycą. Na baterii pracuje niezbyt długo (jak na netbooki), bo niecałe cztery godziny.

Wnioski

Asus Lamborghini VX6s to jeden z najszybszych netbooków jakie mieliśmy okazję testować. Możliwość uruchomienia gier czy odtwarzania filmów FullHD to jego niezaprzeczalne zalety. Jeżeli dodamy do tego świetną obudowę o nietuzinkowym wyglądzie, dobre wyposażenie (USB 3.0) to nikogo chyba specjalnie nie zdziwi fakt, że klasyfikuje się on w ścisłej czołówce naszego rankingu. Do tego, aby stać się liderem zabrakło mu jednej cechy - długiego czasu pracy na baterii. Niestety jak na netbooka pod tym względem ta wypada on poniżej naszych oczekiwań.

Według nas Asus Lamborghini VX6s to dobra alternatywa dla tanich laptopów jak np. Sony Vaio YB z procesorem E-450 9ok 1800 zł) i netbook ów zbudowanych na platformie ION Nvidii.