Asus M3A79-T Deluxe

Zalety:

  • - Duża liczba złącz i gniazd
  • - Bardzo dobra wydajność
  • - Przemyślany BIOS
  • - Doskonałe rozłożenie elementów płyty
  • - Udoskonalony mostek południowy chipsetu

Wady:

  • - Dość wysoka cena

Asus M3A79-T Deluxe w pierwszej chwili troszkę straszy dość wysoką ceną, ale bliższe przyjrzenie się tej konstrukcji pozwala uznać ją za usprawiedliwioną. Płytę zbudowano w oparciu o układy AMD – znany już od dość dawna, ale znakomity mostek północny AMD 790 FX i nowy mostek południowy AMD SB 750. W sumie tworzą one chipset jednej z najlepszych konstrukcji z podstawką AM2+.

Asus M3A79-T Deluxe w pierwszej chwili troszkę straszy dość wysoką ceną, ale bliższe przyjrzenie się tej konstrukcji pozwala uznać ją za usprawiedliwioną. Płytę zbudowano w oparciu o układy AMD – znany już od dość dawna, ale znakomity mostek północny AMD 790 FX i nowy mostek południowy AMD SB 750. W sumie tworzą one chipset jednej z najlepszych konstrukcji z podstawką AM2+. Doskonałe wykonanie płyty jest tutaj tylko uzupełnieniem bardzo przemyślanego rozłożenia jej elementów. Wszystkie gniazda, złącza, piny itp. znajdują się dokładnie w tych miejscach gdzie powinny, tworząc całość niezwykle ergonomiczną. To budzi szacunek dla konstruktorów, zwłaszcza, ze na liczbie wszelkich interfejsów tutaj nie oszczędzano. Mamy do dyspozycji cztery gniazda PCI Express x16, dwa PCI, dziesięć USB (sześć na tylnym panelu i cztery podłączane z płyty), IEEE1394, sześć SATA, eSATA i wiele innych.

Za zasilanie procesora odpowiada system ośmiofazowy, zaś pamięci – dwufazowy. Nie będzie więc problemu z wykorzystaniem najwydajniejszych procesorów AMD o TPD 140 W a nawet z ich podkręcaniem. Na płycie znajdziemy wyłącznie solidne, polimerowe kondensatory. Ciepło z układów odbiera konstrukcja znana choćby z modelu M3N-HT Deluxe. W pudełku nie znajdziemy jednak dodatkowego radiatora w jaki wyposażono wspomnianą płytę. Pobór mocy chipsetu AMD, a co za tym idzie także emisja ciepła są znacznie niższe niż w przypadku układów NVIDII ze wspomnianego przed chwilą modelu.

W testach Asus M3A79-T Deluxe wypadł bardzo dobrze uzyskując wysokie wyniki. Szczególną uwagę zwraca poprawienie wydajności kontrolera SATA (nowy mostek południowy).

Jeżeli szukacie doskonałej płyty dla najmocniejszych procesorów AMD – Asus M3A79-T Deluxe będzie doskonałym wyborem. Jej wartość dodatkowo podnosi sukces jaki w ostatnim czasie odniosły nowe karty graficzne ATI – dzięki tej płycie macie możliwość zainstalowania i współpracy aż do czterech takich kart (tryb CrossFire X).