Asus M4A785TD-M EVO

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Dużo jak na Micro-ATX złącz
  • Niezłe rozłożenie elementów płyty
  • Dobra zintegrowana karta graficzne
  • Wysoka jakość wykonania
  • Niska cena

Wady:

  • Znaczących brak

W AMD już na dobre przestawiają się na podstawkę AM3 o czym świadczy pojawianie się nawet tanich płyt z gniazdami DDR3. Wyrównane ceny modułów starszej i nowszej generacji oraz zalety tych ostatnich sprawiają, że jest to krok w dobrą stronę. Płyta główna Asus M4A785TD-M EVO jest solidna i bardzo sprawnie wykonuje swoje zadania. Model ten znakomicie wpisuje się w politykę AMD oferowania niedrogich, ale bardzo dopracowanych platform.

Opisywana płyta została zbudowana w formacie Micro-ATX, ale mimo tego projektanci dobrze poradzili sobie z rozłożeniem jej elementów. Nawet bardzo duża karta graficzna zablokuje tylko jedno gniazdo PCI. Wymiana modułów pamięci jest możliwa bez demontowania karty graficznej (o ile znajdzie się ona w ogóle na płycie). Wszystkie gniazda i złącza umieszczono tak by kable można było poprowadzić w możliwie najlepszy sposób. Ułatwia to także niewielki układ chłodzenia: średniej wielkości radiator na mostku północnym i maleńki na mostku południowym.

Płyta współpracuje z najnowszymi procesorami AMD Phenom II i Athlon II dla podstawki AM3. Umieszczono na niej cztery gniazda dla modułów DDR3 obsługujące łącznie do 16 GB pamięci o częstotliwości pracy do 1333 MHz nominalnie i do 1800 MHz w trybie OC.

Sercem płyty jest chipset AMD: mostek północny AMD 785G i południowy AMD SB710. W mostku północnym znajduje się zintegrowany układ graficzny Radeon HD4200. Jest on bardzo wydajny i zaawansowany jak na tego typu rozwiązania. Pozwala na granie w starsze gry, oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, oferuje wsparcie dla DirectX 10.1, Open GL 2.0 i Shaderów 4.1, dekoduje sprzętowo standardy H.264, VC-1 i MPEG-2. Ponadto układ może współpracować z kartą w złączu PCI-Express w trybie Hybrid CrossFireX. Na płycie umieszczono 128 MB pamięci przeznaczonej do pracy z układem graficznym, poza tym może on wykorzystywać do 512 MB pamięci z RAM komputera.

Na płycie umieszczono gniazda PCI-Express x1, PCI-Express x16 i dwa PCI. Napędy można podłączyć do pięciu gniazd SATA i jednego ATA (dla dwóch napędów). Na tylnym panelu umieszczono gniazda PS2 klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, optyczne SPDIF, jedno RJ-45 (kontroler Realtek RTL8112L, IEEE1394 (kontroler JMicron JMB381), eSATA (z mostka południowego), D-Sub, DVI i HDMI. Za generowanie dźwięku odpowiada układ VIA VT1708S.

Płyta posiada także szereg rozwiązań charakterystycznych dla swojej marki. Express Gate pozwala na korzystanie z niektórych funkcji (m.in. przeglądanie zdjęć, Internetu, słuchanie muzyki) bez konieczności ładowania systemu Windows z dysku, system Asus EPU pozwala na zawiadywanie zużyciem energii przez podzespoły komputera (o ile są z nim kompatybilne), GPU NOS to sposób na podkręcanie w czasie rzeczywistym. Poza tym istnieje możliwość uruchomienia płyty po nieudanej aktualizacji BIOSu dzięki danym zapisanym na pamięci flash USB czy też inteligentne sterowania przepływem informacji przez kartę sieciową, dostosowane do aktualnych wymagań użytkownika.

BIOS płyty pozwala na podkręcanie procesora - i to w bardzo dużym zakresie jak na płytę tego rodzaju. Funkcji jest dużo a zakresy ustawień wystarczające.

Płyta uzyskała bardzo dobre wyniki testów, pracując przy tym niezawodne i stabilnie. Nie sprawiła żadnej przykrej niespodzianki, także podczas testowanie dodatkowych rozwiązań, wspomnianych wyżej.

Asus M4A785TD-M EVO to udana, dobrze wykonana i niedroga płyta z podstawką AM3. Tego typu konstrukcje sprawiają, że AMD może być spokojne o swój los w tańszych, ale bardzo popularnych segmentach rynku.