Asus M4A78T-E

Zalety:

  • Bardzo dużo złącz
  • Bardzo dobre rozłożenie elementów płyty
  • Bardzo dobry zintegrowany układ graficzny
  • Niezwykła elastyczność konstrukcji

Wady:

  • Brak

Na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej płyt z podstawką AM3. Od modeli opatrzonych napisem AM3 Ready odróżniają się gniazdami pamięci – prawdziwe AM3 wyposażone są w gniazda dla modułów DDR3. Jedną z najbardziej udanych konstrukcji jest z pewnością Asus M4A78T-E.

Na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej płyt z podstawką AM3. Od modeli opatrzonych napisem AM3 Ready odróżniają się gniazdami pamięci – prawdziwe AM3 wyposażone są w gniazda dla modułów DDR3. Jedną z najbardziej udanych konstrukcji jest z pewnością Asus M4A78T-E. Płytę oparto o chipset AMD: mostek północny AMD 790GX i południowy AMD SB750. Asus już od bardzo wielu lat przyzwyczaił klientów do wysokiej jakości i ogólnego dopracowania swoich płyt. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Zintegrowany układ graficzny chipsetu to klasa sama dla siebie: pozwala na komfortowe oglądanie filmów Full HD, granie w stosunkowo nowe gry czy obsługę dwóch monitorów. Gdyby tylko tym się kierować AMD nie miałoby na rynku żadnych konkurentów. Asus wyposażył układ w dedykowane dla niego 128 MB pamięci RAM DDR3 1333 MHz.

Płyta w pełni wykorzystuje możliwości chipsetu, w tym obsługę CrossFire – tradycyjnego, w którym współdziałają dwie karty graficzne umieszczone w złączach PCI-Express x16 (chipset obsługuje tryb CrossFire x8) i Hybrid CrossFire, w którym grafika zintegrowana współpracuje z kartą umieszczoną w złączu PCI-E x16 (musi być ona zgodna z HCF).

Na płycie umieszczono dwa złącza PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Napędy zewnętrzne podłączamy do jednego z pięciu złącz SATA. Szósty kanał wykorzystano do obsługi złącza eSATA umieszczonego na tylnym panelu płyty. Podłączyć możemy także dwa napędy ATA.

Tylny panel płyty zaopatrzono w gniazda: PS2 klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, eSATA, RJ-45, IEEE1394, optyczne SPDIF, D-Sub, DVI i HDMI. Do pinów na płycie da się podłączyć kolejne sześć USB i jedno IEEE1394.

Cztery gniazda modułów DDR3 obsługują do 16 GB RAM. Odsunięto je od PCI-Express x16, choć znajdują się niestety dość blisko podstawki procesora. To jedyny zarzut jaki można postawić rozłożeniu elementów płyty. Za zasilanie procesora odpowiada potężna ośmiofazowa sekcja. Ciepło z układów odbierają aluminiowe radiatory: na mostku północnym, południowym i elementach sekcji zasilania.

Płytę wyposażono w znaną już od dawna funkcję Express Gate pozwalającą na używanie części funkcji komputera bez ładowania systemu operacyjnego z dysku. Jeśli z niej nie korzystamy, zawsze można ją wyłączyć w BIOSie. Ponadto na Asusie znajdziemy także układ EPU pozwalający na zaoszczędzenie energii w przypadku użycia odpowiednich podzespołów.

Bardzo rozbudowany BIOS pomoże w mocnym podkręceniu procesora. Jednakże, aby uzyskać dostęp do pełnego zakresu regulacji najpierw należy przełączyć umieszczoną na płycie zworkę OV CPU. Liczba funkcji i zakresy ustawień są bardzo duże, ale rozmieszczono je w taki sposób, że kontrolowanie całości jest łatwe. Oczywiście pamięci da się ustawić na 1600 MHz, można też zdać się na typowe dla nowszych procesorów AMD profile RAM. Osobno umieszczono funkcje sterowania zintegrowaną grafiką. Dają możliwość podkręcenia rdzenia graficznego (teoretycznie nawet do 1500 MHz), wybrania wielkości pamięci RAM udostępnionej grafice, oraz ustawienia częstotliwości pracy pamięci dedykowanej dla rdzenia graficznego. Można też całkowicie wyłączyć zintegrowany rdzeń graficzny.

Asus M4A78T-E to naprawdę znakomita płyta. Za niewiele ponad 500 zł oferuje mnóstwo funkcji i niezwykłą użyteczność. Cechuje się doskonałym wykonaniem i znakomitą wydajnością. Zadowoli każdego użytkownika, nawet overclockera.