Asus M4A79T Deluxe

Zalety:

  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Duża liczba złącz
  • Rozbudowany BIOS
  • Obsługa CrossFire x16

Wady:

  • Problemy z mostkiem południowym
  • Wysoka cena

Asus M4A79T Deluxe to drugi z następców M3A79T Deluxe, ale ze względu na rodzaj gniazd pamięci płyta ta przeznaczona jest dla znacznie mniejszej liczby procesorów. Tym samym upgrade komputera z pozostawieniem procesora starszego typu nie jest możliwy.

Asus M4A79T Deluxe to drugi z następców M3A79T Deluxe, ale ze względu na rodzaj gniazd pamięci płyta ta przeznaczona jest dla znacznie mniejszej liczby procesorów. Tym samym upgrade komputera z pozostawieniem procesora starszego typu nie jest możliwy. Płyta może współpracować wyłącznie z procesorami obsługującymi pamięci DDR3, a więc przeznaczonymi dla podstawki AM3. Wyklucza to pierwszą generację Phenomów czy Athlony 64 lub Athlony X2. Nie stanowi to problemu podczas składania nowego komputera, ale jak wspomnieliśmy we wstępnie uniemożliwia upgrade. Na płycie wykorzystano najlepszy chipset AMD – mostek północny AMD 790FX i mostek południowego AMD SB750.

Opisywany Asus obsługuje pamięci DDR3 o częstotliwości pracy od 800 do 1333 MHz. Poza gniazdami pamięci cała konstrukcja płyty jest identyczna z modelem M4A79 Deluxe. Ośmiofazowa sekcja zasilania procesora, dwufazowa zasilania pamięci, system oszczędzania energii Asus EPU, układ dźwiękowy Realtek ALC1200 , system odprowadzania ciepła z układów (miedziane radiatorowy połączone rurką cieplną – duże na mostku północnym i części sekcji zasilania i niewielki na mostku południowym), gniazda pamięci umieszczone blisko podstawki procesora, cztery złącza PCI-Express x16 i dwa PCI. Przy typowych konfiguracjach z jedną lub dwiema kartami graficznymi nie będzie kłopotu z podłączeniem wszystkich pięciu napędów SATA. Entuzjastów ucieszą także przyciski POWER i RESET pozwalające na jej obsługę bez podłączania przedniego panelu obudowy.

Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, RJ-45, optycznie i elektryczne SPDIF, IEEE1394 i eSATA. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze sześć dodatkowych USB i jedno IEEE1394.

Podobnie jak M4A79 Deluxe także i M4A79 Deluxe większość testów przeszedł dobrze, z wyjątkiem problemów z mostkiem południowym. Nowy BIOS powinien rozwiązać ten problem.

Identyczny z modelem z DDR2 jest także BIOS i zestaw dołączonych do płyty aplikacji, w tym nowa Asus TurboV. Płytę wyposażono w opisywane już wielokrotnie ExpressGate pozwalające na używanie części funkcji komputera bez ładowania systemu operacyjnego.

Asus M4A79 Deluxe to wysokiej jakości płyta dla najnowszych procesorów AMD. Wprawdzie wyniki testów nie wskazują na przewagę nad rozwiązaniem z DDR2, ale dzięki nieco niższej cenie są to propozycje równorzędne.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier