Asus M4A88T-I Deluxe

Test płyty głównej Asusa z podstawką AM3.

Asus M4A88T-I Deluxe to bardzo nietypowa płyta główna dla procesorów AMD. Tym co najbardziej rzuca się w oczy są jej rozmiary - płytę zbudowano w formacie micro-ATX. Mimo tego jest ona w stanie obsłużyć wszystkie procesory AMD do podstawki AM3 o wartości TDP do 95 W. Po bliższym przyjrzeniu się płycie jesteśmy pod wrażeniem jej możliwości. Asus zastosował tutaj dwuukładowy chipset AMD z mostkiem północnym AMD 880G i niestety, starszym mostkiem południowym AMD SB 710. W mostku północnym znajdziemy zintegrowany , nowoczesny układ graficzny Radeon HD 4250. Miejsce na ogromną liczbę układów wygospodarowano instalując gniazda do notebookowych pamięci SO-DIMM DDR3. Zasilanie doprowadzane jest przez gniazda 24-pin i 4-pin. Obydwa układy chipsetu schowano pod wspólnym, dużym radiatorem. Na płycie znajdziemy nie tylko standardowe gniazda i wyjścia, ale także łącze bluetootch i wi-fi. Można zainstalować kartę graficzną w gnieździe PCI-Express x16, przy czym jeśli wybierzemy ją odpowiedni, może ona współpracować z układem graficznym chipsetu w trybie ATI Hybrid CrossFireX. Na płycie znajdziemy szereg bardzo zaawansowanych rozwiązań np.: CoreUnlocker, Asus EPU, MemOK czy Turbo Key II. Kojarzą się one raczej z zaawansowanymi płytami dla overclokerów niż z konstrukcją mini-ITX. Nie zabrakło także gniazd USB 3.0 i bardzo dobrego kodeka dźwięku Realtek ALC889. Asus M4A88T-I Deluxe to idealna płyta dla osób chcących umieścić bardzo dobry komputer w niewielkiej obudowie. Wprawdzie kosztt budowy będzie większy niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji, ale za to możliwości zdumiewające, zgłasza jeśli wziąć pod uwagę jego rozmiary.

Budowa

Asus M4A88T-I Deluxe to płyta główna z podstawką AM3, wykonana w formacie mini-ITX. Na płycie zastosowano chipset AMD z mostkiem północnym AMD 880G mostkiem południowym AMD SB 710. Nietypowe są gniazda pamięci - obsługują one moduły SO-DIMM DD3. Do instalacji kart rozszerzeń przewidziano tylko jedno gniazdo PCI-Express x16. System chłodzenia to jeden radiator na układach chipsetu. Na płycie zastosowano układ dźwiękowy Realtek ALC889. Za obsługę sieci odpowiada układ Realtek RTL8112L. Na płycie znajdziemy układ obsługujący gniazda USB 3.0, bluetooth i Wi-Fi. Napędy można podłączyć do trzech gniazd SATA 3 Gb/s. Na tylnym panelu umieszczono: gniazdo PS2 myszy i klawiatury, dwa gniazda USB 2.0, dwa gniazda USB 3.0, gniazdo eSATA, RJ-45, optyczne i elektryczne SPDIF, wyjście DVI i HDMI, trzy gniazda mini-jack i dwa wyjścia dla anten Wi-Fi. Podłączyć można także dwa dodatkowe gniazda USB 3.0.

Możliwości

Płyta posiada zdumiewające możliwości, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej wielkość. Obsługuje wszystkie procesory AMD AM3 o TDP do 95 W. Można na niej zainstalować łącznie do 8 GB RAM o częstotliwości pracy do 1600 MHz. Zintegrowany układ graficzny Radeon HD 4250 obsługuje biblioteki DirectX 10.2, OpenGL 2.0, wspiera ShaderModel 4.1 o dekodowanie materiałów H.264, VC-1 i MPEG2. Wyjście DVI pozwala na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości do 2560 x1600 punktów a HDMI 1920 x 1200 punktów. Płyta obsługuje napędy SATA 3 Gb/s oraz urządzenia USB 2.0 i USB 3.0. Umieszczono na niej łącza bluetooth i wi-fi. Znajdziemy tu także systemy Core Unlocker i TurbKey II, choć należy uważać z ich używaniem ze względu na ograniczone możliwości sekcji zasilania. Przycisk MemOK pozwoli na dostosowanie ustawień modułów RAM do potrzeb płyty głównej. Nie można zapomnieć o trybie współpracy układów graficznych Hybrid CrossFireX, systemowi automatycznego podkręcania i precyzyjnym sterowaniu napięciami zasilania. Układ ASUS EPU pozwala na zmniejszenie poboru prądu przez komputer.

Wydajność

Asus M4A88T-I Deluxe osiągnął wyniki bardzo zbliżone do innych płyt AM3 w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami, choć nie zapominajmy, że zastosowano tutaj moduły SO-DIMM. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt AM3 pracujących w platformach z podobnymi ustawieniami są więc niewielkie. Użytkownik Asusa M4A88T-I Deluxe nie musi więc poświęcać wydajności na rzecz niewielkich wymiarów komputera.

Asus M4A88T-I Deluxe
Asus M4A88T-I Deluxe

Wnioski

Asus M4A88T-I Deluxe to maleńka płyta główna o ogromnych możliwościach. Znajdziemy na niej wszystko czego użytkownik może oczekiwać a nawet więcej - mało która płyta posiada w standardzie łącza bluetooth i wi-fi. Asus pozwala na podłączeni i obsługę dużej liczby urządzeń zewnętrznych. Producent daje użytkownikowi nawet możliwość podkręcania procesora i odblokowywania jego nieczynnych rdzeni, ale z tymi funkcjami lepiej uważać - system zasilania płyty jest w stanie udźwignąć układ o maksymalnej wartości TDP 95 W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: