Asus M4A88TD-M Evo/USB3

Asus M4A88TD-M Evo/USB3 jest wykonaną w formacie Micro-ATX płyta główną z podstawką AM3. Oznacza to, że można na nim instalować wszystkie nowe procesory AMD. Choć podstawka zgodna jest także ze starszymi procesorami i będą do niej pasowały, nie uda się zmusić ich do działania z powodu braku kontrolera pamięci DDR3. Płyta Asusa mimo bardzo przystępnej ceny zapewnia wszystko czego potrzebuje nawet bardziej wymagający użytkownik. Zastosowano dwuukładowy chipset z mostkiem północnym AMD 880G i południowym AMD SB850. W mostku północnym znajdziemy zintegrowany nowoczesny układ graficzny Radeon HD 4200 zaś cechą szczególną mostka południowego jest obsługa sześciu napędów SATA 6 Gb/s. Płytę wyposażono w gniazda kart rozszerzeń - PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i jedno PCI. Możliwy jest tryb współpracy układów graficznych Hybrid CrossFireX o ile użyjemy odpowiedniej karty graficznej. Zachwyca bardzo duża liczba gniazd i złącz różnych typów dzięki którym płyta Asusa jest niezwykle funkcjonalna. Płyta wspiera zarówno standard SATA 6 Gb/s jak i , dzieki dodatkowemu układowi USB 3.0. Nie zabrakło nawet gniazda IEEE1394. Użytkownikom spodobają się także bardziej zaawansowane funkcje - TurboV, CoreUnlocekr i MemOk. Mimo małych rozmiarów na płycie umieszczono aż cztery gniazda do modułów RAM DDR3. Asus M4A88TD-M Evo/USB3 to bardzo praktyczna, solidnie zbudowana i mająca duże możliwości płyta główna dla procesorów AMD zwłaszcza, że dzięki swoim funkcjom pozwala wiele tańszych układów przemienić w sporo droższe wersje.

Budowa

Płytę wykonano w formacie Micro-ATX. Zastosowano na niej dwuukładowy chipset - mostek północny to AMD 880G zaś południowy AMD SB 850. Na płycie umieszczono cztery gniazda do modułów RAM DDR3. Do instalacji kart rozszerzeń służą: jedno gniazdo PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i jedno PCI. Na tylnym panelu umieszczono: gniazdo PS2 klawiatury, cztery gniazda USB 2.0, dwa USB 3.0, sześć mini-jack, jedno RJ-45, jedno IEEE1394 i eSATA, optyczne SPDIF, D-Sub, DVI i HDMI. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze osiem gniazd USB 2.0 i jedno IEEE1394. Wśród dodatków umieszczono kartę do gniazda PCI-Express x1 z dwoma gniazdami USB 3.0. Podłączyć można pięść napędów SATA oraz dwa ATA. Na płycie znajdziemy systemy: MemOk, TurboUnlocker i CoreUnlocker. System chłodzenia do dwa radiatory na układach chipsetu. Pięciofazowa sekcja zasilania poradzi sobie nawet z sześciordzeonowymi procesorami. Rozłożenie elementów płyty jak na micor-ATX jest bardzo dobre.

Możliwości

Płyta obsługuje wszystkie procesory AMD do podstawki AM3. Dzięki dodatkowym systemom pozwala podnieść ich wydajność np. przez odblokowanie nieczynnych rdzeni. Zintegrowany układ graficzny sprawia, że nie ma konieczności instalacji karty w gnieździe PCI-Express x16. Z kolei z taka kartą , o ile będzie kompatybilna, może on współpracować w trybie Hybrid CrossFireX. Płyta wspiera standardy SATA 6 Gb/s i USB 3.0. Pozwala na podłączenie różnego rodzaju monitorów, także tych starszych ze złączem D-Sub.

Wydajność

Trudno pisać o wydajności w przypadku produktu takiego jak płyta główna. Asus M4A88TD-M Evo/USB3 osiągnął wyniki typowe dla płyt w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt AM3 pracujących w platformach z podobnymi ustawieniami są więc albo dziełem przypadku albo też innej wersji sterowników, aktualizowanych po zainstalowaniu płyty.

Asus M4A88TD-M Evo/USB3
Asus M4A88TD-M Evo/USB3

Wnioski

Asus M4A88TD-M Evo/USB3 to bardzo praktyczna i nowoczesna płyta główna z podstawką AM3. Obsługuje wszystkie nowe procesory tej firmy i wspiera najnowsze typy złącz jak SATA 6 Gb/s i USB 3.0. Bardzo duża ilość gniazd i złącz, solidna budowa i niewielkie rozmiary to jej mocne strony. Jeśli wziąć pod uwagę cenę wynoszącą niecałe 350 zł to trudno w ogóle mówić o jakichkolwiek wadach tej konstrukcji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: