Asus M4A88TD-V EVO/USB3

Asus M4A88TD-V EVO/USB3 to niezwykle praktyczna i w stosunku do możliwości jakie oferuje, niedroga płyta główna dla procesorów AMD do podstawki AM3. Znajdzie ona nabywców nie tylko wśród niedoświadczonych, ale także i tych zaawansowanych użytkowników.

Zbudowana w pełnym formacie ATX płyta dzięki zastosowanemu chipsetowi daje użytkownikowi ogromne możliwości budowy systemów graficznych. Mostek północy płyty to AMD 880G. Zintegrowano w nim układ graficzny Radeon HD4250 dodatkowo wspomagany przez zainstalowane na płycie, przeznaczone wyłącznie dla niego 128 MB pamięci DDR3 1333 MHz. Układ ten wspiera takie rozwiązania jak: DirectX 10.1, Open GL2.0, Shader Model 4.2, H.264, VC-1, MPEG-2 i UVD 2.0. Może też wykorzystywać pamięć zainstalowaną na płycie głównej (maksymalnie do 1 GB). Na tylnym panelu umieszczono wyjścia D-Sub, DVI i HDMI (1080P).

Użytkownik może także zainstalować w gnieździe kartę graficzną współpracującą z układem zintegrowanym w trybie Hybrid CroxxFireX. Możliwa jest także instalacja jednej niezależnej karty dowolnego producenta w gnieździe PCI-Express x16, bądź dwóch współpracujących ze sobą kart ATI w trybie CrossFireX (choć teoretycznie takiej możliwości nie ma w udostępnionych dotąd przez AMD specyfikacjach chipsetu).

Na płycie zainstalowano cztery gniazda pamięci DDR3 . Moduły mogą mieć łączną pojemność do 16 GB i częstotliwość pracy nawet do 2000 MHz po podkręceniu. Karty rozszerzeń umieszczamy w dwóch gniazdach PCI-Express x16, jednym PCI-Express x1 lub trzech PCI.

Zastosowany mostek południowy AMD SB850 obsługuje sześć napędów SATA 6 Gb/s. Na płycie znajdziemy pięć gniazd SATA i jedno eSATA na tylnym panelu. Układ VIA VT6330 pozwolił na zainstalowanie gniazda dla dwóch napędów PATA133.

Kontroler sieciowy to układ Realtek RTL8111E. Za obsługę dźwięku odpowiada kodek Realtek ALC892 zaś gniazdami IEEE1394 zajmuje się układ VIA VT6330.

Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda: opisane wyżej karty graficznej i eSATA, sześć USB, jedno PS2, RJ45 i IEEE1394 i sześć mini Jack. Dwa niebieskie gniazda USB obsługują standard USB 3.0, pozostałe 2.0. Dodatkowych osiem USB 2.0 i jedno IEEE1394 można podłączyć ze złącz na płycie.

Osmiofazowa sekcja zasilania procesora sprawia, że każdy układ AMD będzie tutaj pracował stabilnie, nawet po podkręceniu. Dla miłośników oc firma przewidziała bardzo dobry, rozbudowany BIOS oraz rozwiązania: Turbo V EVO, TurboKey II i GPU Boost. Możemy więc podkręcać komputer automatycznie a nawet zająć się przetaktowaniem zintegrowanego układu graficznego. Na płycie znajdziemy jeszcze funkcję Core Unlocker dzięki której daje się odblokować nieczynne rdzenie procesora.

Asus M4A88TD-V EVO/USB3 działa bardzo sprawnie, nie tylko w podstawowych testach ale i podczas sprawdzania jego specyficznych funkcji. Dzięki Core Unlocker nasz testowy Phenom II X3 720 hulał bez problemu na czterech rdzeniach.

Płytę można polecić wszystkim chcącym złożyć nowoczesny komputer z procesorem AMD. Dzięki niej budowa bardzo wydajnego i praktycznego komputera, za niewysoką cenę, jest jak najbardziej możliwa.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: