Asus M4A89GTD Pro/USB3

Płyta główna Asus M4A89GTD Pro/USB3 to jedna z pierwszych na rynku konstrukcji z nowych chipsetem AMD 890GX/SB850. Dzięki niemu i rozwiązaniom zastosowanym przez Asusa komputer zyskuje szereg nowych możliwości, wpływających na jego budowę i wydajność.

Asus M4A89GTD Pro/USB3 należy do serii Xtreme Design, dysponującej szeregiem oryginalnych rozwiązań pozwalających w większym stopniu wykorzystać możliwości podzespołów komputera. Płyta przeznaczona jest dla procesorów AMD do podstawki AM3 – Phenom II i Athlon II. Do budowy płyty użyto najwyższej jakości komponentów co ma zagwarantować jej długotrwałą, sprawną i bezawaryjną pracę.

Wykorzystany chipset to najnowsze układy AMD z mostkiem północnym 890GX i południowym SB850. Nowy mostek północny dysponuje przede wszystkim ulepszonym układem graficznym Radeon HD4290 z podniesioną do 700 MHz częstotliwością pracy i wpierającym DirectX 10.1. Na płycie zainstalowano 128 MB pamięci przeznaczonej dla układu graficznego, ponadto może on wykorzystywać do 512 MB z pamięci komputera. Mostek północny pozwala na bardzo różnorodną konfigurację systemu graficznego. Pierwsza możliwość to korzystanie wyłącznie z wbudowanego układu graficznego. Testy wykazały, że doskonale radzi on sobie z wszystkimi zastosowaniami z wyjątkiem gier – grać się da, ale w dość leciwe tytuły. Drugi sposób to zainstalowanie oddzielnej karty graficznej w gnieździe PCI-Express x16. Trzeci – Hybrid CrossFireX, w którym układ graficzny chipsetu współpracuje z wspierającą ten tryb kartą graficzną. No i czwarty sposób na budowę systemu graficznego – użycie dwóch wydajnych kart w systemie CrossFireX x8.

Największą nowością w mostku południowym jest wsparcie dla SATA3. Użytkownik dostaje do dyspozycji sześć gniazd tego typu. Mostek został uzupełniony o układ NEC D720200F1 dzięki któremu oprócz dwunastu gniazd USB 2.0 może używać jeszcze dwóch USB 3.0. Na płycie umieszczono także układy: VIA VT6308P obsługujący dwa gniazda IEEE1394, Realtek 8111E zajmujący się siecią czy też najnowszy kodek Realtek ALC892 z rozszerzonymi możliwościami generowania dźwięku. Układ JMicron JMB361 odpowiada za obsługę gniazda PATA133 i eSATA (3 Gb/s).

Układ EPU zarządza poborem mocy przez procesor, kartę graficzną, dysk twardy i wentylatory. Jednakże podzespoły muszą być z nim kompatybilne np: wymagana jest karta graficzna Asusa.

Pobór mocy można ustawić na jeden z trzech trybów: automatyczny, wysokiej wydajności i maksymalnego oszczędzania energii.

Kolejne możliwości uzyskuje się dzięki układowi Asus TurboV ułatwiającemu pokręcanie i kontrolę pracy komputera, także z poziomu systemu operacyjnego. Wraz z odpowiednią aplikacją pozwala on użytkownikowi na różne sposoby obsługi: w pełni manualny, gdzie ustawia się częstotliwość HTT, napięcie procesora, mostka północnego procesora, pamięci, mostków północnego i południowego chipsetu, łącza HT a nawet mnożnika procesora (z możliwością zapisania profili ustawień), Easy Mode, w którym regulujemy tylko częstotliwość HTT i Auto Tuning gdzie wszystkie parametry dobierane są automatycznie.

Funkcja CPU Levev Up automatycznie podbija częstotliwość pracy procesora do poziomu jednego z wybranych, wyższych modeli. Ogromne możliwości daje bardzo rozbudowany BIOS płyty. Tutaj regulować można wszelkie jej napięcia, częstotliwości pracy i mnożniki. Dostępne są funkcje automatycznego podkręcania, opisana wcześniej CPU Level Up a także odblokowywania nieczynnych rdzeni procesora. Nasz testowy Phenom II 720 BE bez problemów działał przy aktywnych czterech rdzeniach , podkręcony do 3,4 GHz a nawet więcej.

Bez problemu wypadło także łącznie funkcji np: CPU Core Unlocker z CPU Level Up.Efektem było np podbicie wyniku w CineBench10 z 7107 do 11051 punktów, czy liczby klatek w PTBoats z 61,7 do 70,5. Podkręcać można także układ graficzny i zainstalowaną na płycie, przeznaczoną dla niego pamięć. Oczywiście istnieje możliwość zapisania profili BIOSu i sterowania wszystkimi innymi ustawieniami płyty.

Asus M4A89GTD Pro/USB3 posiada cztery gniazda do pamięci DDR3 o częstotliwości pracy do 1600 MHz a nawet 1866 MHz po podkręceniu. Maksymalna pojemność RAM to 16 GB. Zastosowany system blokowania modułów z zatrzaskami z jednej strony zamontowano odwrotnie niż do tej pory – użytkownicy ocenią czy to dobre rozwiązanie. Moduły instaluje się naprzemiennie, a nie obok siebie tak jak dotąd na płytach dla AMD. Do instalacji kart rozszerzeń służą gniazda: dwa PCI-Express x16, jedno PCI-Expess x4, jedno PCI-Express x1 i dwa PCI. Napędy możemy podłączyć do sześciu gniazd SATA3 lub jednego PATA133 (dla dwóch napędów). Na tylnym panelu umieszczono gniazdo PS2 klawiatury, cztery USB 2.0, dwa USB 3.0, jedno RJ-45, IEEE1394, eSATA, optyczne SPDIF, sześć mini-jack, D-Sub, DVI i HDMI. Z płyty można podpiąć osiem dodatkowych gniazd USB 2.0 i jedno IEEE1394. Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre, bez miejsc do potencjalnych konfliktów. Pomysłowo wyciągnięto w górę gniazdo zasilania 8-pin przez co podłączenie wtyczki jest bardzo łatwe.

Na płycie znajdują się przełączniki uruchamiające funkcje Core Unlocker i Turbo Key II, jest też przycisk Mem OK. do sprawdzania kompatybilności modułów RAM. Układ chłodzenia płyty to potężne radiatory na sekcji zasilania i mostku północnym połączone rurką cieplną i niewielki radiator na mostku południowym.

Asus M4A89GTD Pro/USB3 doskonale sprawdził się w testach. Płyta działała stabilnie i wydajnie, wszystkie jej systemy zdają egzamin w praktyce. Jest to niezwykle nowoczesna płyta z podstawką AM3, wyposażona w mnóstwo dodatkowych, sprawnych funkcji i pozwalająca na pełne wykorzystanie potencjału podzespołów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: