Asus M5A97 Evo

Szukając odpowiednich podzespołów do naszego komputera nie zawsze kierujemy się tylko ich wydajnością, ale też przystępną ceną. Dlatego Asus M5A97 Evo może spodobać się wielu użytkownikom. Nie kosztuje on zbyt dużo, a przez zastosowanie podstawki AM3+ ma pełne wsparcie dla nadchodzących procesorów AMD Bulldozer. Sprawdźmy, czy jest to dobry wybór w swojej cenie.

Budowa

Asus M5A97 Evo to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów AMD wyposażonych w kontroler pamięci DDR3. Płyta została wyposażona w podstawkę AM3+, lecz bezproblemowo obsłuży także procesory zaprojektowane z myślą o starszej podstawce AM3. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, po dwa sloty PCI oraz PCI-Express x1, a także dwa sloty PCI-Express 2.0 x16. Ciekawe są zwłaszcza ostatnie wymienione sloty, bo pozwalają one na uruchomienie dwóch kart graficznych w trybie CrossFireX w celu zwiększenia ich wydajności.

Płyta Asus M5A97 Evo ma chłodzenie zasłaniające chipset i całą sekcję zasilania. Dzięki temu powinna sprawdzić się także podczas używania jej z mocniejszymi i podkręconymi konstrukcjami.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe

Najnowszy produkt Asusa charakteryzuje się też zastosowaniem 6-fazowego układu zasilania, który powinien być wystarczający do stabilnego działania wszystkich dostępnych procesorów AMD. Poradzić ma też z nadchodzącymi ośmiordzeniowymi układami AMD Bulldozer, jednak nie wiemy, czy bezpieczne będzie podkręcenie ich.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Mimo wszystko jesteśmy przekonani, że wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w najnowszy chipset AMD 970. Jest to układ ze średniej półki, który obsłuży nadchodzące procesory AMD Bulldozer.

Asus M5A97 Evo charakteryzuje się całkiem sporą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc osiem portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, dwa porty eSATA, port FireWire, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Asus M5A97 Evo dysk twardy, będziemy mogli to zrobić za pomocą sześciu portów SATA działających w standardzie 3.0, więc będą mogły one pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

UEFI

Nie możemy narzekać na UEFI Asus M5A97 Evo. Płyta ma wszystkie potrzebne funkcje potrzebne do overclockingu, do których należy możliwość zmiany napięć i zegarów oraz możliwość konfigurowania pamięci RAM. Wszystko wygląda tu tak, jak powinno. Pod tym względem nie mamy do testowanego produktu żadnych zastrzeżeń.

Wyniki testów

Asus M5A97 Evo
Asus M5A97 Evo
Asus M5A97 Evo
Asus M5A97 Evo

Jak widać, płyta główna nie ma zbyt dużego wpływu na wydajność komputera. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż niemal wszystkie kontrolery znajdują się obecnie bezpośrednio w procesorze. Tym samym przejął on funkcje mostka północnego, a płyty stały się pod względem wydajności po prostu identyczne. Zaobserwowane w powyższych testach różnice mają charakter niepewności pomiarowej.

Wnioski

Asus M5A97 Evo jest naprawdę dobrą płytą główną. Co prawda pod względem funkcjonalności i możliwości nie dorównuje topowym konstrukcjom, jednak wszystko rekompensuje tu niższy koszt tego podzespołu. Została ona wyposażona w dobre UEFI, bogatą gamę portów oraz odpowiednie chłodzenie. Jeżeli poszukujecie produktu, który nie tylko będzie funkcjonalny i pozwoli na użycie nowych procesorów, ale też nie nadwyręży niczyjej kieszeni, jest to dla was idealna propozycja.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: