Asus M5A99X Evo

Asus M5A99X Evo to jedna z flagowych płyt z podstawką AM3+. Oznacza to, że będą mogły na niej zadziałać nie tylko obecnie dostępne procesory, ale też nadchodzące jednostki AMD FX o nazwie kodowej Bulldozer. Sprawdźmy czy Asus M5A99X Evo będzie dobrym produktem, na bazie którego warto zbudować swój komputer.

Budowa

Asus M5A99X Evo to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów AMD wyposażonych w kontroler pamięci DDR3. Płytę wyposażono w podstawkę AM3+, jednak bez problemu obsłuży także procesory przeznaczone na starszą podstawkę AM3. Znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, jeden slot PCI i cztery sloty PCI-Express 2.0 x16. Ciekawe są zwłaszcza ostatnie wymienione sloty, bo pozwalają one na uruchomienie dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera. Możliwe jest też połączenie nawet trzech kart graficznych.

Asus M5A99X Evo został wyposażony też w niezwykle duże i ładnie wyglądające chłodzenie. Możemy tu zauważyć duże radiatory oraz żadnego wiatraka, co dobrze świadczy o kulturze działania tego podzespołu.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe

Asus M5A99X Evo charakteryzuje się też zastosowaniem 6-fazowego układu zasilania, który powinien być wystarczający do stabilnego działania wszystkich, nawet najwydajniejszych, procesorów AMD.

Zastosowany układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Możliwości

Płyta została wyposażona w najnowszy chipset AMD 990FX, przez co spodoba się entuzjastom. O układzie tym jednak nie wiadomo nic nowego poza faktem, iż na pewno będzie on wspierał ośmiordzeniowe procesory Bulldozer, czego nie możemy oczekiwać od starszych płyt.

Asus M5A99X Evo charakteryzuje się całkiem sporą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc osiem portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, dwa porty eSATA, port FireWire, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Asus M5A99X Evo dysk twardy, będziemy mogli to zrobić za pomocą 8 portów SATA, z których aż sześć działa w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

UEFI

Nie możemy narzekać na UEFI Asus M5A99X Evo. Płyta ma wszelkie niezbędne funkcje potrzebne do overclockingu takie jak zamiana napięć i zegarów oraz możliwość konfigurowania pamięci RAM. Co więcej, producent dodał tu kilka autorskich rozwiązań, dzięki czemu obsługa płyty z najniższego poziomu jest naprawdę intuicyjna.

Wyniki testów

Asus M5A99X Evo
Asus M5A99X Evo
Asus M5A99X Evo
Asus M5A99X Evo

Asus M5A99X Evo pod względem testów wydajnościowych wypada standardowo. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku mają identyczna wydajność.

Wnioski

Asus M5A99X Evo jest wyjątkowo dobrą płytą główną, w której bardzo ciężko znaleźć jest jakiekolwiek wady. Ma bardzo szeroką gamę wyjść i wejść, dobrą sekcje zasilania oraz wydajne chłodzenie pasywne. Charakteryzuje się przy tym niską ceną, która powinna skłonić do jej kupna wielu użytkowników.

Jeśli macie pytania dotyczące tego produktu, prosimy o zamieszczanie ich w komentarzach. Postaramy się na nie bezzwłocznie odpowiedzieć.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: