Asus M60J

Zbudowany na najnowszej platformie Intela o nazwie Calpella, Asus M60J oferuje szybki procesor Core i7, ciekawą stylistykę i bardzo dobre wyposażenie. To wydajna multimedialna konfiguracja, która dzięki zewnętrznej karcie graficznej NVIDII GeForce GT240M może też posłużyć do uruchamiania nowych gier. To mocna konfiguracja dla wymagających użytkowników, niestety sporo kosztuje i waży ponad 3,3 kg.

Do tej pory procesory Core i7 były wykorzystywane jedynie w najdroższych i najszybszych komputerach stacjonarnych, a teraz wersja przenośna tej platformy robi furorę wśród najwydajniejszych notebooków. Sercem Asusa M60J jest czterordzeniowy procesor Intel Core i7-820 QM, o prędkości nominalnej 1,73 GHz, który został wykonany w procesie technologicznym 45nm. Dzięki technologii Hyper Threading, która pozwala każdemu rdzeniowi na wykonywanie dwóch wątków Asus M60J może wykonywać ich aż osiem jednocześnie. To spora wydajność, którą warto wykorzystać do pracy z wymagającymi aplikacjami do obróbki filmów, zdjęć. Co istotne procesor sam dostosowuje prędkość operując mnożnikiem, może się więc okazać że pracuje z prędkością 2,8- 3 GHz, a gdy nie jest wykorzystywany z prędkością 1 GHz.ASUS M60J ma sztywną mocną obudowę, która wyposażona jest w dotykowe, podświetlane na niebiesko przyciski i wygodną pełnowymiarową klawiaturę. Klapa obudowy została wykonana z dobrej jakości czarnego błyszczącego plastiku.

Podzespoły

Notebook wyposażono w układ graficzny NVIDIU GeForce GT240M, w komputerze znajdziemy również 4 GB pamięci RAM typu DDR3 1333 oraz dwa twarde dyski o pojemności 320 GB każdy. Ekran to 16 calowa matryca o rozdzielczości 1366x766, czyli nieco większa konstrukcja o standardowej rozdzielczości. To najsłabszy element tej konfiguracji, bo za takie pieniądze można by się spodziewać matrycy o wyższej rozdzielczości.

Wydajność M60J klasyfikuje go do mocnych konfiguracji multimedialnych, zastosowany procesor Core i7-820QM praktycznie nie ma żadnej konkurencji i wygrywa ze wszystkimi testowanymi przez nas do tej pory jednostkami mobilnymi. Dzięki trybowi Turbo czyli automatycznemu dostosowywaniu prędkości mnożnika procesora w zależności od obciążenia, potrafi on nie tylko być wydajny ale gdy nie jest zbytnio obciążony również energooszczędny. Zastosowany układ graficzny GeForce GT240M w testach wypada całkiem dobrze, w połączeniu z szybkim procesorem uzyskany wynik 7425 pkt w teście 3DMark06, jest wyższy niż konfiguracji z procesorem Core 2 Duo T6600 i kartą graficzną ATI Radeon HD 4650. Co prawda nie pogramy na tym komputerze w wymagające gry przy maksymalnych ustawieniach detali i z włączoną biblioteką DX10, ale jest wystarczający do grania w średnich detalach (FarCry 2, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky).

Czas pracy na baterii

M60J na akumulatorze o pojemności 4800 mAh potrafi pracować ponad trzy godziny. To dobry wynik zważywszy na mocną konfigurację tego notebooka i niezbyt wysoką pojemność baterii. Dla porównania konfiguracja ASUSA G60J z takim samym procesorem ale szybszą kartą graficzną GeForce GTX 260M na baterii pracuje o połowę krócej.